Kto to jest tzn.był?

To nieprawda. Pomyliło Się Tobie z Wincentym Kadłubkiem, choć ten żył wcześniej.
Długosz sporo wiedział o bitwie grunwaldzkiej, ponieważ jego ojciec brał udział jako rycerz w tej awanturze. Jan Długosz z Niedzielska herbu Wieniawa i dobrze tam stawał. O Długoszu kronikarzu wiem dość sporo i przeczytałem całe jego Roczniki Dziejów Polskich. Był bardzo obiektywnym i rzeczowym dziejopisarzem. do tego pisał w wyważony sposób odnosząc się z dużym szacunkiem do przeszłości. Oprócz tego parał się geografią, heraldyką, był dobrym matematykiem. Ogólnie pisał rzetelnie wzorując się na wcześniejszych kronikarzach. Nie wiem skąd wziąłeś opinię o nim?
Jedynym wyjątkiem pod tym względem były jego opisy Jagiełły gdzie obiektywizm przeplatał złośliwością. Nie ustalono skąd brała się jego niechęć do króla, tym bardziej, że był na dworze jego syna i wychowywał królewiczów… Ciekawe jest to, że i Kazimierz nie protestował czytając o swym ojcu, przecież znał te kroniki, bo był pierwszym czytelnikiem Długosza.
Co do samej bitwy, napisał o niej niewiele.
Wiedzę o bitwie historycy czerpali z innych źródeł pisemnych, których sporo znalazło się w całej Europie.

2 polubienia

Możliwe.Jutro dokładnie sprawdzę obu.Co któren napisał i czy fachowo.

A nie pomyslales, ze czasem trzeba byc krytykowanym? A ze poczucie humoru rubaszne bywalo?

A możesz mi podać gdzie będziesz sprawdzał? Bo u mnie ankieta do wypełnienia po angielsku jest pod linkiem obu.co.

Wincenty Kadłubek żył w XII - XIII wieku w czasie rozbicia dzielnicowego, a więc dużo przed Długoszem. Też czytałem jego dzieła, tzn tłumaczenia, bo pisał po łacinie. Pisarzem i poetą był świetnym, ale kronikarzem jakby już nie. Za to fantastą niezłym.

2 polubienia

U mnie z myśleniem, to bywa różnie… :joy:

1 polubienie

@birbant umiejetnosc , czy nazwac to poslugiwaniem sie jezykiem w mowie, pismie i czytanie ze zrozumieniem tresci?
Przywilejem aczkolwiek nie koniecznoscia to bylo
Co do laciny? Spiewny, delikatny i skomplikowany, balaganiarski język
Mi do glowy wchodzi
Podobno martwy? .

W necie poszukam czegoś konkretnego i wiarygodnego.
Jan Długosz herbu Wieniawa (łac. Ioannes Dlugossius; Longinus ; ur. w 1415 w Brzeźnicy, zm. 19 maja 1480 w Krakowie) – polski historyk, kronikarz,
Teraz tego znalazłem ancymona :wink:

2 polubienia

Net klamie. Longinus to on byl Podbipięta :rofl::rofl::rofl:

2 polubienia

Nie to, że się chwalę, ale ja nie muszę takich informacji szukać w necie…
Zresztą nie wszystkie informacje z netu, nawet w Wiki są właściwe. Zdarzają się niedokładności i przekłamania. Ale ta, którą podałeś jest, akurat prawidłowa.

2 polubienia

Dzięki mistrzu “szybkiego googlowania” :rofl:

Kolego @birbant net dziala na zasedzie BB bzdure wrzuc i bzdure otrzymasz. Owszem sysyemy obliczeniowe sa wydajne, ale do inteligencji im daleko.
Jak nie ma w wiki odnosnika do zrodel? To traktuj to jak kota z Cheshire, najpierw pojawia sie usmiech, a potem spocony drapieznik🥳