Poradzisz sobie ze związkami frazeologicznymi pochodzącymi od greckich mitów?

Jako całość, wszystkie państewka Hellady, to Grecy. Z jednego pnia się wywodzący, generalnie.

2 polubienia

po zrobieniu tego zaproponowanego przez Bingolę wyświetliła się propozycja

2 polubienia

9/10 wyłożyłam się na koniu trojańskim

2 polubienia

Mnie sie nie wyswietlila zadna propozycja dlatego prosilam o link albo nazwe

2 polubienia

@Ajko , nie czytałaś Iliady?

1 polubienie

biblijny komplecik, pary literackie tez 19/19, ale doktoz Zywago to tak na wyczucie a Katarzyna Linton całkowity fuks, zupelnie jej nie skojarzylam z ksiazka, ktora czytalam baaardzo dawno.

2 polubienia

Dziekuje ale skoro ja mam 8 to ta zabawa na serio nie byla trudna :smiley:

2 polubienia

6 na 10. Szok że tyle wiedziałem xd

3 polubienia

Zrobilam obydwa: w pierwszym mialam tez komplet a w parach jednego nie wiedzialam.

Biblijny masz:

TU

1 polubienie

Zrobilem ten biblijny i to juz byl elementarz.12/12.

2 polubienia

Dla mnie obydwa byly latwe!

2 polubienia

W tamtym czasie trudno to było porównać do ówczesnej Grecji. Istniały wtedy państwa miasta. Oczywiście wszystkie miały wspólne wierzenia i wszyscy nazywali się Helladą.
Mieli wspólnych wrogów, ale i ostro rywalizowali/ścierali się ze sobą.(jeżeli dobrze pamiętam :smiley:)

3 polubienia

widać że chyba najsłabiej wypadłem 8/10: mitologiczny paniczny strach i działanie w dobrej wierze.

3 polubienia

Tak jak ja.A ja sie nie znam na mitologii…

2 polubienia

Pary; komplet

2 polubienia

Gdzie sa te pary?

2 polubienia

Kolejny proponowany jak rozwiazesz biblijny.

2 polubienia

Widzę, że największy problem sprawiła koszula Dejaniry. Dejanira, to przedostatnia żona Heraklesa, która niechcąco zabiła swego męża, darując mu tę koszulę w mniemaniu że jej noszenie zwiększy miłość herosa do niej. To był podstęp centaura Nessosa, którego przedtem Herakles śmiertelnie zranił za to, że ten usiłował dobierać się do Dejaniry. Ugodził go zatrutą strzałą. Jednakowoż przed zgonem ten Nessos zdołał spotkać się z Dejanirą i wręczyć jej ten nieszczęsny ciuch, kłamiąc, że gdy Herakles ją założy, to nigdy nie przestanie kochać żony. Która by się na to nie nabrała?
No i za jakiś czas za namową małżonki, Herakles założył rzeczone odzienie. Efekt był taki, że się od tej koszuli zapalił. Nie mógł jej z siebie zerwać, bo ona, ta koszula wżerała się mu w ciało. I to był koniec żywota Heraklesa. Ziemskiego żywota, bo go jego tatuś Zeus odrestaurował i umieścił na Olimpie, jako półboga. Tam Herakles ożenił się po raz trzeci z boginką, niejaką Hebe. Dejanira popełniła samobójstwo, gdy jej mąż jeszcze płonął.

Pierwszą żoną Heraklesa była Megara, którą opuścił po zamordowaniu w napadzie szału, swych dzieci. Napad ten zesłała na niego żona jego tatusia, czyli Hera. Nie lubiła go bardzo i prześladowała synowca przez całe jego życie. Ta nieszczęsna koszula, to również jej intryga.
W pokucie za zabicie dzieciaków Herakles dostał do wykonania 10 prac, a piątą było oczyszczenie stajń Augiasza, króla Elidy, jednego z helleńskich kraików. Mam nadzieję, że objaśniłem kolegę @collins02 co do mitu o największym sportowcu wszechczasów. :thinking::grinning:

3 polubienia

Tez mam komplet z biblijnego~!

2 polubienia