QUIZ dla Birbanta

A nie ma z nim nikt kontaktu? :unamused:

juz pytalam, nikt sie nie zglosil.

Widzi mi sie ze cos z internetem…mam taka nadzieje.

On już tak znikał wiele razy

1 polubienie

Hehe!! Pozwoliłem sobie nie brać udziału w zawodach, ponieważ quiz już łatwiejszy być nie może. Nie jestem aż takiem szują. :grinning:

Proszę państwa, koleżanko @ata-ata po meczu wyjaśnię tak na szybko te związki między władcami, a temi słowami. O quizie wiedziałem od kolegi @Bingola bo dodzwonił się do mnie i chyba jedno pytanko mu wyjaśniłem, o ile pamiętam. Dziś Polska gra ze Słowenią, a mam jeszcze coś do zrobienia, co zajmie mi dużo czasu.

Byłem w szpitalu, potem w Polsce i wyebało mnie internet. Dopiero co podłączyli, bo kilka dni nie miałem. Pozdróweńka. Cholera, żadnego kujona tu nie widzę. :thinking::grinning:

6 polubień

spokojnie, z nowym serwerem odzyja :wink:

1 polubienie

Co to za nowy serwer?

1 polubienie

a od dzis jestesmy na wiekszym serwerze - forum sie rozroslo i ze starego “ubranka” wyroslo.
w zasasdzie nic sie nie zmienilo, poza moze niewielka iloscia reklam, zeby pokryc koszty wynajmu.

2 polubienia

Witamy na pokładzie, bo już wszyscy się stęsknili ze mną na czele :kissing_heart:

3 polubienia

Toć mnie, kurna, kilka dni tylko nie było. Ale się cieszę, że tu mnie się lubi. :yum:

5 polubień

Specjalnie dla koleżanki @ata-ata

  1. Kazimierz Wielki jest założycielem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za czasów rządów Ludwika Węgierskiego akademia upadła.i Jadwiga, żona Jagiełły go odnowiła zastawiając własne klejnoty rodowe. Uczelnia powstała w 1364 roku i jest trzecią najstarszą uczelnią w Europie po Padwie i Bolonii.

  2. Esterka była mlodą Żydówką, w której zakochał się młody książę Kazimierz, późniejszy król. Znikła z jego życia i on do końca swego żył wspomnieniem o niej.

  3. Anna Jagiellonka spośród trzech wymienionych była królem Polski.

  4. Bolesław Śmiały nakazał ściąć biskupa Stanisława Szczepańskiego za zdradę państwa.

  5. Jan Olbracht doznał klęski z Turkami pod Bukowiną, po której powstało takie powiedzenie, że; za króla Olbrachta wyginęła szlachta co prawdą nie jest. To było w 1497. Prawdę mówiąc, to ta szlachta bardziej go zawiodła, niż wyginęła.

  6. Zygmunt Stary,Jego żona, to Bona Sforza i ona z Italii zaszczepiła na polskim gruncie warzywa, między innymi, ziemniaki.

7 Mieszko II zwany Gnuśnym był synem Bolesława Chrobrego i za jego rządów Polska prawie nie upadła. Dano mu przydomek Gnuśny, choć, prawdę mówiąc, niezasłużenie.

  1. Michał Korybut Wiśniowiecki znał biegle 7 języków.

  2. Władysław Jagiełło uwielbiał słuchać śpiewu słowików i potrafił przerwać łowy, by nie płoszyć tych ptaszków.

  3. Zygmunt August kładł wielki nacisk na sprawy morskie i uzależnił od Polski Gdańsk. Niestety,na krótko.

5 polubień

O takie wyjaśnienie chodziło @Birbant. Dziękujemy!

3 polubienia

Bo kujony mecz oglądają :slight_smile:

2 polubienia

Ja nie jestem żadnem kujonem…, ot, co… :kissing_smiling_eyes:

1 polubienie

Nie jesteś, nie jesteś :slight_smile: A ja oglądam mecz :slight_smile: Brawo my :slight_smile:
Edit:
No nie, przedwczesna radość, ale … gol Lewandowskiego piękny :wink:

1 polubienie

@birbant
@okonek, @Bocca-Lupo

Drogi kolego dziekuje szczerze
Za te odpowiedz to sie nalezy
Serduszek wiecej (chyba mam racje?)
Wiec bardzo prosze tu moderacje
O kolorowe odznaczenie
Kolegi Birbanta objasnienie

3 polubienia

Zawsze do pomocy, o ile dam radę. :blush:

2 polubienia