Siła składa się z różnorodności?

Tu masz rację. W Grecji był normalny a Rzymianie no tu zwyczaje seksualne były dość skomplikowane. Rzymianki niejednokrotnie sypiały z gladiatorami gdy w tym samym czasie ich mężowie zaspokajani byli przez służące.

1 polubienie

Ale właściwie co jest złego w LGBT? Nie zabijają, nie biją, nie kradną. Najwyżej pomachają tęczą.

1 polubienie

Przez niewolnice. A legalność homoseksualizmu zależała od tego, który cesarz rządził. A to okres pięciu wieków jest. Przedtem, za republiki, homosie nie mieli za dużej swobody, przynajmniej oficjalnie. W Rzymie również panowała zasada równych i równiejszych.

Gladiatorzy byli też niewolnikami.

1 polubienie

Ale kto powiedział że coś złego? Niech się nie wywyższają i będzie oki. Znów mamy plagę osób które mówia… jestem pedałem jestem lesbijką. Po co mi to wiedzieć?

Walka o równe prawa to wywyższanie się?

Oczywiście że byli niewolnikami ale… wielu z nich miało prawo do uwolnienia.

Pomyśl pokazywanie się że jestem inny to równość?

Co złego w chęci zmiany płci? Albo w tym że chłop kocha chłopa? Taki świat byłby gorszy? Ci ludzie są mniej wydajni, inteligentni i kreatywni?

Wielu niewolników tam zostawało wyzwoleńcami. Ale nie do końca dawało to pełnię praw obywatelskich.

Leonardo da Vinci był pedałem, Michał Anioł też Rafael. Eiffel, ten, co wieżę w Paryżu postawił, także.

2 polubienia

Nic złego . Zło jest w tym że epatują to.

Niektórym dawało. Z wyzwoleniem dostawali ziemię. Ale to najbardziej zasłużeni.

Chłop i baba są potrzebni do poczęcia dziecka i tylko do tego. Kto i gdzie postanowił że związek moze zbudować tylko kobieta i mężczyzna? Że dziewczyna musi nosić sukienki i bawić sie lalkami?

1 polubienie

Wyjątki się wszędzie zdarzają, ale ja piszę o prawie, jakie wtedy obowiązywało.

Między innymi dlatego w Nowym Testamencie nie ma ani jednego wersetu ganiącego homoseksualizm. Tylko Stary Testament jest homofobiczny.

1 polubienie

z ta pelnia praw obywatelskich a byciem czlowiekiwm wolnym to teze byla spora roznica.
obywatelami rzymskimi w sensie wszystkich praw byli pierwotnie ludzie bedacy potomkami wolnych ludzi urodzonych w Rzymie, z czasem przywilej ten rozciagnieto na caly polwysep i weteranow (@Dementus, ziemie i niewolnikow do obrobki dostawali wlasnie weterani, co mialo zachecac do podejmowania bardzo trudnego i niebezpiecznego zawodu zolnierza legionisty), wyzwoleniec za szczegolne osiagniecia tez mogl sie cieszyc pelnia praw obywatelskich, aczkolwiek kontrolowanych przez bylego wlasciciela. i nie kazdy obywatel tez mial wszystkie prawa cywilne - zalezalo to od wieku, plci, stanu umyslu i statusu majatkowego.
nie byl to swiat idealny.

2 polubienia

Bywały okresy w Rzymie, że wyzwoleńcy byli drugimi w cesarstwie po samym władcy. Np; duet Feliks i Pallas, para gejów.
Nie chce mi się za dużo pisać, pewnie w Google cos o nich znaleźć można. Czasy Klaudiusza, genialni ekonomiści dwaj. Para homosiów. Wyciągnęli imperium z zapaści finansowej, którą spowodowały rządy Kaliguli. Resztę se doczytajta, ja profesór jakiś czy cóś? :shushing_face: :grinning:

z czasem przywilej ten rozciagnal sie na wszystkich wolnych mieszkancow Imperium - ale to juz znacznie pozniejsze czasy, kiedy Rzym powoli wchodzil w faze najwiekszego rozkwitu.

A tak na marginesie, to obywatelami Rzymu stawały się podbite narody. Ze wszelkimi obowiązkami i prawami. Ten zwyczaj, to była siła Rzymu. Do tej pory nie było w całej historii w żadnym państwie do dnia dzisiejszego większego multi - kulti, niż w rzymskim imperium.

Ale jedna uwaga do tego. Każdy przyłączony do Rzymu nie miał innego wyjścia, jak respektowanie rzymskiego prawa. Tradycję i religię mógł zachować w pełnej rozciagłości, ale prawa przestrzegać musiał.

1 polubienie

ale jak napisalam w uzupelnieniu - stalo soe to z czasem, poczatkowo taki przywilej byl dozowany oszczednie, pozniej coraz czesciej, az do obowiazku… ujednolicone prawo bylo faktycznie sila Imperium nie do przecenienia jak sie dzis patrzy na unijnych harcownikow :wink:
wczesniej podbite narody w sprawach podstawowych rzadzily sie swoimi prawami - taki sztandarowy przyklad Judei?

1 polubienie