Większość tutaj narzeka na "erę smartfonów". Chcielibyście wrócić do średniowiecza?

no mojej zabrac TV mamie i jej psiapsiolkom (wszystkie 80+) - lament jak lament, ale gdzie ja bym sie schowala przed linczem???

3 polubienia

Kochany nie doceniasz staruszkow - jeszcze miesiac temu moja mama 80+ patrzyla na smartfon jak na rozdeptanego karalucha, a dzis juz smiga z whatsapp i dopomina sie o wytlumaczenie jak wideorozmowy dzialaja. zdjecia robi, smsy i telefonuje bez problemu - ale to wczesniej miala komorke z tymi funkcjami,

1 polubienie

U młodego pokolenia to czas tv już się skończył z tego co widzę młodzi ludzie nie oglądają telewizji już.

2 polubienia

Bo co tam mozna zobaczyc?
Chyba,ze ktos reklamy kocha)))

2 polubienia

Niektórzy mają taką naturę, że wiecznie muszą na coś narzekać :laughing: Ja bym się nie cofnęła nawet o 10 lat, a co dopiero do średniowiecza. Zdobycze nauki są cenne, jeśli umie się je dobrze wykorzystać.

1 polubienie

Pod jakim względem było gorzej ? Mieszkaniowym, higieny ? Wszystko na raz ? Wiem, że w okresie renesansu było gorzej niż w średniowieczu pod względem higieny mimo że epoka bardziej “ucywilizowana” oraz że perfumy wymyślono aby zabijać smród u ludzi, którzy rzadko się myli.

Oraz między innymi to, że w Wersalu nie wiem jak teraz, ale kiedyś nie było łazienek :confused:

2 polubienia

Już toalety w Wersalu są :wink: widzisz? król musiał iść za potrzebą do ogrodów , a ja szaraczek miałam do dyspozycji “stacjonarny sraczek” :stuck_out_tongue_winking_eye:

Nie chciałbyś zaplonac? :rofl:

Ogień pasuje do piekła a piekło do kleru.

1 polubienie

I do ateisty xd

w Wersalu dalej lazienek nie ma. toalety dla turystow jednak sa.
a pod wzgledem mieszkaniowym i higieny? jestem w trakcie lektury Zycia w średniowiecznym miescie, doczytalam do polowy, reszte dokoncze po sezonie, a przede mna jeszcze wies i zamek.
troche sredniowiecznych zamkow zwiedzilam - w niektorych cos w rodzaju lazni istnialo, ale reszta to nocniki lub drag nad fosa.

2 polubienia

Mam prywatne zdjęcie flakonów, w jakie nalewano perfumy w tamtych czasach, podobno lali tego na siebie na potęgę żeby smród zamaskować.


1 polubienie

tradycja efektownych opakowan do pachnidel zostala, ilosci jednak nie te.
a do zabijania wszy, pchel, pluskiew i innych niepozadanych gosci mieli takie sprytne urzadzenie jak srebrne lub zlote mloteczki, drapaczki do pokasanych plecow i rozne wymyslne pulapki i to tak trwalo do wynalezienia azotoxu.

4 polubienia

Nam to przewodnik mówił , niestety przy zwiedzaniu kolejnego piętra dopadł mnie silny ból głowy , dusiłam się , zapach stęchlizny Wersalu byl dla mnie zabojczy , uciekłam do ogrodów.

1 polubienie

Nie jestem “orzełem” z historii, ale coś mi się wydaje, że erę smartfonów i średniowiecze dzieliło jeszcze kilka wydarzeń, przez co mało prawdopodobnym wydaje się by po cofnięciu z tejże ery samrtfonowej trafić bezpośrednio do tegoż średniowiecza.

4 polubienia

Coś Ci się mądra sowo dobrze kojarzy :wink:

No przeciez byly ,cegielki’’ komorkowe))

Jak trafisz na dziurę w czasoprzestrzeni to i na drzewo mozesz wrócić.

Ten film “Goście,goście” od razu mi się przypomniał…

1 polubienie

ktora wersja? francuska czy amerykanski remake?