Wycieczka do Skandynawii

muzykalny tez chyba jestes? Chopinem nie pogardzisz?

1 polubienie

Wycieczkę do Skandynawii kiedyś sobie zrobiłem - autostopem. Planowałem dotrzeć aż na Przylądek Północny, ale skończyła mi się kasa nieco na północ od Trondheim i musiałem zawrócić. Ale i tak było warto! :wink:

2 polubienia

to tam jeszcze da sie stopem podrozowac?

Pięknie ten widok współgra z moją aktualną lekturą. A wlaśnie czytam sagę o Wikingach, wiek IX, X. Akcja toczy sie na całym zachodnim wybrzeżu Norwegii, Sognefjord, Trondhei, Bergen i nie tylko, bo Wikingowie to był bardzo mobilny i bitny naród.

3 polubienia

He, he! :yum: To pewnie czytasz o trzech fazach, a jak byś dodał wiek XII, to i czwarta będzie.
I tak.pierwsza, to wyprawy na Fryzję, Ruś i Anglię, niezły rozrzut. To były wyprawy; raz rozbójnicze, drugi raz, handlowe. Normanowie i te rzeczy… I to jest IX - X wiek. Circa,
Druga faza, X - XI; - walki wewnętrzne, coś tam o Konungach.
Trzecia faza; X - XI, jako początki organizowania państwowości.
A czwarta faza, to początki Hanzy, czyli przemiana z rozbójników w kupców. To tak w bardzo ogólnem zarysie. Wiek XII.

A wzięło mnie się wzięło i wcięło w temat, jakoś tak niechcąco. :thinking::stuck_out_tongue_winking_eye:

4 polubienia

Nie wiem, byłem tam 15 lat temu… :wink:

1 polubienie

Nie czytam o trzech fazach, ani o czwartej jako że ja nie studiuję historii na Twoim poziomie. Czytam cztery (a może ich nawet pięć) tomy “Drogi Północnej” Cherezińskiej o czasach kiedy Wikingowie głównie zbójami byli. Grabili całą północ, Islandia, Anglia zachodnia, Orkady, a w północnej Francji już Normanowie legalnie osiadli. Walczyli z Danią i władcami germańskimi a nawet na Wolinie przyczółek utworzyli. Oczywiście bratobójstwa też nie brakowało.
Teraz przynajmniej wiem skąd nazwa Norwegii.

2 polubienia

Niestety, “Drogi Północnej” jeszcze nie czytałem. Ale mam zamiar. Pani Cherezińska, to jedna lepszych pisarek historycznych, jakie znam.

Widzisz, a mnie Cherezinska kompletnie nie wciągnęła… Kupiłam “Hardą” i "Królową ",przeczytałam bo przeczytałam ale mnie kompletnie nie porwała…Chętnie sprzedam :joy: