379 lat temu urodził sie Izaac Newton

Udowodnił, ze jabłka niekoniecznie muszą służyć do bezmyslnego jedzenia, zbudowal pierwszy teleskop lustrzany, zajmował się naturą światła a także … teologią, bo byl to człowiek głęboko wierzący.
Naturę i jej prawa ciemność spowijała;
Bóg rzekł: „Niech będzie Newton!” I światłość się stała.
(Nature and Nature’s laws lay hid in night;
God said, Let Newton be! And all was light.
)

4 polubienia

Był głęboko wierzącym protestantem i w sposób naukowy badał Biblię, chcąc znaleźć w niej historię realną. I to mu się nie udało. Na rok przed swoją śmiercią wyraził to w liście do przyjaciela zdaniem; - albo Biblia prawdy nie mówi, albo znamy nieprawdziwą historię. Zawsze był przekonany, że to, co jest opisane w Biblii, działo się naprawdę. I chciał to udowodnić. Nie udowodnił.
Ale, za to położył wielkie zasługi w nauce. Jego dokonania, to tzw kroki milowe w nauce.

2 polubienia

Dokladniej to on chyba anglikaninem byl :stuck_out_tongue_winking_eye:.
Niby odmiana protestantyzmu.
A na Biblii to sobie niejeden wierzacy bez wzgledu na ryt religijny (rabi, pop, ksiadz czy pastor, nie liczac hobbystow zakladajacych wlasne sekty/religie) sobie zęby połamał. Najlatwiej to chyba maja “teoretycy prehistorycznych kosmonautow” zwalajacy wszystkie niescislosci na kosmitów :crazy_face:

2 polubienia

Chyba anglikaninem, nie pamiętam dokładnie.

Tez się dalam zasugerować.
Wyznawał

Ludzie tak myslacy traktowali (traktuja) swiat jako doskonale dzielo boze, ale Bog (w jednej zespolonej osobie) nie zabrania poznawania mechanizmow nim rzadzacych.

1 polubienie

Tak. Dzięki za fatygę. Przypomniałaś mi to, co pazapominałem.
Unitarianizm, moim zdaniem, jest najbardziej racjonalną wersją chrześcijaństwa.

1 polubienie

A dziś jest Musk

Musk to skarbonka przy Newtonie.

@okonek Z Biblią radzą sobie chyba tylko literaturoznawcy…

Cztery razy czytałem w ciągu dwóch lat. Zacząłem przyswajać za trzecim. Zaparłem się. Za czwartym już szło lekko.

2 polubienia

Biblie trzeba czytac ze zrozumieniem tresci i poprawka na to, ze zanim zostala spisana tresci krazyly w wersji mowionej, czesto fragmentach, doliczajac rozne tlumaczenia?
Tu trzeba byc detektywem, jezykoznawca i historykiem zeby to zinterpretowac. Ksiega moze i swieta, ale one tak maja, ze trudne.
Biblii nie mozna czytac na kolanach, a dokladnie.

1 polubienie

@birbant @okonek Na studiach analizowaliśmy Stary Testament pod kątem literackim: motywy, wątki, rodzaj utworów literackich, podobieństwa do utwór powstałych w okolicy. Ciekawe doświadczenie.

2 polubienia

Tam jest bardzo dużo wątków z podań i legend pogańskich.

2 polubienia

@birbant Właśnie na tym polegały te analizy: Tu trochę Babilonu, tu trochę z Egiptu…

2 polubienia

Biblia jest kontynuacja starych wierzen, idea jednego boga zamiast skłóconej boskiej trzodki powstawala powoli, czasem trafiale w ślepa uliczke jak w przypadku egipskiego Atona, czasem bywala narzucona odgornie jak chrzescijanstwo (ten eksperyment, podobnie jak islam trwa), Biblia jest produktem autorskim Żydów, choc pelnymi garsciami z tradycji czerpie.
Zreszta ksiąg swietych bedacych bardziej poradnikami “jak zyc” to oni maja wiecej.
Nie liczac Kabały.

1 polubienie