50 lat temu zmarł Picasso. Geniusz?

Dokladniej Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Crispiniano de la
Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.
Mieszczanin, urodzony w Maladze, choć pierwsza wystawę mial w La Coruña mając zaledwie 13 lat, w koncu wyladowal w Barcelonie a później na wiecznej emigracji we Francji.

Z przekonań określał sie komunistą i pacyfistą.
Z Franco i Hitlerem po drodze mu nie bylo.
Mizogin kilkakrotnie żonaty i jak twierdzą staly bywalec przybytków płatnej miłości.
Niewątpliwy geniusz, malarz ( odebral dolidna i roznorodna szkole rysunku i malarstwa, z przyjeciem do roznego rodzaju akademii sztuki problemow nie mial) , rzeźbiarz i… poeta.
Współtwórca kubizmu (no cóż, wraz z rozwojem fotografii trzeba było wymyślić jakies inne zastosowanie dla pędzli, farb i płótna)
znalazł nawet w jezyku polskim swoje miejsce. O pikasach czy pikasiakach słyszał chyba kazdy?
A i miniserial z Banderasem bym polecila…
image
Bo ogladanie pewnych etapow jego tworczosci czasem mnie przekonuje, ze juz lepsza przypalona kaszka manna na sniadanie.
Ale widać sie nie znam?

2 polubienia

Geniusze często są trudni. Dlatego nie warto być żoną geniusza. Ani córką. Ani synem.

1 polubienie

Czlowiek,delikatnie mówiąc,odpychajacy.
Z małymi wyjatkami,kompletnie nie moje malarstwo.
Niemniej pozostanie on znakomitym przykładem potwierdzenia tezy ze są a także byli,tworcy których ocena nie powinna być wyrwana z kontekstu.Tutaj nie tylko kulturowego ale także spoleczno politycznego.
Guernica fascynuje i fascynować będzie.
Niczym np. film"Hiroszima,moja miłość" Alaina Resnaisa.Film wyjątkowy a przecież w żadnym wypadku nie typowo piękny…
Wole"Panny z Awinionu"bo prócz owego kubizmu,udalo się przemycić namiętność.
Trudno tak do końca ustosunkować się do tej dziwnej osobowości…
Pablo Neruda tez miał komunistyczne zapędy a pisał uniwersalnie i pięknie…
Zaś co do Pikasiaka…Jedyny mi znany pojawił się w serialu"Wakacje z duchami" :blush:

1 polubienie

“Pablo Picasso odbył jedyną podróż do Polski w sierpniu 1948 z okazji Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, odbywającego się we Wrocławiu. Była to jego pierwsza w życiu podróż samolotem. Przyjazd na kongres korespondował z lewicowymi przekonaniami artysty i jego pacyfistycznym światopoglądem. W tym czasie Picasso był członkiem Francuskiej Partii Komunistycznej.Picasso oglądając wciąż nieukończone bloki, wszedł do jednego z nich, jednopokojowego mieszkania z kuchnią i wnęką sypialną na parterze, gdzie narysował węglem na jednej ze ścian wnęki, od sufitu do podłogi, rysunek warszawskiej Syrenki.W 1953 rysunek Picassa został zamalowany przez wynajętego w tym celu malarza pokojowego.”

1 polubienie

u mnie w domu tego nie bylo - ale pamietam u wielu znajomych te kopie straszydel i jakies abstrakty na scianach wisialy.
co do samego Picasso - kubizm jest ciekawa technika patrzenie na swiat, ale ja to jednak jakowes lekcje rysunku, co prawda amatorsko i hobbystycznie pobieralam i moge tylko jeszcze raz potwierdzic - czlowiek mial talent podparty porzadnym warsztatem. to samo mozna powiedziec o Salvatore Dalim.
a ze akurat te koncepcje dla mnie to sposoby na niszczenie dobrego blejtramu? :grinning:
a wielu wybitnych tworcow mialo ukierunkowania w kierunku pogladow komunistycznych - idea przeciez jest piękna, dopoki nie kaza ci sie golic sierpem i nie zobaczysz gwiazdek jak młotem w łeb oberwiesz :tired_face:

2 polubienia

zgadza sie, rysunku nie dalo sie zrekonstruowac, obecny wlasciecie mieszkania przy pomocyy materialow archiwalnych i fachowcow odtworzyl syrenke, ale juz w trwalszej technice bo farba akrylowa. a Picasso byl czlonkiem partii komunistycznej do smierci - najpier hiszpanskiej potem francuskiej.

2 polubienia

No nie wiem. Podobne prace oglądam codziennie w przedszkolu

1 polubienie

bo dzieci zanim zaczna byc instruowane, ze jablko ma na obrazku wygladac jak zywe podchodza do przedmiotu jako abstraktu - wszelkie kierunki zwane abstrakcyjnymi sprowadzaja sie wlascie do maksymalnego uprozczenia przekazu - czesto znieksztalconego.
czasemtakie podejscie jest konieczne - i wykorzystywane w praktyce - jak chocby rozne odwzorowania map (ale o tym to pewnie @bingola bedzie mial wiecej do powiedzenia)
tyle, ze dziecko robi to nieswiadomie - wbrew pozorom widziec tez sie dopiero uczymy w pierwszych miesiacach zycia, podobnie jak uzywac pozostalych zmyslow.

Kubizm jest bardziej skomplikowany niż wydaje się.
Dali miał bardziej szalone pomysły i wymyślał różne dziwne ideologie o swym nienarodzonym bracie bliźniaku.Przeliczał,kiedy został poczęty i stosował jakieś obliczenia dziwaczne związane z tą kwestią.Na obrazach jego jest sporo zaszyfrowanych wiadomości ale tym zajmują się fachowcy i różnie to interpretują(o co mu chodziło)<-geniusze tak mają…!

1 polubienie

Dali po prostu wiedzial, ze z samego pacykarstwa trudno sie utrzymac, wiec robil za ekscentryczna, surrealistyczna małpę :joy: :joy: :joy:
zreszta rezyserowana przez sprytna przedstawicielke “bratniego” narodu uzywajaca ksywki Gala i podajaca sie za jego muzę.

1 polubienie

Nie ma co się ich czepiać.Artysta nie może być “normalny”… ani nie zachlewać się i takie tam :wink:

2 polubienia