78 lat temu armia ruska wyzwoliła obóz Auschwitz

Wyzwoliciele czy jednak nie?

1 polubienie

Berlin tez wyzwolili.

1 polubienie

Dziwny jest ten świat.
Ukraine też “wyzwalają”

7 polubień

Misja jakaś …impossible :face_with_raised_eyebrow: Wyzwalanie nie potrzebujących tego.

2 polubienia

Ta… wyzwolili Niemcy od Niemców? Oni Berlin zdobyli, nie wyzwolili, i to nie sami.

1 polubienie

W DDR obowiazywala “opcja wyzwolenia” :rofl:

Ja wolę nazywać rzeczy po imieniu :slight_smile: Współczesna narracja: to naziści, nie Niemcy, to afrofrancuz, nie murzyn, czy: mądry inaczej zamiast głupi, jest nie do przyjęcia dla mnie. Gej, to gej, a nie kochający inaczej, bo każdy człowiek kocha inaczej, jeden romantycznie, inny zazdrośnie, jeszcze inny krótko:)
A ja dalej piekę MURZYNKA, mimo, że w sklepach już go nazywają brownie. Paranoja.

P.s. “Oni tez by pewnie wileli, ale Stasi czuwalo…” - ale już nie czuwa :slight_smile:

7 polubień

Oni tez by pewnie woleli, ale Stasi czuwalo…

1 polubienie

W NRD ok. 80% społeczeństwa współpracowało, czyli, można założyć, że jedna połowa konfidentów donosiła na drugą i odwrotnie. A te ok 20%, to była policja, wysoko postawieni funkcjonariusze i pracownicy Stasi.
I był Ordnung… :joy: :rofl:

3 polubienia

No i był Putin…

1 polubienie

Chcieli dobra narodu :joy:

1 polubienie

Armia ruska wyzwoliła?
To taka wyzwolicielska armia. Wszystkie kobiety (polskie i niemieckie) starała się wyzwolić z poczucia skromności, delikatności, wrażliwości i wstydu. Wyzwalała te kobiety tak zapalczywie, że do dzisiaj się o tym pamięta, chociaż minęło już tyyyyle lat.

4 polubienia

Najlepsze są armie wyzwolicielskie…, wyzwalają zwykle wszystko równo z ziemią.

3 polubienia

I dlatego też należy się zastanowić: ile jest Niemca w Niemcu :slight_smile: A następne pokolenia będą jeszcze bardziej ubogacone rasowo.

W 1945 Stalin wyzwolił szmat Europy wprowadzając wyzwolonym wspaniały ruski mir, który trwał do 1990 i się rozsypał.
Dziś fiutin wprowadzić ten mir chce w Ukrainie na początek. Ale to mu się sypie od początku wprowadzania. Ale, żeby być sprawiedliwym, to i w nowym państwie ukraińskim ów mir zagościł sam z siebie, zanim do tej wojny doszło. Z tym, że wyborem Żełeńskiego, Ukraińcy sami chcieli skończyć z tym mirem u siebie.

Oświęcim leżał na drodze armii sowieckiej prącej na Berlin, więc został wyzwolony siłą rzeczy, niejako po drodze. Ci sami wyzwoliciele wykorzystali ów obóz koncentracyjny do więzienia w nim Ślązaków w pierwszych latach powojennych, w czym gorliwie pomagali polscy komuniści.

2 polubienia

Rasowo? Jest takie ogolne pojecie “czlowiek”. Genetyka owszem przewiduje pojecie rasy, ale w kontekscie kulturowym nie ma ono znaczenia.
Teoretycznie.
Bo dobrowolne getta byly sa i będą.
Niestety rasizm i eugenika jako podstawa odroznienia swoich od obcych maja sie na swiecie dobrze.
A wielu krajach nawet bardzo.
Ale pretekstow do wzajemnego wyrzynania sie ludzkosc wymyśliła dużo i nie wyglada, zeby ta inwencja tworcza ulegala wyczerpaniu.

Uzycie slowa ubogacanie bylo klasyczna, poprawna politycznie nowomową. I to oparta na tym czemu sie chcialo zaprzeczyc.
Taka (może nieswiadoma, choc osoba, ktora uzyla tego sformulowania - mam na mysli Merkel- na takowa nie wyglada) sofistyka?

1 polubienie

Putin i jemu podobni to mieszanka wybuchowa mniej stabilna od nitrogliceryny.
Z jednej strony poznali “zdobycze cywilizacji”, a z drugiej nigdy nie wyszli z relacji gospodin i rab (pan i niewolnik) we wlasnym spoleczenstwie.
A komunizm to jak wirus - tylko, ze mutuje w kierunku coraz wiekszej zjadliwosci bakcyla.

2 polubienia

“Armia ruska”? :thinking:
Pozdrawiam
Pan Czepialski :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

“Machłem” na to ręką. :joy:

Rusami nazwali się Waregowie, którzy osiedlali się na terenach kijowszczyzny jeszcze przed powstaniem Księstwa Kijowskiego. W zasadzie to oni je stworzyli. Mowa o IX i X wieku.

A sama Moskwa była wtedy nic nie znaczącą osadą.

1 polubienie