A tak się zastanawiam

Co tak właściwie zabezpiecza nas przed Oligarchią podobną do tej w I Rzeczypospolitej …

Nigdy nie interesowałem się tymi wszystkimi organami w różnych ustrojach państw na przestrzeni wieków na zajęciach historii czy WOSu.

A Ty @birbant już swoje lata masz i podejrzewam, że na ten temat wiesz dużo więcej ode Mnie :slight_smile:

W końcu wszyscy wiemy jak w praktyce wygląda oligarchia na Ukrainie, i wiemy, że Magnateria, będąca swoistą oligarchią była zakałą polskiej historii tak więc zastanawiam się co nas przed nią właściwie “chroni” i na ile “chroni” …

Trójpodział władzy ? Ale to tak w głębokim skrócie nawet jeśli już … A tak konkretniej ?

2 polubienia

Teraz to się nazywa pisoneria… :rofl:

2 polubienia

Czep siem tramwaja, nie birbanta…, :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

To moja wina, że oczekuję jakiejś sensownej wypowiedzi :wink: ?

Państwa, w których współrządzi oligarchia, są państwami słabymi. Przed oligarchią chroni przestrzeganie demokratycznych reguł i przestrzeganie prawa oraz to. że przed prawem wszyscy muszą by równi.

Co do polskiej magnaterii, to była ona rodzajem oligarchii ale ten temat jest zbyt długi, żeby go wyjaśnić dwoma zdaniami. Napisze tylko, że magnateria bardzo przyczyniła się do upadku Rzeczypospolitej.

2 polubienia

Przed oligarchią zabezpiecza nas prawo i sprawiedliwość :wink:

2 polubienia

A tutaj aktualnie o temacie …

EDIT: No to już wiemy czemu Austria nie brała udziału w II rozbiorze I Rzeczypospolitej …