Agnus Dei

Msza C-dur [KV-317] zwana “Koronacyjną”.
W.A.Mozart skomponowal te msze w Salzburgu w 1779 roku,z okazji koronacji wizerunku Maryi Dziewicy w kosciele polożonym nieopodal Salzburga…[Maria-plain]
Dzisiaj jednak wspomina sie coraz czesciej ze msza powstala z okazji Świąt Wielkanocnych,w marcu 1779…
Msza powstala w rok przed śmiercią cesarzowej Marii Teresy Habsburg.Ona to odwrocila wektory w polityce zagranicznej Austrii,zawierając sojusz z Francją Ludwika XV ,w miejsce dotychczasowych sojuszy z Anglią.Wydala swą corke Marie Antonine za krola Ludwika XVI sama bedąc podobnie jak on,konserwatywną katoliczką.A jednak,jej działalność na polu kultury i oświaty,zyskala miano"katolickiego Oświecenia"…
W arcyciekawych czasach żył Mozart.Związany z Salzburgiem byl jednak za życia,spychany na margines przez snobistyczną i ultrakonserwatywną publiczność co mialo trwać do jego śmierci…
Msza Koronacyjna,wśród utworów religijnych kompozytora,ustepowala w pózniejszych latach popularnoscia jedynie slynnemu Requiem…
Tutaj Agnus Dei,kończące msze…
Szczycę sie posiadaniem nagrania dla Deutsche Grammophon Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego oraz Chóru z 1973 roku.
Tutaj jednak wziete z yt i…pozbawione danych :thinking:
Mam nadzieje ze nie przeszkadza w odbiorze.

4 polubienia

Nie przeszkadza, dla mnie to balsam na uszy po andaluzyjskich wielkanocnych “saetas”

Jak w drugiej minucie zaczna z Ciebie instynkty mordercze w stosunku do mojej osoby wychodzic to zrozumiem.
Widowiskowo Wielki Tydzien tu jest ekstra, ale oprawa muzyczna?
Predzej do omletu z ziemniakami zwanego tortilla przywykniesz

1 polubienie

Nie mam odwagi tego właczać…
Dbam o swoj stan psychiczny przed meczem… :wink:
Jesli znajde na yt,sprobuje zagrać jeszcze Spatzenmesse,Mozarta…Nawet jakby…Bardziej “przebojowa” :wink:

2 polubienia

Mam poważnie obawy o Twój stan psychiczny po meczu. O mój, zresztą też… :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

No jak chlopaki jednak mile zaskocza, to otwieram szampana, jak nie to czerwone wytrawne i dojadam resztki pieczonego kurczaka.

Coś dla mnie…dziękuję! :slight_smile:

2 polubienia

Cała przyjemność po mojej stronie. :wink:
Odkurzyłem wczoraj tych kilkanascie plyt z klasyką ktore akurat mam tutaj…Strasznie żaluje ze Mahlera zostawilem w sierpniu w Poznaniu…
Ale Mozart pod wzgledem kompozycji a w tym przypadku,takze rewelacyjnej edycji plytowej,wynagradza wszystko…
Mam niestety na mysli to co mam na plycie a nie to co jest na yt.Samo wykonanie ekstra ale razi mnie troche to"płaskie" brzmienie.

1 polubienie

Mahlera uwielbiam pieśni. Jula zresztą też… :slight_smile:

Nie.Tu mialem dwie,dlugie symfonie…Ale przyjdzie mam nadzieje,i na to czas…

1 polubienie