Ciekawostka na 2 maja?

2 maja 1808 roku w Madrycie wybuchło powstanie będące początkiem wojny o odzyskanie niepodległości Hiszpanii po zdobyciu jej przez Napoleona – co prawda powstanie zakończyło się krwawym stłumieniem zamieszek, ale raz podpalony lont doprowadził do wyparcia Francuzów z półwyspu i zwycięstwa w 1814 roku.
Brat cesarza Joseph długo się królowaniem w Hiszpanii nie nacieszył, bo nieco ponad 100 dni (czyżby przeklęta liczba dla rodu Bonapartych?) a sama wojna była sceneria jednej z nielicznych o ile nie jedynej bitwy wojsk polskich z hiszpańskimi 30 listopada 1808 pod Somosierra. Nasi byli góra, ale ich zwycięstwo pyrrusowe.
Ale ja nie o tym – gdyby nie to wydarzenia nie powstałyby niesamowite ryciny Goi zatytułowane Fatales consequencias de la sangrienta guerra en España con Buonaparte, Y otros caprichos enfáticos znane u nas pod krótszym tytułem Okropności wojny. Cykl 82 rycin przedstawiających jak czlowiek moze stac sie gorszy od zwierzecia.

3 polubienia

W przeciwieństwie do malarstwa Goi z jego uśmiechniętymi debilnie gębami, ryciny są świetne. A rycinami Goi zainteresował mnie utwór ze zbiorku “Muzeum”. O ten:

1 polubienie

Malarz dworski to inne wymagania niz korespondent wojenny :wink:

1 polubienie

Brat cesarza Napoleona nie miał jego militarnego talentu, za to polityczny, taki sam, więc przegrali Hiszpanię. Zresztą ta cała awantura hiszpańska dla małego cesarza była niepotrzebna i okazała się wrzodem na tyłku.

1 polubienie

Pomysl osadzenia Francuza na hiszpanskim tronie byl dosc karkołomny. Tym bardziej, ze Hiszpania jest naturalna twierdza odgrodzona od Francji Pirenejami, a flota francuska specjalnie sukcesow nie odnosila. A wlasnie, moze Ty cos skojarzysz? Kilka lat temu jakas grupa rekonstrukcyjna odtworzyla bodaj druga bitwe polsko - hiszpanska z tego okresu, tym razem na wybrzezu Andaluzji - pisal o tym kolega mieszkajacy w tym regionie, forum niestety juz nie istnieje, ale moze bedzie pamietal gdzie to bylo.

1 polubienie
  1. Ofensywa andaluzyjska z udziałem Polaków. Całkowite rozbicie regularnej armii hiszpańskiej i pokonanie angielskiej, która tam po stronie Hiszpanów walczyła.
1 polubienie

Kopalnia wiedzy jestes.
Grupa rekonstrukcyjna ponoc tez dzielnie w polu stawala, zwlaszcza po bitwie pijac piwo ze swoimi hiszpanskimi kolegami.
Ale tak abstrahujac? Czy w Polsce daloby sie cos takiego zorganizowac - czyli rekonstrukcje bitwy, gdzie nasi dostali w tylek? :joy::joy::joy:

1 polubienie

Rekonstrukcje bitew się odbywają, ale tych wygranych.

1 polubienie

Rekonstrukcje sa to nie tylko bitew. Jakis czas korespondowalam z dziewczyna z grupy odtwarzajacej sredniowieczne zycie - prosila o sprawdzenie co w tym czasie jadlo sie w Hiszpanii i w co ubierano. Akurat to nie jest takie trudne, bo sporo i przepisow i technologii sie zachowalo, a Hiszpanie uwielbiaja takie historyczne zabawy, ale chodzilo mi o samo podejscie - byla bitwa, w tylek dostali, ale okazja do zabawy byla. Nie podchodzili do tego na bacznosc. I jeszcze dofinansowali impreze.

1 polubienie

Zaraz po tej ofensywie, do gry włączyli cywile tworząc partyzantkę - querrilleros
I dopiero zaczęli dawać po dupie Francuzom. Okupant nie mógł sobie z nimi poradzić. Słano błagalne listy do Napoleona, groził odwrót. No to cesarz wysłał znów Polaków, nadwiślańskich lansjerów. Ci nie dość, że pokonali Anglików, to jeszcze zrobili porządek z partyzantami. Coś mgliście sobie przypominam, że chyba opisywałem to kiedyś na starym Pytamy. O piekielnych lansjerach znad Wisły.

1 polubienie

Ja to tylko kojarze wlasnie z opisu kolegi z tamtego forum. Ale wyglada, ze byla to akcja dlugofalowa? Bardziej niz Somosierra? :grinning:
Zreszta przykre to, ze Polacy tak sie Napoleonowu dawali wykorzystywac.

1 polubienie

To wykorzystywanie długim tematem jest. Kiedy w tym czasie wybuchła wojna z Austrią, nawet dezerterowali, by znaleźć się w tamtejszej Galicji.
Niejaki Potocki nawet spisek antynapoleoński organizował, co mała znaną sprawą jest.

1 polubienie

Bo polska historiografia ma tendencje do gloryfikowania Francuzow, nie tylko Napoleona.
Czyzby kompleks Henryka Walezjusza?

1 polubienie