Ciekawostka na 3 maja?

Nie, nie będzie o konstytucji czy królu Stasiu.
Co łączy Szekspira z Cervantesem?
Otóż pewna data
Stwierdzenie: 3 maja 1616 roku zmarł człowiek, który stworzył teatr – Wiliam Shakespeare. I tegoż samego dnia czyli 3 maja 1616 roku zmarł ten, który wprowadził do powszechnej kultury mit błędnego rycerza Miguel de Cervantes y Saavedra?
Kostucha to przewrotna istota – w ciągu jednego dnia zwinęłaby z tego padołu dwóch luminarzy nowoczesnej literatury? Otóż nie, to były czasy, kiedy się ważyły losy zmiany kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego, i często właśnie w związku z tym popełniany jest błąd - podawane są różne daty. Imperium Brytyjskie nowy kalendarz wprowadziło 170 la później niż Hiszpania i stad zamieszanie.
Wg naszego współczesnego Cervantes zmarł 23 kwietnia i podawanie tej daty z zaznaczeniem jakiego kalendarza dotyczy w kwestii dramaturga tez jest prawidłowe. Szekspir to obecne 3 maja.
Ale co tam się kłócić?
W panteonie jest miejsce dla obydwu.
Ale z kim byście się prędzej utożsamili? Z romantycznym rycerzem z La Mancha? Czy Hamletem?

2 polubienia

Ani z jednym, ani z drugim. Utożsamiam się z Jakubem Wędrowyczem. :sunglasses:

2 polubienia

Z wieloma postaciami szekspirowskimi.Np. wspanialy Ryszard III czy Henryk V.
Hamlet jako postac jest mi obcy a Don Kichot to jak…Kubus fatalista…Oszalałbym w jego towarzystwie.

1 polubienie

zawsze moglbys sie napic wina z Sancho-Panza :rofl:
w przeciwienstwie do szefa asceze i platoniczne milosci mial w podogoniu swojego osiolka. :slight_smile:

Alez ja sie cale zycie zkochiwałem platonicznie!
Tylko ze to mialem w sercu a nie na ustach.I nikogo nie wyzywałem na pojedynki,nie mowiac juz o noszeniu garnka na głowie. :rofl:

2 polubienia

A ja się pobiłem o dziewczynę z kolegą w I klasie szkoły podstawowej. I to był mój jedyny pojedynek pod względem zakochania. Stłukłem też jednego za swą siostrę, ale to już inna bajka.

2 polubienia

Ja tez.I tez tylko jeden raz…Pod koniec podstawowki nie zaprosilem na impreze jednego gościa by bezkarnie byc blizej jego sympatii…Takie tam,glupie przepychanki…Pozniej bywalo podobnie a ze inni nie byli lepsi,przestawalem sie przejmowac drobiazgami :smiley:
Przyszedl rok 1980 i…wszystko sie zmienilo na lepsze…

1 polubienie

I już dostałaś odpowiedź @okonek .
Żadne tam Hamlety i inne bzdety
“Romeo i Julia” chłopcy się naczytali :wink:

3 polubienia

Taaa…, Przygody Romea i Julii na prerii. :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 polubienia

Stawiam na Don Kichota!

1 polubienie