Co jest ważniejsze: Prawo czy oczekiwania tłumu?

Ludzie są idiotami.Za drobne przewinienie wsadzali by na lata. Widać to na forach po każdym wypadku itd. Nikt z nich nie rozumie że sami łamia codzień prawo i za chwilę sami powinni dostać dożywocie.

4 polubienia

Czyli co? z definicji prawo ma nie być sprawiedliwe? Obiektywne? Prawo dla prawa?

2 polubienia

Dokładnie tak. Prawo przewiduje karę, ale czy ona jest sprawiedliwa? Załóżmy, że zabijesz człowieka. Jaka kara jest sprawiedliwa? 25 lat? Dożywocie? Śmierć? Żadna. Nie da się tego sprawiedliwie rozliczyć. Sprawiedliwość to trochę utopia, a prawo się nie może kierować utopią.

2 polubienia

Sąd w Niemczech skazał na dożywocie dwóch gości którzy jadąc samochodem w mieście(scigajac się) zabili pieszego. Drugi gość to pasażer. Sąd uznał że jadąc z taką prędkością przez miasto, mają świadomość tego że mogą kogoś zabić więc sądzono ich za zabójstwo XD dla mnie to jest przesada mimo wszystko

3 polubienia

Wiesz uzasadnienie jest proste. jadąc szybko mieli świadomość że mogą kogoś zabić. Ale jadąc 50/h też można zabić i wiemy o tym. Więc gdzie jest granica?

3 polubienia

Dla mnie ten wyrok i paragraf to trochę taka… amatorka, tak jakby właśnie chcieli rodziny ofiar albo komentujący w internecie… Ale to powinno nieumyslne spowodowanie śmierci… Bandyci co zabija kogoś nożem czasami nie dostają 25 lat… A tutaj za głupi wybryk może na codzień porządnych ludzi będą mieć dożywocie…

Ostatnio czytałem artykuł o gościu któremu ktoś zabił córkę na pasach. Lata walczył o to by tamtego skazano. Dla mnie msciwa menda bo dziecku nic nie zwróci życia a dzieci tamtego będą cierpiały.

Tłum nie ma racji, tylko ma emocje.

4 polubienia

A psychopaci tak naprawdę nie są odpowiedzialni za swoje czyny, bo ich mózg inaczej funkcjonuje od wczesnego dzieciństwa, w wyniku przeżytych traum, wypadków lub jest to wada wrodzona. Dlatego też żadna terapia nie działa na nich. No i? Też idą do więzienia na dożywocie, a nawet jeśli na 25 lat, to później są przenoszeni do specjalnego zakładu psychiatrycznego. Nie orzeka się, że nie byli poczytalni, bo byli, tyle że ich system wartości jest zupełnie inny.
Niejeden psychopata świadomy tego jakim jest potworem pragnął śmierci.
Czynów dokonują okrutnych ale czy tak naprawdę to sprawiedliwe? Może nie, ale izolować od społeczeństwa trzeba, bo jemu zagrażają…

Nie zadowoli się wszystkich, a na świecie nie ma idealnego systemu, co najwyżej można dołożyć starań, aby był on jak najbardziej zbliżony do ideału, którego nigdy nie osiągnie.
Wszystko, co stworzone przez człowieka nie jest i nigdy nie będzie idealne, bo sam twórca nie jest istotą idealną w swym myśleniu, analizie, intencjach, postępowaniu itp itd

1 polubienie

A gdybyś Ty miał córkę? Nauczyłbyś ją jak przechodzić po pasach, by było bezpiecznie. I ktoś by Ci ją zabił? Może tak troszkę empatii dla “osieroconego” ojca, a nie od razu, że mściwa menda?

2 polubienia

Empatii? to działa w dwie strony. No zdażyło się ale wystarczył wyrok w zawieszeniu a nie bezwzględny. No i wyobraź sobie że mi matkę zabił kierowca… pech chciał że to ksiądz był. wyrok w zawieszeniu uznałem za karę mimo że on motał i nie poczuł winy. Więc nie mów mi co by było gdyby bo to przeżyłem.

1 polubienie

Powinnam zostać ukarana - to byłoby sprawiedliwe. Jaki wyrok? O, to już zależy: premedytacja? okrucieństwo? przypadek? A może zabiłam go w obronie własnej, albo kogoś bliskiego? albo podczas napadu na dom? Wysokość kary powinna być uzależniona od wielu czynników, ale kara powinna być.

3 polubienia

I niby jest

I to jest właśnie kara zgodna z prawem… ale czy ze sprawiedliwością? Zauważ że słowo “sprawiedliwość” budzi emocje. “To jest niesprawiedliwe” - takie słowa od razu budzą emocje, nawet gdy to czytamy.
“To jest zgodne z prawem” - to już jest bardziej stwierdzenie faktu niż opieranie się na emocjach.
Stąd prawo nie powinno opierać się na emocjach… i też nie może prawo gonić za mityczną sprawiedliwością za wszelką cenę.

1 polubienie

Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. :smiley:

3 polubienia

Reksu bo chyba wiekszość ludzi nauczyła się prawa hamurabiego.

1 polubienie

Prawo Hamurabiego było akurat bardziej łagodne. My patrzymy na oko za oko, ząb za ząb - jako surowe kary. To wynika z naszej perspektywy, gdzie za to się płaci grzywnę.
Wówczas ktoś mógł cię za wybity ząb, zabić wraz z całą rodziną i zrównać z ziemią twój dom… i nagle Hammurabi mówi: Nie! Tak nie wolno. Wybili Ci zęba, to jemu też można wybić. - Już nie można zabić jego dzieci i oderwać mu język. Perspektywa historyczna jest bardzo ważna w posługiwaniu się faktami z czasów minionych :wink:

2 polubienia

Ale polacy myślą życie za życie. jak ktoś zabił nieumyślnie powinien siedzieć do końca życia.

2 polubienia

Mają prawo… na szczęście od tego są sądy… i na nieszczęście politycy, którzy dla głosów niejedną głupotę uchwalą.

3 polubienia

każdą ustawę da się spier,

1 polubienie