Co jest ważniejsze: Prawo czy oczekiwania tłumu?

Z jednej strony nasz system, który usiłuje wszystko przewidzieć i nazywając pozamykać w paragrafy, jest z gruntu rzeczy skazany na bezradność. Nie da się bowiem przewidzieć wszystkiego zawczasu.
Z drugiej, ludzie oczekują skutecznej reakcji, często podsycanej emocjami… Do tego bezkarność deprawuje.
Z trzeciej, sięganie po pozaprawne rozwiązania, zaspokaja ludzi ale wykoślawia praktykę prawną.

I co z tym zrobić? To jak: Prawo ważniejsze czy “sprawiedliwość społeczna”?

3 polubienia

Jestem stanowczo za prawem. Psychologia i myślenie tłumu, podsycane emocjami innych, nie tylko swoimi mogłoby niejednokrotnie wyrządzić wiele zła, niesprawiedliwości i działań nieodwracalnych.

7 polubień

Ale przeważnie się opłaca :wink:

Tłumem musi sterować żelazna ręka , więc stawiam na prawo.

2 polubienia

Zobaczymy jak inni?

Ty zobaczysz, ja jestem za prawem :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Ja też jestem za prawem.
Tłum bez mądrego przywódcy staje się niebezpieczny.

1 polubienie

Złoty środek. Dobre, ludzkie prawo

2 polubienia

Jeśli prawo, to nie środki pozaprawne. Jeśli środki, to nie dobre prawo :wink:

Prawo, ale to prawo nie może chronić bandyty kosztem napadniętego. Poczucie niesprawiedliwości prawa może doprowadzić do buntu przeciw niemu.
Tłum kieruje się emocjami, ale też sędzia nie może być wypruty z emocji.

2 polubienia

Prawo i Sprawiedliwość występuje tylko w nazwie partii. Prawo nie zajmuje się sprawiedliwością, bo tej często nie da się uzyskać w ogóle. Zajmuje się prawem, czyli zbiorem przepisów wedle której postępujemy.

1 polubienie

Sięganie po środki pozaprawne deprawuje samo społeczeństwo.
Niestety, ale tłum nie musi mieć racji.
Prawo musi być systematycznie nowelizowane i musi być jednak ostoją.

3 polubienia

Prawo, mądre prawo ustanawiane prze mądrych ludzi, nie przez tłum.

4 polubienia

“Prawo prawem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie” - motto większości Polaków.

2 polubienia

Tyż prawda.

1 polubienie

Dobrze by bylo,by prawo rownalo sie sprawiedliwosci,nie koniecznie spolecznej.
A z tym roznie bywa.
Jednak jestem za prawem,gdyz tlum nie mysli,tlum dziala/robi co mu karza,lub co chce,nad tlumem czesto nie da sie zapanowac.

3 polubienia

Pięknie piszecie… i macie rację: prawo ważniejsze.

A jednak… Ci sami ludzie cieszą się, że ktoś pisze niezgodne z prawem ustawy, by zatrzymać w niewoli pedofila, który odsiedział swoje… Ci sami ludzie klaszczą, gdy pijanemu sprawcy tragicznego w skutkach wypadku samochodowego… dokleja się paragraf o spowodowaniu katastrofy lądowej… Ci sami ludzie są oburzeni że się ściga sprawców samosądu… sprawiedliwego, lecz jednak bezprawnego.
Więc może jednak jest tak, że jak prawo z nami…to my z nim… a jak nie… to mamy strzelbę i dwa granaty?

3 polubienia

Trudno odpowiadać za innych, mało razy się słyszy że “sam bym wymierzył sprawiedliwość” - no słyszy się ale ja nigdy takim zapaleńcom nie wturuję i też nie chciałabym, żeby ktoś mi wymierzał taką sprawiedliwość, bo coś mu się wydaje.
To że ustawodawcy są nieodpowiedzialni to nic nie dziwnego, wywodzą się z ludu, a lud jaki jest każdy widzi. Oni są tacy jak my tylko mają większe uprawnienia i często ich nadużywają. Nie ma idealnych rozwiązań.

3 polubienia

Dura lex sed lex

4 polubienia

Prawo.

4 polubienia