Co myślicie o idei pieniądza z datą ważności?

Witam. Czy nie jest to niepokojący pomysł? Z drugiej zaś strony każdy pieniądz oparty na Banku Centralnym to już jakaś forma zależności od rządu, ale w przypadku pieniędzy z datą ważności lub możliwością zdalnego unieważniania to jeszcze bardziej niepokojące, a szczególnie dla ludzi, którzy mają ograniczone zaufanie do rządów oraz polityków i którzy pragną jak największej niezależności.

Wedlug mnie jest to kompletrnie poroniony pomysl, godny dyktatur i tym podobnych ludzkich wynalazkow. Nie sadze, by w “normalnym” kraju ktos cos takiego wymyslil …

Edit: A no wlasnie - Chiny …

4 polubienia

Jakby na świecie nie bylo kolejnych wymian pieniadza, denominacji i innych pomyslow tego typu juz przetestowanych na ludziach zamiast myszach?
Normalny fizyczny pieniadz nawet jak wycofany z obiegu zachowuje wartosc numizmatyczna
Elektroniczny?
Jz “dzielami sztuki” handluja, wiec zaplacenie za ten wynalazek elektronicznym pieniadzem to bylby nastepny krok - pies za milion wymieniony na dwa koty po pol miliona?

2 polubienia

Chiny to stan umysłu.

3 polubienia

Niestety tak.
Ale ich jest naprawde dużo…

Ja bym nie wrzucał do jednego worka tak dużego narodu, a także narodu i rządu. Przecież to sami Chińczycy są ofiarami chińskiego rządu.

to jest inna kultura, inne priorytety spoleczne.
choc doskonale sie odnajduja w zachodniej demkracji, to czasem skosnooki z nich wychodzi :wink:
oczywiescie, ze nie sa tak zunifikowani jak ich pismo - bo tam kilka jezykow i blizej nieokreslona liczba dialektow.
ale sa przyzwyczajeni do rozbudowanej administracji i centralnego zarzadzania - i sie temu podporzadkowuja. ale jednoczesnie ten kto rzadzi przejmuje odpowiedzialnosc za podwladnych. a do tego, ze czasem to posluszenstwo jest wymuszane za pomosa srodkow, od ktorych nam sie wlos na glowie jezy? a co ja na to poradze?

1 polubienie

już dawno taki jest. Nazywa się to karta podarunkowa.

1 polubienie

kredytowa i debetowa tez maja termin waznosci, ale pieniadze na koncie zostaja. Skosnoocy chyba poszli dalej - te na koncie tez moga “zniknac”

2 polubienia

Jeszcze było coś takiego jak przedpłacona. Ale wycofali ją.

1 polubienie

Wirtualny pieniądz to nieuchronna przyszłość. W zasadzie posługując się kartą, już taki mamy. Ale terminowy? Tego to nie rozumiem.

1 polubienie

a to nie wiem - kiedys mialam taka karte - portmonetke na drobne wydatki - nawet spersonalizowana w ksztalcie kota :slight_smile:
ale chyba nawet zbajerowanie nie pomoglo i sie nie przyjela.
jedynie bilety autobusowe w formie przedplaty dzialaja, ale ich nie naladujesz w bankomacie - za gotowke w punktach sprzedazy albo u kierowcy mozna.

2 polubienia

W Polsce się przyjęły ale… Komornik nie mógł ich ruszyć i skończyło się.

2 polubienia