Co to za ptak?

Też się nie znam, ale szukałam i na tą dymówkę bym obstawiła.
Skoro już jesteśmy w temacie ptaków, w Zoo widziałam orła, 1 raz w życiu, niesamowite wrażenie.

3 polubienia

To nie ja, choć brzuszek smukły mam

3 polubienia

Zgadzam się. Orzeł w naturze robi prawie takie samo wrażenie jak ten z logo Orlenu. Gniewny, przerażający. No i potężny.

2 polubienia

Tak, ogromny, piękny, dostojny.

1 polubienie

A teraz mam zagwozdkę: jaki ptaszek robi takie smętne “bździąg, bzdziąg, bżdziąg”? Zawsze trzykrotnie…

Do zidentyfikowania ptaka konieczne czasem bywa wskazanie, w jakich “okolicznościach” przyrody się go widziało i gdzie. Na przykład dzierlatki nigdy nie zauważysz na drzewie.
Według Twojego opisu mogła to być jaskółka dymówka. Są jednak jeszcze inne ptaki które mają białe brzuszki z ciemniejszą “resztą”. Jak chcesz wiedzieć co to był za ptak, opisz mi go najlepiej jak potrafisz a także gdzie go widziałaś i w jakiej scenerii. Może pomogę.

Poniżej moje fotki jaskółek dymówek.

000_0239a

000_0241a

4 118a

000_0230a

000_0234a

Może te fotki Ci nieco pomogą. Jeśli to nie ten ptak, napisz.

6 polubień

W latach 70 w Słowińskim Parku Narodowym u zachodniego skraju wydm ruchomych miałem przyjemność na żywo obserwować parkę bielików, które w pobliżu musiały mieć gniazdo z młodymi. Niestety, samego gniazda nie udało mi się namierzyć, ale obserwować taka parę ptaków, to była czysta przyjemność i to za pomocą lornetki. I tu taka ciekawostka, że to nie orzeł jest w polskim herbie, a właśnie bielik.

Bielik inaczej to birkut. Bardzo często mylony z orłem ze względu na podobieństwo, ale należy do jastrzębiowatych.

6 polubień

Bezkrwawe łowy,W.Puchalskiego…
Takie skojarzenie bo w dzieciństwie nie potrafiłem niekiedy,oderwać wzroku od tej książki

4 polubienia

@birbant, a ja byłam w Wolińskim Parku Narodowym😉
Rokntemu widziałam takiego orła

a tu trochę info z google :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 polubienia

Ja też oglądałam i ogladalam…

Reasumując.
Nie myli się ten, kto bielika birkutem nazywa, obie nazwy są prawidłowe i tyczą się orłów z rodziny jastrzębiowatych :wink:

3 polubienia

Gdzieś wyczytałem, ale już nie pamiętam gdzie, że ornitolodzy dzielą jednak te ptaki, ale ja aż tak kompetentny nie jestem. W każdym razie w naszym herbie występuje bielik. A czy on jest orzeł, zostawiam to fachowcom.

2 polubienia

I tu jest coś na rzeczy. Aby sporów uniknąć posłużę die wklejką.

2 polubienia

Im więcej przeczytałam o naszym orzełku, tym bardziej jestem skołowaciała.
Nieupierzone skoki świadczą, że jest to orzeł bielik, którego mylnie orłem nazywają, ponieważ jest z podgatunku jastrzębiowatych- myszołowów , spokrewnionych z kanią…
Pytanie brzmi:
Co to za ptak w naszym godle jest :rofl:

3 polubienia

MASZ:

" Nazwa rodzaju oznacza morskiego orła i jest zlatynizowaną wersją zbitki dwóch greckich słów: hals – morze, słony i aetos – orzeł["

3 polubienia

A moze to byla wrona, ktora wpadla brzuszkiem w wapno? :rofl::rofl::rofl:

4 polubienia

WRONa, to była w stanie wojennem.

3 polubienia


A do tego nosila przyciemnione okulary

4 polubienia

Gdy siedziały na dachu (były dwa - pewnie parka) to wyglądały identycznie jak te z pierwszych zdjęć, ale w locie ( gdy siedziały były żwawe, gibkie, ruchliwe ) miały tylko biały brzuszek i od spodu czarne upierzenie ( chyba, że z daleka nie było widać po prostu dokładnie). Pewnie to te jaskółki…

1 polubienie

:smiley: :stuck_out_tongue:

orzeł

7 polubień