Copiątkowy quiz wiedzowy

Zapraszam - KLIK
Słabo: 6/10. :frowning:
Źle: strofa stanisławowska, typ bomby, maż Adnromachy i grzyby mun.

3 polubienia

Aż taki trudny?
Sprawdzam :crazy_face:

9/10 przydalaby sie wycieczka w Pieniny…

3 polubienia

2 polubienia

8/10
Szczyt i grzybki. Z tymi grzybkami to w sumie spodziewałem się podstępu, ale zdrowy rozsadek wziął górę. :wink:

3 polubienia

Zdrowy rozsądek wziął górę, a jednak szczyt źle zaznaczyłeś :rofl:

2 polubienia

W pytaniu o grzyby mun jest moim zdaniem błąd. Sprawdzałem i w Polsce nie występuje dokładnie ten sam gatunek, co w Azji, tj. uszak gęstowły - Auricularia nigricans, tylko "bardzo bliski kuzyn’ munów, czyli uszak bzowy - Auricularia auricula-judae. Więc de facto nie jest to dokładnie to samo. :wink:

1 polubienie

Sprawdziłam. Ale to tak, jakbyś powiedział, że pieczarka purpurowa, łąkowa lub miejska czy kompostowa, nie jest pieczarką :grin:

1 polubienie

Pomimo że nie twierdzę, że pieczarka nie jest pieczarką, to nie przekonałaś mnie. Uważam, że w tym przypadku mam rację. Tak samo można powiedzieć, że w Polacy to Azjaci. Wszak to i to jest Homo sapiens. :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

I tak tego to prawie nikt nie zbiera, wiec roznica nieduza. A w lasach moze nie ma, choc hodowla robi sie popularna, istnieje szansa, ze w koncu stana sie gatunkiem inwazyjnym, jak te amerykanskie prawdziwki czy cos w tym stylu?

1 polubienie

Nie poddam się bez walki :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Poddaj się!! Wszelki opór jest bezcelowy. :smiley:
Polskie grzyby mun
Jednym z miejsc, gdzie rosną kuzyni mun, są lasy Nadleśnictwa Stare Jabłonki (woj. warmińsko-mazurskie). To właśnie między innymi tam można znaleźć stanowiska uszaka bzowego (Auricularia auricula-judae). Jest on blisko spokrewniony z uszakiem gęstowłosym (Auricularia nigricans), który występuje w ciepłych krajach i jest tam hodowany. Pod względem kulinarnym te dwa gatunki nie różnią się, niektórzy nawet uważają, że uszak bzowy jest delikatniejszy w smaku.
Do niedawna obowiązywała nazwa „ucho bzowe". Patrząc na jego zdjęcia nietrudno domyślić się dlaczego.

Źródło: https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-pogoda/ciekawostki,49/grzyby-mun-rosna-w-polsce,218037,1,0.html

2 polubienia

Wazne, ze sa jadalne wiecej niz jeden raz…

1 polubienie

To przeczytałam w pierwszej kolejności. A teraz ciiiiiiii :shushing_face:
Nie podpowiadajmy innym.

3 polubienia

10|10 - dziewięć łatwych, chiński grzyb trafiony - zatopiony. Całkiem przypadkowo kilka dni temu czytałem o tem wirusie.

Adnotacja; w tem quizie zjawisko kujonizmu nie występywa… :crazy_face:

2 polubienia

Fatalnie: siedem…

2 polubienia

Grzyb, to ja jestem… Stary… :joy:

2 polubienia

Wstepywa kujonstwo jak czegos fuksem nie trafi.
Wylgales sie tym grzybkiem…

2 polubienia

A ja jestem grzybica… :joy:

1 polubienie

8/10 a zle little boy i strofa stanislawowska.Grzyb to oczywiscie traf bo jak juz ktos tak pyta to wiadomo ze prawidlowa odp. bedzie sie wydawal dziwna…Bylo tez pytanie z jakims wzorem…No coz,czasem wyczucie zalatwia sprawe :wink:

2 polubienia