cukier "drogowy"?

A ja dopiero dowiedzialam sie, ze jest cukier przemyslowy…

1 polubienie

On ten cukier to pomyslowy nie przemyslowy :wink:

1 polubienie

Dobry pomysl…!

Cóż za ‘nowiny’ są tu opisywane na temat rzekomego karmelizowania, czy barwienia cukru, by z białego uczynić cukier brązowy.
Czynnikiem generującym brązową barwę cukru jest melasa i to z niej w procesie rafinacji oczyszczany jest gotowy produkt - cukier biały rafinowany.
Podczas procesu produkcji każdy cukier niezależnie od surowca (trzcina, burak, klon) z racji zawartości melasy, był cukrem brązowym.
Rafinacja cukru ma za zadanie podnieść jedynie wartości wizualne cukru, obniżając jednocześnie jego wartość odżywczą. Cukier brazowy, choć bardziej wartościowy, wygląda na zanieczyszczony.
Paradoksem jest, że cukier biały, mimo dodatkowego i energochłonnego procesu oczyszczania, jest na półkach sklepowych dużo tańszy od mniej przerobionego cukru brązowego.
Dzieje się to za sprawą sprytnych działań marketingowych wykorzystujących naiwność i nieznajomość materii konsumenta.

1 polubienie

Doucz się

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,19652415,cukier-brazowy-czyli-jaki-eksperci-wyjasniaja-mylimy-go.html

W artykule opisany jest proces fałszowania gotowego produktu - cukru białego - w celach zwiększenia zysku ze sprzedaży.

Biały cukier bywa barwiony, aby zafałszować jego barwę i móc sprzedać go drożej

Mój wywód opisuje pokrótce poszczególne etapy produkcji cukru białego, z czego wcale nie wynika, że żywię chęć ‘douczenia’ się w metodach jego manipulacji.

Ale ja przecież, Bogu ducha winny, pisząc cokolwiek tu na łamach tego forum, w ogóle się do Ciebie nie zbliżam.

. gdzież bym śmiał.

moznaby powiedziec, ze od czasu kiedy mamy mleko bez mleka, maslo bez masla, piwo bez alkoholu to i cukier brazowy moze byc ufarbowany karmelem a nie naturalny - nie wiem jak to wyglada, ale mnie zawsze uczono, ze prawdziwy brazowy to jest cukier trzcinowy, natomiast ten otrzymywany z butakow metoda przemyslowa zawsze bedzie bialy, bo tak jest ustawiony cykl produkcyjny. fakt, ze zrobienie takiej farbiarni cukru wykorzystujac tanszy “przemyslowy” to bylby dopiero deal stulecia :smiley:
a co do tego, ktory “bardzuej slodki” to stawka malejaco - cukier puder, zwykly i grubokrystaliczny - ale to jest zwiazane z fizjiologia smaku a nie zawartoscia cukru w cukrze.

2 polubienia

Cukier rafinowany biały jest produktem końcowym. Poprzedza go faza przed rafinacją, poprzez którą jest oczyszczany z brązowej melasy i jednocześnie wszelkich mikroelementów i składników odżywczych. Pozostają biale, puste, nic nie znaczące kalorie.
O barwieniu cukru nic nie wiedziałem, bo i tak nie zmieściłoby mi się to w głowie. Moje niedoksztalcenie w tej materii bardzo nie spodobało się jednej z użytkowniczek, której wpis musiałem zgłosić za jego niecenzuralność.

.nie było słodko.

1 polubienie