czas (na) Einsteina

Każdy wie, a przynajmniej wiedzieć powinien, co to jest dylatacja czasu. Dla niewtajemniczonych -krótkie wyjaśnienie zjawiska.

Dylatacja czasu ( wydłużenie czasu trwania obserwowanego zjawiska) występuje w wyniku ruchu inercjalnego układu odniesienia względem innego spoczywającego układu. Jest to tzw. dylatacja kinetyczna.
Istnieje także dylatacja grawitacyjna, występująca w pobliżu dużych mas, ale o tym wspomnę kiedy indziej. Skupmy się na kinetyce.

I tu zagwózdka.

Człowiek, nawet w spoczynku (tak jak ja teraz, siedząc przy tablecie), porusza się względem innych układów z różną prędkością.

1. Przebywając na równiku, porusza się względem osi Ziemii z prędkością 40000km/ 24h - 1666,6km/h - 462m/s
  2. Przebywając w dowolnym punkcie Ziemii, porusza się względem Słońca z prędkością 28km/s.
  3. Względem centrum naszej galaktyki - Drogi Mlecznej - człek porusza się trochę szybciej niż Fiat 126p z turbodoładowaniem - 800 000 km/h - 222,2 km/s.
  4. W stosunku do najbliższej galaktyki - Andromedy- mknie trochę wolniej - jak Fiat 126p bez turbodoładowania - 111km/s.
  5. Ale już względem ogromnej gromady galaktyk - Wielkiego Atraktorora - zaczyna świstać w uszach. 555 km/s
    Z Krakowa do Gdańska przez Pęcławice w jedną sekundę!!!

Jak widac…czas, który potrzebowałem na napisanie tych pierdół, z różnych punktów Wrzechswiata będzie inny?
Istnieje prędkość, która jeślibym się nią poruszał, nie pozwoliłaby mi na ukończenie tych wypocin. Dla obserwatora, wobec którego poruszałbym się z prędkością zbliżoną do prędkości światła (299 972 km/s), czas ten zmierzałby ku nieskończoności.

.czy czas przestawić zegarek?

6polubień

A niech se Wielki Atraktor zegarek przestawia. Z mojego układu odniesienia wyraźnie widać, że ja stoję w miejscu a on się względem mnie porusza… :wink:

1polubienie

Paradoks bliźniąt - chyba najłatwiej zrozumieć

1polubienie

Ter roznice czasowe w naszych warunkach sa znikome
Jak podroze kosmiczne beda na porzadku dziennym to trzeba bedzie sie jakos tym zajac

1polubienie

zegarek wyrzucic, szczesliwi czasu nie licza.
albo sobie powiesic na scianie reprodukcje Salvatore Dali:

7polubień

Takiego Salvadora, to ja mam jako tło profilu.

.w oryginale. :sunglasses:

2polubienia

O matulu jedyna, teraz widzę, że upały to nie jedyny mój problem .

2polubienia

Musisz @anon75849589 diametralnie zmienić styl życia.

.po kilku dniach upałów widać, że nie nadajesz się do piekła.

1polubienie

@ZiraaeL ja pragnę wreszcie odpocząć od zmian :worried:

Pora się ustatkować.

.jeśli nie jest już za późno.

1polubienie

W tej kwestii, rozważam odwrotność :stuck_out_tongue:

1polubienie

Nie rozumiem co masz na myśli w tym zdaniu. Twój czas względem Ciebie jest stały więc przemieszczając się z dowolną prędkością względem czegoś innego możesz napisać co zechcesz. Tyle tylko, że obserwator w punkcie odniesienia mógłby nie dożyć końca tego wpisu.

2polubienia

No dobra,ale mi doradz,co mam zrobic,gdy popylam wozkiemni widze znak ograniczejia szyboosvi do 100km/h
A wedlog tego co piszesz,jade ponad 500km/s
Toz mi wlepia mandat,jak stad do konca drogi mlecznej)))

2polubienia

To właśnie chciałem powiedzieć tym, co napisałem @MistrzVarflock .

Obserwator mógłby się nie doczekać końca mego wpisu, a ja z kolei obserwując obserwatora, nie doczekałbym się końca jego obserwacji.

.i tak byśmy se czekali.

1polubienie