czas (na) Einsteina

Każdy wie, a przynajmniej wiedzieć powinien, co to jest dylatacja czasu. Dla niewtajemniczonych -krótkie wyjaśnienie zjawiska.

Dylatacja czasu ( wydłużenie czasu trwania obserwowanego zjawiska) występuje w wyniku ruchu inercjalnego układu odniesienia względem innego spoczywającego układu. Jest to tzw. dylatacja kinetyczna.
Istnieje także dylatacja grawitacyjna, występująca w pobliżu dużych mas, ale o tym wspomnę kiedy indziej. Skupmy się na kinetyce.

I tu zagwózdka.

Człowiek, nawet w spoczynku (tak jak ja teraz, siedząc przy tablecie), porusza się względem innych układów z różną prędkością.

  1. Przebywając na równiku, porusza się względem osi Ziemii z prędkością 40000km/ 24h - 1666,6km/h - 462m/s
  2. Przebywając w dowolnym punkcie Ziemii, porusza się względem Słońca z prędkością 28km/s.
  3. Względem centrum naszej galaktyki - Drogi Mlecznej - człek porusza się trochę szybciej niż Fiat 126p z turbodoładowaniem - 800 000 km/h - 222,2 km/s.
  4. W stosunku do najbliższej galaktyki - Andromedy- mknie trochę wolniej - jak Fiat 126p bez turbodoładowania - 111km/s.
  5. Ale już względem ogromnej gromady galaktyk - Wielkiego Atraktorora - zaczyna świstać w uszach. 555 km/s
    Z Krakowa do Gdańska przez Pęcławice w jedną sekundę!!!

Jak widac…czas, który potrzebowałem na napisanie tych pierdół, z różnych punktów Wrzechswiata będzie inny?
Istnieje prędkość, która jeślibym się nią poruszał, nie pozwoliłaby mi na ukończenie tych wypocin. Dla obserwatora, wobec którego poruszałbym się z prędkością zbliżoną do prędkości światła (299 972 km/s), czas ten zmierzałby ku nieskończoności.

.czy czas przestawić zegarek?

6 polubień

A niech se Wielki Atraktor zegarek przestawia. Z mojego układu odniesienia wyraźnie widać, że ja stoję w miejscu a on się względem mnie porusza… :wink:

1 polubienie

Paradoks bliźniąt - chyba najłatwiej zrozumieć

1 polubienie

Ter roznice czasowe w naszych warunkach sa znikome
Jak podroze kosmiczne beda na porzadku dziennym to trzeba bedzie sie jakos tym zajac

1 polubienie

zegarek wyrzucic, szczesliwi czasu nie licza.
albo sobie powiesic na scianie reprodukcje Salvatore Dali:

7 polubień

Takiego Salvadora, to ja mam jako tło profilu.

.w oryginale. :sunglasses:

2 polubienia

O matulu jedyna, teraz widzę, że upały to nie jedyny mój problem .

2 polubienia

Musisz @anon75849589 diametralnie zmienić styl życia.

.po kilku dniach upałów widać, że nie nadajesz się do piekła.

1 polubienie

@ZiraaeL ja pragnę wreszcie odpocząć od zmian :worried:

Pora się ustatkować.

.jeśli nie jest już za późno.

1 polubienie

W tej kwestii, rozważam odwrotność :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Nie rozumiem co masz na myśli w tym zdaniu. Twój czas względem Ciebie jest stały więc przemieszczając się z dowolną prędkością względem czegoś innego możesz napisać co zechcesz. Tyle tylko, że obserwator w punkcie odniesienia mógłby nie dożyć końca tego wpisu.

2 polubienia

No dobra,ale mi doradz,co mam zrobic,gdy popylam wozkiemni widze znak ograniczejia szyboosvi do 100km/h
A wedlog tego co piszesz,jade ponad 500km/s
Toz mi wlepia mandat,jak stad do konca drogi mlecznej)))

2 polubienia

To właśnie chciałem powiedzieć tym, co napisałem @MistrzVarflock .

Obserwator mógłby się nie doczekać końca mego wpisu, a ja z kolei obserwując obserwatora, nie doczekałbym się końca jego obserwacji.

.i tak byśmy se czekali.

1 polubienie