Czy jak wzrośnie kwota wolna od podatku do 30 tys będę większą kwotę netto (do ręki) dostawał?

Zarabiam rocznie około 53000-55000 zł brutto na umowę o pracę mając +26 lat, czy jak wprowadza kwotę wolną od podatku do 30 tys brutto zł to w jakiś sposób to co dostanę do ręki wzrośnie? Czy uzyskam to dopiero w rozliczeniu podatkowym? Bo jakby mniejsza kwota z tego co zarobiłem będzie opodatkowana 53000-30000=23000 zł, a przy obecnej kwocie wolnej od podatku 8000 zł 53000-8000=45000 zł

I jeśli tak to ile faktycznie zyskam czy dobrze myślę, że przy podatku 17% obecnie musiałbym odprowadzić 45000 - koszt uzyskania przychodu=42000x17%=7140 zł podatku

A przy nowej kwocie wolnej od podatku 23000- koszt uzyskania przychodu=20000x17%=3400 zł

Czyli rocznie zyskałbym 7140-3400=3740 zł/ miesięcznie 3740/12~310 zł

Czy dobrze myślę, czy nie mam racji?

Ciesz się z tego, bo więcej to w tym kraju długo nie będzie. Chyba, że obietnic. Powpisuj sobie w excell odpowiednie dane i weź pod uwagę, że jak zmnieszą podatek to dowalą inną daninę, żeby się wyrównało.

2 polubienia

Wyruchają cię

Chcesz wiedzieć dokładnie wejdz na stronę
https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/

Wyższa kwota wolna od podatku z równoczesnym brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku powoduje że te zmiany nie będą dla kazdego aż tak korzystne.

5 polubień

Zapomniałeś o braku możliwości odpisania składki zdrowotnej, efektywne opodatkowanie wzrośnie do około 26% więc różnica w podatku w Twoim przypadku wyniesie 1940 złotych czyli 161 złotych miesięcznie.

1 polubienie

Policz sobie na jakimś dostępnym w sieci kalkulatorze.
Ty mając 5000 czy 6000 zł zyskasz nic lub bardzo mało.

W moim przypadku po wejściu na ten kalkulator https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/

Wychodzi, że będę zarabiał o 90 zł miesięcznie więcej, z ciekawości patrzyłem dla wyższych kwot rzędu 6000 tys brutto nic się nie zmieni, a przy wyższych 8000+ będzie mniej. I ja podając swoje roczne zarobki pisałem kwotę brutto.

1 polubienie

A tak z ciekawości ile można odliczyć max składki zdrowotnej od podatku teraz? Wiem, że to jest chyba 7.72% ale nie wiem % od jakiej kwoty?

Składka zdrowotna odliczana od podatku
to 7,75 %

Podstawa obliczenia : wynagrodzenie brutto pomniejszone o składki na ubezp. społeczne płacone przez pracownika ( łącznie 13.71%)

Polecam kalkulator wynagrodzeń:
https://kalkulatory.gofin.pl//Kalkulator-wynagrodzen,12.html

Kocieoczko :hushed::hushed: witaj!

1 polubienie

Jak miło :blush:
Witaj Vilemo!

2 polubienia

Już Cię podliczą, nie bój się…można już rezerwować sobie lokalny śmietnik na polską emeryturę co by mieć gdzie się stołować.:confused:

1 polubienie

Pracując w Niemczech prawie trzykrotnie krócej niż w Polsce już wypracowałem sobie ponad trzykrotnie wyższą emeryturę :face_with_raised_eyebrow:
Ciekawe czy za kilkanaście lat polscy emeryci będą rozumieli, że sami sobie zagłosowali na takie pieniądze?

1 polubienie

Dawaj. Jadę tam, tylko powiedz dokąd? Nie każdy zawód da się tak przetransferować raczej :disappointed_relieved:

Ja też trochę zyskam. Ok. 100 zł.
Na piwo jak znalazł.

1 polubienie

3 polubienia