Czy Polska powinna dołączyć do europejskiej tarczy antyrakietowej?

Rozwijamy od dawna własną obronę przeciwlotniczą i to całkiem dobrą.
Tarcza europejska to inicjatywa Niemiec.
W obronie przeciwlotniczej ważna jest wielowarstwowość.

1 polubienie

Bez dwóch zdań

1 polubienie

NIemcy już nam wcześniej proponowali, PiS nie chciał …

Obyśmy się kiedyś w czarnej d… nie obudzili.

Jeśli jestem w błędzie, proszę mnie z niego wyprowadzić.

Na tarczę rakietową nas nie stać, ale k… na utrzmywanie darmozjadów (tu nie będę wymieniał, ale jak trzeba wymienię), na trwonienie pieniędzy na jakieś komisje, np chorego Antoniego to Polskę było stać …

1 polubienie

Tarcza musi być,która jest bardzij ekonomiczna dla nas nie wiem.trzeba odrzucić na początek różne dewiacje prawicowców i niestety niezdecydowanie i nieudolność liberałów.
Pierwsi powinni się wypowiedzieć wojskowi a następnie ci celebryci co to robią podwyżki strzelając sobie w stopę przed wyborami.

Tak.

Przy obecnym systemie prowadzenia wojen? Oczywiscie, ze tak.
I to skoordynowana z pozostalymi , paktu.
Ostatni nalor na Izrael pokazal, ze jeden kraj bez wsparcia innych sie nie obroni.
To, że Persowie ich z ziemia nie zrownali, to wynik wsparcia USA
Tak, “po drodze”, sama obrona przeciwlotnicza Izraela by nie wystarczyła.

Jak ci rakiety na glowe lecą to myslisz o ekonomii?
Ale masz rację - to nie jest zabawa noworoczna, ma byc tanie i skuteczne.
A polityków trzymac od tego z daleka.
Zwlaszcza tych co najwięcej się na afisz pchają.

1 polubienie

Wysokie procenty PKB przeznaczane na armię będą z wyższych podatków.Inaczej się nie da,to myślę trochę.

Ja mialam cos innego na mysli.
Ekonomia w wydaniu popularnym to wydane kwoty.
Ekonomia w kwestii tego rodzaju? To musisz myśleć ile wydajesz i liczyc sie, ze niektore doswiadczenia czy rozwiazania “nie wypalą” - i na jaki margines błędu mozesz sobie pozwolić?
I trzymac od tego z daleka szarlatanow i opętanych ideologów.

Się ne da chyba a ekonomię trochę kumam ze względu na edukację w tym kierunku więc myślę,że różnie można liczyć i interpretować jakiekolwiek działanie w tej dziedzinie ale masz rację → z dala od szarlatanów(tylko oby się dało…)

1 polubienie

Amerykanie budują swoję thaad ,można byłoby się do nich podłączyć.Dużo lat ubywa zanim taki system nabierze wartości bojowej.Czy Europa ma czas tworzyć coś nowego i czekać kilkanaście lat na pełną sprawność tego nikt nie wie.Polska w sumie jest trochę chroniona przez bazę na Pomorzu ale ile było niepewności,nacisków ,kłód pod nogi bo amerykanie…Już nawet nie Polski ale europejski cyrk kto silniejszy w jednym pakcie.

Nie wydaje mi sie, zeby to byl jakis problem - polaczenie dwoch systemów jest mozliwe jesli sie chce wspolpracowac, a nie robic przepychanki rynkowe.
Amerykanskie systemy obronne w nieduzej Europie niekoniecznie musza sie sprawdzić. Wiec dostosowanie, a nawet opracowanie wlasnych rozwiazan ma sens. Inna sprawą jest kwestia utrzymania i logistyka - czyli przeszkolenie obslugi, zaopatrzenie w paliwo, amunicje i lokalolizacja. Ale od tego sa mądrale w NATO i wspolne manewry. I procedury.
Najgorzej to jak za sprawy techniczne biorą sie politycy granatem od pługa oderwani i szarlatani.
Niestety wśród emerytowanych generalow, ekspertow telewizyjnych takich troche jest.
Malo im gwiazdek na pagonach, to jeszcze sami gwiazdorzą.