Czy wiedzieliście że...?

Od kilkunastu lat istnieje coś takiego jak cyfrowa płyta winylowa? Jak to działa?
Na gramofon podłączony do specjalnego interfejsu i komputera, kładziemy płytę ze specjalnym szumem. Dzięki temu igła odczytując szum, przesyła go do komputera a ten wie w którym miejscu na płycie się igła aktualnie znajduje. Następnie komputer podkłada pod ruch płyty dowolną muzykę z formatu cyfrowego. Jednocześnie reagując na ruch płyty z szumem i zmianę położenia igły.
Po co coś takiego?
Trzy główne powody:

  1. Niektórych rzeczy nie ma na winylu, więc gdy dj gra, może zagrać coś czego nie ma na płycie. Odbiorca widzi że gramofon gra… cel głównie szpanerski :wink:
  2. Płyty są specjalnie przygotowane i do kupienia, więc dzięki temu nie niszczymy oryginalnych, często unikatowych płyt…ot, choćby w czasie scratchowania.
  3. Muzykę cyfrową łatwiej miksować, korzystając z wszelkich udogodnień techniki jak określanie bpm czy harmonii utworu.

Samo zjawisko ciekawe, choć nadal mniej popularne bo potrzeba sprzętu (gramofonów i urządzenia dekodującego sygnał), oprogramowania, oraz to co najtrudniejsze: Olbrzymia liczba klubów nie ma przygotowanej didżejki na której można by zagrać z gramofonów, które są dość kapryśne.

1 polubienie

Nie wiedziałam, teraz już jestem “mondrzejsza” :slight_smile: ino tylko, co mi z tej wiedzy :)))

1 polubienie

Czego to ludzie nie wymyślą?

1 polubienie

to tak troche jakby swieza kopie obrazu smarowac sztuczna patyna przerabiajac na staroc - jedno tylko do mnie przemawia za takim rozwiazaniem - nie niszczysz starych plyt.

1 polubienie

Dziś nic, ale jak pójdziesz na imprezkę, to mozesz wiedzą błysnąć :wink: Ot, taka ciekawostka. Ja wypróbowałem i jestem pod wrażeniem jak to działa.

1 polubienie

No właśnie… i nie targasz… też ważne

Fajna sprawa. Ja wolę dźwięk klasycznego winyla, lecz czasem czegoś po prostu nie ma na winylku… Tu mnie fascynuje jak to działa.

No tak @anon86894402 masz rację, ja na imprezach już tylko widzą (wątpliwą) błyszczę :yum:

1 polubienie

Zawsze coś :wink:

1 polubienie