Czy zwierzęta też posiadają jakieś wspomnienia, czy żyją 'tu i teraz'..?

Kierowani instynktem przetrwania…

2 polubienia

Nigdy nie bylem psem,krową ani bizonem…Nie bylem tez słoniem ale akurat te wlasnie,podobno mają wyjątkowo wyostrzoną pamieć…
Z pewnoscią także wilki,ze powołam sie na proze Curwooda…
Generalnie,lepiej by dla ludzi bylo by zwierzaki tej pamieci nie miały.no ale…Ja tutaj z fortepianem miedzy kły i armaty :exploding_head: :innocent:

2 polubienia

Skoro śnią, to dlaczego nie miałyby mieć wspomnień? No, może niekonieczne złote rybki, ale ssaki…

3 polubienia

Kazdy kto choc raz czytal Curwooda,np.Wladca skalnej doliny,po prostu o tym wie.

1 polubienie

Zwierzęta mają pamięć, wspomnienia albo też informacje na poziomie instynktu, które pomagają gromadzić informacje i przystosowania uzyskane przez osobniki wcześniej żyjące: wszytko zależy od tego jak rozbudowany jest system nerkowy.

3 polubienia

@Szczery_do_BULU Wiele zależy od tego jak bardzo rozbudowany jest system nerwowy. Ssaki na pewno mają wspomnienia.

2 polubienia

Ja sadze, ze maja wspomnienia. I snia tez.
Przeciez psy czy koty po latach poznaja ludzi, z ktorymi kiedys mialy do czynienia i zachowuja sie tak jak wczesniej i jak zapamietaly - ciesza sie, uciekaja albo traktuja obojetnie.
Zreszta zapamietywanie ti czesc procesu uczenia sie i zbierania doswiadczenia zyciowego nie zwiazanego z instynktami pierwotnymi. Czy meduza ma wspomnienia? To juz nie wiem.

4 polubienia

Mieszkam od lat ze zwierzętami - z kotami i wcześniej z psem. Jestem przekonany, że zwierzęta mają pamięć, jak również duszę i osobowość. Tym samym według mnie muszą mieć i jakieś wspomnienia. Przykładem są psy wykorzystywane np w procesach sądowych w USA. Mają jeszcze wiele innych nieodkrytych właściwości. Jedne cechy są u nich bardziej rozwinięte niż u człowieka (np węch) inne oczywiście mniej.

Były próby, zresztą z pozytywnym skutkiem porozumiewania się i komunikacji obustronnej ze zwierzętami. Jednak nie zdarzyło się jeszcze nigdy, by zwierzę kiedykolwiek zadało człowiekowi pytanie.

3 polubienia

No nie wiem. Moja kicia czasem jak chciala cos bardzo głupiego zrobić to najpierw calym cialkiem pytala czy moze?

2 polubienia

Twoja kicia to kicia szczególna … Jak możesz, to załóż jej tu konto, bo już mój Tigi się nią zainteresował i chciałby sobie z nią nieco pomruczeć … :smirk_cat: :kissing_cat:

2 polubienia

Niestety kicia po 19 latach i trzech miesiacach ponad cztery lata temu wywedrowala za Teczowy Most. Teraz dokarmiam tylko wedrowne, te tez swoj rozumek mają.

2 polubienia

To ja mu już tego nie powiem, bo się Tigi teraz załamie …

Tigi

4 polubienia

Czują, pamiętają, śnią.

3 polubienia

Zauważyłam, że koty uwielbiają obiektyw.

1 polubienie

nie wszystkie.
kotom nie mozna robic zdjec z lampa blyskowa, bo jak pierwszy raz dostanie swiatlem po oczach to juz pozniej aparat fotograficzny podzieli los odkurzacza i bedzie śmiertelnym wrogiem. do wrogich urzadzen czesto zaliczaja tez malaksery czy miksery. w kazdym razie wielkszosc przedmiotow z silnikami elektrycznymi wiekszej mocy i z wysokimi obrotami.

2 polubienia

Myślę że posiadają. Inaczej nie bałyby sie pewnych ruchów człowieka i jego reakcji. Mają traumę nawet a więc i wspomnienia. Być może ten mechanizm jest u zwierząt bardziej uproszczony ale jest. Zapamiętują czynność/reakcję która się powtórzyła i która wywołała u nich ból/strach.
Pies mojego znajomka nienawidzi głaskania po brzuchu bo podobno nim trafił do schroniska to był kopany w tę część ciała. Reaguje wtedy strachem i agresją.

3 polubienia

@okonek tego nie wiedziałam.
Za to mam kilka zdjęć kotów, zrobionych z użyciem lampy błyskowej.
Żaden nie uciekł, spojrzały na mnie i dalej jadły.

Obserwowalem kiedys mojego psa…We śnie,toczyl swoje wojny,uciekał,bał sie…
A tak w ogole to polecam ekranizacje"Wladcy skalnej doliny",wg.J.O.Curwooda,ktora nakrecil Jean Jacques Annaud.Ten od “Walki o ogień”…
Jest tam sekwencja snu niedzwiadka…Chyba nie ma takiej drugiej w kinie… :innocent:

3 polubienia