Dlaczego Kalingrad został przyłączony do ZSRR po wojnie?

Czy chodziło o względu strategiczne o dostęp do Bałtyku przez ZSRR czy o coś innego?

1 polubienie

@birbant @okonek proszę o komentarz

Pewnie chodziło o osłabienie tak Niemiec jak i Polski oraz lepsze podporządkowanie sobie Litwy, Łotwy i Estonii

Podobnie jak Naddniestrze Rumunów i Ukraińców

1 polubienie

Ale czy jedno miasto miało aż takie wielkie znaczenie na osłabienie Niemiec i Polski?
Litwy,Łotwy Estonii wtedy nie było

Podobno też Kaliningrad to nie zamarzający port w przeciwieństwie do Petersburga

1 polubienie

Może tak dzielono powojenny tort. By wszysfy byli zadowoleni.

3 polubienia

Byleś blisko generalnie poszperałem i znalazłem chodziło o port nie zamarzający dostęp do Bałtyku oraz oddzielenie Polski od państw bałtyckich by je lepiej kontrolować

1 polubienie

Podzial Europy po wojnie tu byl juz początek tego co pozniej nazwano “zimna wojną”, z ZSRR.
Krolewiec od chwili zalozenia (przez Zakon Krzyzacki) zawsze mial znaczenie strategiczne - a miasto juz w czasach kiedy stanowilo część Krolestwa Polskiego jako lenno , potem Krolestwo Prus ( zreszta ten kawalek ziemi ma bardzo burzliwa historie, zabagniona juz przez przez Jagiellonow, a kompletnie zawalona przez Wazów.
Pod rządami dynastii branderburskiej i pozniej jako kraj zwiazkowy Niemiec rozwijalo sie bardzo dynamicznie.
Z czego skorzystali ruskie przejmujac miasto, port (ktory zima nie zamarzal) i kontrole nad Zalewem Wislanym.
Co usilowal przelamac prezes budując obecnie kanal (byl on w w planach niemieckich, ale zrezygnowano majac kontrolę nad Krolewcem.)
A kanal jest taki jaki kazdy widzi? Za plytki, niedokonczony i psu na budę.

Ogolnie przejecie Prus w czasach kiedy Litwa, Łotwa i Estonia byly spacyfikowane, a Finlandia stracila Karelie przez onuce bylo kolejnym krokiem szykowania sobie dostepu do Baltyku.
Zresztą wtedy zachód bez mrugnięcia oddal Stalinowi tereny na wschód od Łaby, Bałkany, Wegry, Czechy Słowację a z Austrii zrobil “neutralny” kadlubek. Bali sie kolejnej wojny?

3 polubienia

Stalin się napił i ręka mu drgnęła kiedy na mapie wytyczał granice PRL ołówkiem na mapie. Wygląda to na żart, ale jest faktem. Ten obwód według Moskwy miał należeć do Polski. Nie poprawił tego błędu, bo go przekonano, że posiadanie tego terenu jest ważne strategicznie pod względem militarnym ze względu na sąsiedztwo Skandynawii.

3 polubienia

Jak głosi anegdota - Stalin chciał, aby po wojnie Związkowi Radzieckiemu przypadł “kusok germanskiej ziemli” (kawałek niemieckiej ziemi) - bo to jedyny teren, który przed wojną należał do Niemiec a został po wojnie wcielony do ZSRR.
Ale myślę, że chodziło o względy strategiczne.

4 polubienia

I tak Rosja prędzej straci Naddniestrze niż Obwód Kaliningradzki bo to pierwsze nie jest częścią FR

Kolego rosja straci to najpierw srutina, albo jesli wierzyc plotkom jego kolejna wersje.
A kwestii Krolewca?
@Bingola @birbant siegajac do ukladow dynastycznych ? To Kasia zanim nie pogonila nieudacznikow jako przez przypadek zostala zona cara? Z olbrzymim kapitalem taniej sily roboczej?

1 polubienie

Ja tam myślę że Putin sam odejdzie po zakończeniu wojny

Optymista?
O ile jest czyms wiecej nisz fantomem na ekranie? To prędzej wojna sie skonczy, a on przejdzie to historii jako kolejna niedorobka . I oby sie tak stało.

1 polubienie

Zanim zajmą Obwód Doniecki do końca to wytracą swój sprzęt wojskowy

Optymista
Kolego @Rodriguez ruskie pójdą po wlasnych trupach. I z tym trzeba sie liczyc

2 polubienia

Podobno Kubańczyk ów żyjących w Rosji wysłali na front…

Po stronie Ukrainy walczą za to Meksykanie, Kolumbijczycy i Brazylijczycy m. in.

Kolego zyj dalej złudzeniami. Jest grupa ludzi, ktorzy dadzą sie zabic za kasę. Czy sa to Kubanczycy, czy eskimosi z gor Golan?
Moze z Mozambiku?
Tylko czego biedny Wagner jako kompozytor Walkirii jest winien?

1 polubienie