Dlaczego w KK nadal utrzymuje się celibat pomimo że w innych odłamach chrześcijaństwa już go nie ma?

Zainspirował mnie do tego pytania temat @Szczery_do_BULU o pedofili Tu też drugie pytanie wynikające z tego pierwszego Czy jesteś zdania że gdyby zniesiono celibat to zniknął by problem pedofilii w Kościele gdyby księża mogli wchodzić legalnie w relacje z kobietami albo przynajmniej został ograniczony?

1 polubienie

Nie. Bardzo dużo pedofilii żyje w przykładnych związkach małżeńskich.

3 polubienia

Historyczny rys odnośnie wprowadzenia celibatu bez problemu można znaleźć w necie w wielu opracowaniach, więc nie ma sensu tego tutaj powtarzać. Podtrzymywanie obowiązku celibatu przez KK wynika z kurczowego trzymania się tradycji. Sam obowiązkowy celibat nie wynika bezpośrednio w zapisów w Biblii, gdzie jasno jest napisane, że to kwestia dobrowolności. Niestety KK to w bardzo wielu kwestiach przerost formy nad treścią i z pewnych podjętych przed wiekami decyzji wycofać się obecnie nie chce, nawet jeżeli nie były one słuszne i nie do końca są one zgodne z naukami samego Jezusa.
Samo zniesienie celibatu nie rozwiązałoby całkowicie problemu pedofilii w KK, bo poza nim również on występuje, jednak z pewnością wpłynęłoby to na jego ograniczenie.

2 polubienia

Jako ciekawostkę uzupełnię, że polski kler najdłużej opierał się celibatowi, a więc do XV wieku, za panowania Jagiełły.

I pozwolę sobie powtórzyć, że sam celibat ma niewiele wspólnego z pedofilią. Po prostu, pedofili jest najwięcej tam, gdzie jest okazja do tego.

5 polubień

Wbrew pozorom zniesienie celibatu nie rozwiaze problemu pedofilii, a w rodzinach pastorow czesto “zupa bywa za slona”. Dochodzi nastepny problem.
w prawoslawiu jeśli myslisz o karierze koscielnej to nie myśl o żonie. Zresztą małżeństwo dotyczy tylko kapłanów i diakonów, czesto musi byc zawarte przed przyjeciem święceń. Mnisi i biskupi żyją w celibacie, a ortodoksi nawet kozy czy owcy w klasztorze miec nie mogą. Uli też nie, bo pszczółki samiczki.
Zresztą religie i seks to temat niezgłębiony niczym Rów Mariański i osiągający Himalaje obłudy. W końcu religie jako narzędzie traktują kontrole podstawowych instynktów - strachu i chęci rozmnażania się.

5 polubień

Kto pamięta słynne na cały świat Poznańskie Słowiki, czyli chłopięcy chór pod dyrekcją Stuligrosza, te wie, jak to się po wielu latach istnienia chóru zakończyło. To była wręcz wylęgarnia pedofili. Wzięto się za to na początku lat 90. Skala zjawiska porażała. A najlepsze było to, że wielu rodziców przez pokolenia wiedziało o tym, ale godzili się na to za cenę kariery synusiów. W PRL wiedziano o tym nieoficjalnie, ale władze na to pozwalały, kryjąc zjawisko i chroniąc sprawców…, na zasadzie, że w socjalizmie takie zjawisko nie występuje. No i dewizy za występy na całym świecie.

6 polubień

Moim zdaniem kościół boi sie po prostu kobiet. Mizoginia w tej instytucji jest niebotyczna, lek o utratę włądzy, wpływów, zmiane nastawienia księży do spraw seksu, itp.
I drugi aspekt - ekonomiczny. Przeciez wtedy wierni musieliby utrzymywać nie tylko księdza, ale i jego żonę wraz z gromadką dzieci. Obawiam się, ze największe nawet plebanie by tego nie wytrzymały od strony lokalowej.

6 polubień

Przy roszczeniach finansowych proboszczów?
@Bingola tego to nikt by nie wytrzymal, dorzuc do auta co dwa lata futro dla żony? A biskupi tez do dostatku nawykli.
Mizoginizm to odrebna sprawa, nie tylko religii katolickiej dotyczy.
Celibat w zalozeniu mial przeciwdzialac rozdrobnieniu majatku koscielnego, w prakryce?
Nie wiem gdzie to poszlo dalej - czy w KK czy prawoslawnym? Bo jesli ktos sadzi, ze tam sami swieci i kandydaci na świętych? Tyle, ze pewnie zmowa milczenia wieksza. Zreszta prawoslawie cielesnosc (przynajmniej w teorii) uwaza za brudna i zbedna, a o takich sprawach sie glosno nie mowi…

3 polubienia

Celibat jest opozycją do natury mężczyzny. Generuje patologie. Generuje też hajs dla kościoła. Po co płacić na kobiety i dzieci skoro można na limuzyny, wille i pozyskiwanie nowych gruntów.

3 polubienia

Z tym placeniem na kobiety i dzieci? Tez maja na to fundusz.
Spokojnie, nawet przy celibacie wiele linii geanalogicznych nie wygasalo i nie wygasnie.
To tez jest jedna z form zapewnienia sobie lojalnosci pracownika.

2 polubienia

Zapominałem o agencjach towarzyskich

4 polubienia

@Sheev Jestem za zniesieniem celibatu. Jednak żeby “problem” znacznie zniwelować musiałyby być dopuszczone także związki jednopłciowe…

2 polubienia

Wyjaśnię ci łatwo. Księżom to na rękę bo celibat jest super do wymówek. np
Kochanie weźmy ślub na 200 osób
-no ale ja jestem księdzem…

Kochanie może mama przyjedzie na tydzień do nas?
-Ale nie wypada księdzem jestem.

A jeśli chodzi o pedofilę… księża nie są pedofilami bo są sami. Bycie księdzem przykrywa zboczenia dlatego wielu pedofili studiuje teologię.

2 polubienia

Hehehehhehe

Niestety to tylko zadziała w Kościele katolickim bo w protestanckim to już się od ślubu ani od teściowej nie wykręci

4 polubienia

Też myślę, że przede wszystkim pieniądze.

@Bingola To właśnie był powód wprowadzenia celibatu: bano się że majątek kościelny zostanie podzielony i rozdrobniony. Nie wiem jak w prawosławiu, ale w wielu kościołach protestanckich duchowni mają poza rodziną normalną pracę z której się utrzymują (funkcjonują też dodatkowo datki i darowizny na organizacje religijne). Mizoginia i strach przed utratą władzy - tak, dodatkowo co sugerował w swojej książce Martel wielu homoseksualnym duchownym kobiety nie są do niczego potrzebne, no może poza sprzątaniem i gotowaniem :wink:

5 polubień

W prawosławiu cały kościelny majątek należał do cara, a teraz do państwa. Głowa kościoła prawosławnego podlegała bezpośrednio władcy i musiała być mu posłuszna. I musi do dziś.

5 polubień

I dobrze!

2 polubienia

Celibat to nic innego jak zabezpieczenie bogactwa instytucji KK. Przecież dzieci dziedziczą po rodzicach. Jak mogłaby ta instytucja dzielić się tym co im wierni dają ze spadkobiercami tatusiów? Ot cała filozofia.

8 polubień