Do czego przydają się nam bryły platońskie?

Do czego przydają się nam w życiu bryły platońskie?

Przydały mi się klika razy.

Tu masz wpis z mojego bloga. Tam jest moja zagadka o złotych kulkach. Zadanie oparte na jednym z sześcianów platońskich. Kto miał pojęcie na jego temat, ten zagadkę rozwiązał.

Tych osób była czwórka …
Szacunek dla nich.

1 polubienie

No właśnie, do czego się one przydają.
Może to jakieś filozoficzne ukryte uzasadnienie idealnych kształtów platońskich.
Przydałby się ktoś to wyjaśnić tutaj.
Pamiętam z wykładów filozofii, profesor mówił coś o ideach platońskich, o idealnych obrazach każdej rzeczy odbitej w rzeczywistości, które były tylko kiepskim odbiciem obrazu ideału…
Mówił, że coś o przykładach stołu, czy też konia… że każdy stół i koń ma swój idealny kształt tam gdzieś wysoko… chyba w metafizycznym niebie.

Coś czuję, że coś blisko mi dzwoni…, ale są to tylko dalekie przeczucia. A jak jest naprawdę, niech ktoś inny dopowie.

2 polubienia

Temat nie specjalnie dla mnie, myślę że w inżynierii budownictwa, dużo starszych budowli jest opartych o bryły geometryczne - kościoły, katedry, dziś są zapominane - trójkąt, kwadrat to szczyt wiedzy

3 polubienia

Zgadza się - filozoficzne ukryte uzasadnienie idealnych kształtów platońskich, jakby wzorce wszystkich rzeczy na niebie i ziemi, idealne odbicie.
Ale o co dokładnie chodzi to nie potrafię wyjaśnić.

2 polubienia

Może to właśnie najważniejsza wiedza, choć zapomniana.

1 polubienie

Geometria, astrologia i łacina była kiedyś podstawą nauki i wiedzy w wielu starszych kulturach rozwijana na bliskim wschodzie, potem Chiny Japonia, i tak doszło do Europy

2 polubienia

Tak. Na niektóre rzeczy przestaliśmy zwracać uwagę.

1 polubienie

Ja to rozwiazalem??? W mordę jeża!

1 polubienie