Do czego wykorzystuje się karpy pozostałe po ścięciu drzew?

Widziałem ostatnio w Bieszczadach całe pole takich karpin pozostałe po wyrębie lasu. Czekały na wywózkę ale jestem ciekaw co robi się z takimi nieforemnymi postaciami drewna, przydają się na coś konkretnego w przemyśle?

1 polubienie

Moze na drewniane brykiety po zmieleniu?

Brykiety robi się raczej z trocin.

Dlatego pisze o zmieleniu.
Moze tez do jakichs aglomeratow drewnopodobnych?

1 polubienie

@Bingola Ja wiem tylko do czego jeden wykorzystano. Do zrobienia bardzo fajnego siedziska koło domku :wink:

2 polubienia

W Hiszpanii z podobnych karp debu lub wrzośca jest firma robiaca zegary

4 polubienia

Na skalę przemysłową, to nie wiem, ale wiele użytecznych rzeczy lub ozdób można zrobić wykorzystując korzenie.

2 polubienia

Tak, też się z tym spotkałem, bo mają one często różne fantastyczne kształty, mi jednak chodzi o skale przemysłową.

Może rozdrabnia się na zrębki i używa do palenia? Na płyty wiórowe? Nie wiem tego, tylko szukam zastosowania :slight_smile:

2 polubienia

Nie wydaje mi się żeby to był bardzo cenny, poszukiwany surowiec dla przemysłu.
Widziałem, obserwowałem wycinkę całych połaci, opanowanych przez kornika świerków w Górach Opawskich. Operowano tam potężnymi ciągnikami. Były one wykorzystywane tylko do wywozu, wyciągania ściętych i pozbawionych gałęzi pni. Pniaki pozostawiono w ziemi chociaż tymi ciągnikami można było je z ziemi wytargać. Pewnie uznaje się że nie warto.
Wielkie to, ciężkie i niekształtne więc co z tym zrobić?

Karpy… Kolejne zaskoczenie

Karpy albo karcze. Tak to się nazywa.

4 polubienia

W przemyśle karpy drzew sosnowych wykorzystuje się przede wszystkim do pozyskiwania żywicy, ponadto kalafonii, terpentyny i bodajże jakiegoś tam oleju. Drewno z karp niektórych gatunków drzew jest również wykorzystywane do wykończenia wnętrz ekskluzywnych samochodów, lub do wykonania ozdobnych kolb i uchwytów broni palnej. Obecnie jednak karpy drzew po rozdrobnieniu wykorzystuje się głównie jako biomasę opałową lub użyźniającą glebę, tudzież jako zrębki ozdobne.

2 polubienia