Dobrze myślę, że to za Jagiełły rozpoczęły się nasze relacje z Turkami czy nie, bo już nie pamiętam ? I czy Jagiełło był sprzymierzony wtedy z Turkami ?

2 polubienia

Jagiello znowu?
No to zobaczymy…
Jutro swieto, zadnych lekarzy, to postaram sie nadrobic zaleglosci

1 polubienie

Kolejne trudne pytanie. Sam nie znam odpowiedzi. Miałem złą panią z historii.

2 polubienia

To obejrzyj link!
Polecam

1 polubienie

Bo to zła kobieta była :wink:

1 polubienie

O toto.
Do dziś wygląda jak naczelnik KL Oświęcim.

1 polubienie

Dobrze myślisz kolego. Oficjalne polityczne stosunki z Turcją datujemy od 1414 roku, a więc 4 lata po Grunwaldzie. Pierwszymi posłami polskimi do Turcji byli; Jakub Skarbek i Grzegorz Ormianin. Do końca panowania Jagiełły wojen z Turcją nie było, choć król Węgier; Zygmunt Luksemburski naciskał polskiego króla na pomoc wojskową, bo sam się wikłał z Turkami niemożebnie. Ale Jagiełło miał niedobitych Krzyżaków na karku i inne kłopoty, by wdawać się w dodatkowe awantury.
Jego syn,Władysław, już taki mądry nie był, co skończyło się bardzo źle dla Polski. Warna 1444.
To tak na szybko.
Materiał przeczytam później, może dowiem się czegoś, czego ewentualnie nie wiem w tym temacie?

2 polubienia

Wikłał się z Turkami, a potem w Czechach w okresie przed spaleniem Jana Husa i to z jego ponoć inicjatywy Husa spalili na stosie na soborze w Konstancji …

1 polubienie

Husa spalili przy jego cichym zezwoleniu, bo oficjalnie dał mu list żelazny, który nie został respektowany przez KK. A Czesi przed wybuchem wojen zdetronizowali Zygmunta.

1 polubienie

Nic nowego w tym filmiku dla mnie.

1 polubienie

Mówiłem że za trudne.

A co się jeszcze konkretnego będzie działo oprócz wojen husyckich przed bitwą pod Grunwaldem ?

Nie bardzo zrozumiałem. Wojny husyckie wybuchły kilka lat po Grunwaldzie.

1 polubienie

Pytam ogólnie z czym jeszcze od 1394 roku do wojny z Krzyżakami się jeszcze Jagiełło zmagał ? Oprócz wiadomo, że napięć z Zakonem :slight_smile:

Zastanawiam się jakie było to wsparcie polsko-tureckie dla Stefana I, który osadził wtedy Włada zwanego później uzurpatorem ?