Dzien dobry. Dzisiaj mamy tak zwane Katarzynki. Znacie jakieś obyczaje z tym związane?

Katarzyna - wcale nie swięta lecz wręcz przeciwnie- jest w tej piosence

2 polubienia

Hehe. ale my tu o aleksandryjskiej… :grinning:

2 polubienia

Oo…, i to jest konkret!

2 polubienia

Przecież wiem.

2 polubienia

@ihtiel
Jak mieszkalam w Polsce to rzeczywiscie o Katarzynkach nie slyszalam

1 polubienie

A u nas wczoraj widzialam w Pennym piwo Tyskie

2 polubienia

@ihtiel
Bo sie odrozmia tak zwane Katarzynki (podobnie jak Andrzejki) dzisiaj od swieta Sw, Kararzyny - jutro

1 polubienie

barszcz czerwony,wykorzystałam sytuację bo jestem w posiadaniu SUROWYCH buraków,zrobiłam już nawet zakwas na święta,taka okazja zdarza mi się raz na rok albo nawet i dłużej @ata-ata, w sklepach są buraki już ugotowane

4 polubienia

U nas buraki surowe sa tylko na targu
U was targi tez powinny byc a wiec chyba i buraki

1 polubienie

U mnie to samo.

2 polubienia

SĄ!!! Znow tresc wygalda niejasno…

1 polubienie

Ja tez nie znam… To nieznane piwko! :joy:

1 polubienie

:wink:KTÓREN TU KAWALER?
POWRÓŻYĆ MOGĘ!
W wigilię św. Katarzyny dużą rolę odgrywały sny. Jeśli chłopcu przyśniła się biała kura , oznaczało to, że jego przyszła małżonka będzie panną. Czarny ptak symbolizował wdowę, zaś kwoka z kurczętami - wdowę z dziećmi.
Sowa to nic innego, jak symbol mądrości potencjalnej żony, natomiast siwy koń zwiastował długie kawalerstwo.
Inną ciekawą wróżbą, była ta z wykorzystaniem gałązki wiśni : jeśli po ścięciu jej 25 listopada i włożeniu do wody, zakwitła do Bożego Narodzenia, oznaczało to, że kawalerowi uda się “stanąć na ślubnym kobiercu z damą miłą sercu”.
W celu przepowiedzenia imienia swojej wybranki , wieczorem wkładano karteczki z imionami pod poduszkę, które losowano zaraz po przebudzeniu. To właśnie z tego zwyczaju wywodzi się powiedzenie „na świętej Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”.

3 polubienia

Dzieki za te informacje
A @okonek lub @Bocca-Lupo prosze o kolorek dla @Mamita
Dzuiekuje