Dzien dobry. Dzisiaj mamy tak zwane Katarzynki. Znacie jakieś obyczaje z tym związane?

Poza tym:

  • Dzien szczególnie utalentowanych. Jakie macie talenty?
  • Dzień Buraka
  • Dzien Sardynki
  • w Niemczech: Dzien Zmarłych

Dla wszystkich mniej lub bardziej utalentowanych roża “Hobby”:

4 polubienia

Skąd wygrzebałaś te “katarzynki”? :yum:
Sam o nich już zapomniałem, ale przypomniałaś mi.

To, właściwie jest noc z 24 - 25 listopada i ta noc jest świętem kawalerów. Taki, odpowiednik popularnych “andrzejek”. Tej nocy nieżonaci panowie wróżą sobie na temat swego przyszłego ożenku.

Patronem tego dnia jest św. Katarzyna Aleksandryjska, męczennica chrześcijańska.
Jest świętą i katolicką, i prawosławną.
W 300 r ne cesarzem Rzymu był niejaki Maksencjusz, który rzekomo prześladował chrześcijan, a osiemnastoletnia Kataryna przechściła jego żonę na chrześcijaństwo.
Ponoć mądrzejsza była od 50 uczonych, czy jakoś tak. Została skazana na śmierć przez łamanie kołem, ale pojawił się anioł i połamał koło. Nie pamiętam, czym i jak w końcu ją zabito, ale anioł już wtedy taki dobry nie był i nie pomógł. I tak została jedną z 14 tzw świetych wspomożycieli.

Kościół katolicki ten dzień obchodzi, bodajże, 29 listopada. Pewności nie mam.

3 polubienia

Wygrzebuje z kalendarzy i takich kalendarzowych linkow.
Ale tylko polskie, niemieckie i amerykanskie. Ten oczywiscie jest polski wpis, ale i w Niemczech znaja swieto Katarzyny, choc nie w taki sposob jak w Polsce

1 polubienie

Prawdę mówiąc, to nigdzie, nigdy nie spotkałem się z obchodzeniem tego dnia, poza kościołem, bo takie msze pamiętam, uczestniczyłem w nich, a potem dowiadywałem się, kto zacz owa Katarzyna. Dawno to było.

1 polubienie

U nas w liceum organizowalismy i katarzynki i andrzejki. Zawsze dwa a nie jeden powod do zabawy :grinning:

3 polubienia

A jednak.

1 polubienie

Katarzynki??? Glodnemu chleb na mysli (a raczej katarzynki!) :grin:

image

3 polubienia

Z takich katarzynek, to ja piwo wolę. :stuck_out_tongue:

2 polubienia

A masz Katarzynke Piwko!!! :joy:

image

2 polubienia

Sa jeszcze takie w Polsce?

1 polubienie

A to kto?
Nie znam tej pani

1 polubienie

Lubię:

2 polubienia

Jak bede w Polsce to sprobuje

Dzień dobry. Dzień buraka to ja miałam w czwartek i piątek,a dokładnie to zupę z buraków:))

1 polubienie

Zupe czy barszczyk?

1 polubienie

Co Ty mnie tu serwujesz? Piwo byś zapodał.

2 polubienia

Wszystko się zgadza. Z tym ze sw Katarzyny jest 25.11 czyli dzus ( w wigilię swięta) jest wieczor katarzynkowy. Ciekawe dlaczegi ten zwyczaj zanikł a andrzejki mają się dobrze?

3 polubienia

Masz tu piwo Catharina, tylko żadnych pisków że nie smakuje … Catharina powinna smakować :sunglasses:

5 polubień

Bo to meskie swieto a oni leniwi jak trzeba impreze zorganizować, wola piwko na boczku…

2 polubienia

Pojęcia nie mam, dlaczego zniknął? Zresztą, gdyby nie moje uczestnictwo w jakiejś mszy, to nawet bym nie wiedział nic o tym. Zaciekawiło mnie i sobie poszukałem. Chyba jeszcze w latach 70. Później trafiłem na to jeszcze raz, gdy grzebałem w starożytnym Rzymie. A teraz @ata-ata mi o tym przypomniała.
A z tą datą, to nie nie wiem, dlaczego taką dałem?

1 polubienie