Dzien dobry w tym jesienno-zimowym dniu

Za ten traktacik o niewolnictwie prosze moderacje o kolorek
@okonek
@Bocca-Lupo
Dziekuje!

2 polubienia

Dodam ze to znacznie obszerniejszy temat niz sie wydaje…
Wystarczy wspomniec ze dawni niewolnicy,np.Somalijczycy,dzisiaj są główna siłą w handlu niewolnikami w Afryce…

2 polubienia

niewolnictwo u muzulmanow jest norma

2 polubienia

Zawsze bylo.
To wlasciwie w skrocie,historia Afryki Północnej oraz jej tzw.“podbrzusza”.

2 polubienia

a jeszcze bym dodala ze do dzis mamy taka Grete . niewolnice zbyt ambitnych rodzicow
czego ludzie nie robia dla pieniedzy? jeszcze troche i to dziecko opatentuja jako wizerunek niczym Ronaldo?

1 polubienie

Chyba nie jestem w temacie…

1 polubienie

to to szwedzkie dziecko z aspergerem
ja TV wylaczylam bo w Madrycie “szczyt klimatyczny” i za chwile mi udowodnia, ze 8 milionow Szwedow wykupujacych klitki nad Morzem Srodziemnym jest wazniejsze od wielkiego nieobecnego w postaci 12 milionow mieszkancow Moskwy, ktorzy o ekologii to juz nie slysza, bo Putin ocenzurowal Geenpeace?

2 polubienia

Aaaaa…Ta mala pyskata"ekolożka"?
Swiat sie konczy :face_with_raised_eyebrow:
Kto jeszcze wejdzie do parlamentow?

1 polubienie

Na niewolnikach i handlu nimi bogacili się nasi Piastowie. Wśród wszystkich Słowian było to powszechne zjawisko. Głównymi kupcami byli Wikingowie, bo w drodze powrotnej ze swych łupieżczych wypraw na niewolników miejsca nie mieli.

Niewolnictwo bardzo przyczyniło się do mieszania ras ludzkich

3 polubienia

Ciekawe o tych Piastach!

1 polubienie

Zaden znany mi ze szkoly podrecznik o tym nawet sie nie zająknął.Ot,nauka na sluzbach ustroju…

2 polubienia

I bez niewolnictwa rasy się mieszają,
ale osobiście nie znam żadnego “mieszańca”,
więc może to nie jest najlepszy pomysł?
Z punktu widzenia medycyny pewnie to korzystne,
ale z punktu widzenia TRADYCJI…?


:innocent:

2 polubienia

W wiekach średnich niewolnictwo było normalnością.

2 polubienia

tak, o ile dobrze pamietam byl to temat w szkole niepopularny? cos bylo o bursztynie i kobiecie?
a swoja droga to bursztyn bywal cenniejszy od zlota?

1 polubienie

Statystycznie jantar równoważono z ceną złota ze względu, najpierw na kupców rzymskich, później arabskich. Droższy był od srebra, którego w obiegu było więcej, niż złota.

2 polubienia

A w podrecznikach tylko jesli to oni a nie my :slightly_smiling_face:

2 polubienia

Niejednokrotnie nadmieniałem, że ta nasza historia, to ona wcale, aż tak wspaniała nie jest. Sporo jest w niej czarnych kart. Ale jeśli o wspomniane niewolnictwo chodzi, to nie odstawaliśmy od normy europejskiej. Wtedy w mentalności ludzkiej, niewolnictwo nie było czymś złym. Jak i wiele innych rzeczy, które dziś wzbudzają i potępienie, i brak akceptacji. Przez wieki normy moralne bardzo silnie się zmieniły u zwykłych zjadaczy chleba. Przynajmniej oficjalnie.

1 polubienie

@birbant
Kiedys podobno nawet sól byla drozsza od zlota - jak czytalam
Ale nie wiem czy to prawda
Z takich ciekawostek to czytalam tez ze kolonialisci za pare lusterek i szkielek (a nawet muszelek?) kupowali w Afryce zloto

1 polubienie

Od złota, to nie. Ale była cholernie droga, nawet nie wszystkich wielmożów było na nią stać. Zrobiono nawet przeliczniki, ale ich w tej chwili nie pamiętam.

2 polubienia

oj @ata-ata, @birbant ja mam tu pod bokiem w Santa Pola nawet muzeum soli i salinas - gdzie przepompowuje sie morska wode i odparowuje
pomyslcie ile za taka pryzme mozna bylo wiosek z mieszkancami kupic?

2 polubienia