Dzień odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku

Tak się zastanawiam co ten dzień może dla mnie znaczyć, tego który cały czas żyje na emigracji. Dzisiaj sobie uświadomiłem, że tego dnia mi naprawdę brakuje dla mojej duszy. Jednakże zupełnie się nie identyfikuję z narodowością kraju w którym teraz żyję i niestety wydaje mi się, że jestem na jakimś głodzie.
Zwyczajnie zacząłem zazdrościć Polakom żyjącym w Polsce na stałe. Mają ten dzisiaj piękny dzień świadomości siebie samych w kraju, w którym mogą otwarcie powiedzieć, że go kochają.

To wróć i żyj za 1000zł/m-c z czego na czynsz oddasz póki co 600…

4 polubienia

Powiem ci szczerze, że być może byłoby biedniej, ale prawdziwiej… Tutaj, co z tego, że masz jako taki stan życia zagwarantowany, jednakży do klasy średniej tego kraju jakoś nie mam szans na dobicie się.

1 polubienie

Znalazłem coś pięknego o nas życzenia złożone Polsce przez Zelenskiego:

" Kochana Polsko. Twoja odzyskana niepodległość ma dziś 104 lata. I moje 104 słowa dla Ciebie. Ukraina i Polska – razem. Jesteś naszą siostrą. Różnie było między nami, ale jesteśmy krewnymi. Jesteśmy wolni. Gdy nasza odzyskana niepodległość miała 30 lat, Polska była obok. Pamiętam nasze wspólne szczęście – radowaliśmy się razem. Kiedy znów spotkaliśmy się ze starym, wspólnym wrogiem, Polska – obok. Ukraińcy zawsze będą to pamiętali. Będą pamiętać, jak przyjmowali nas, jak nam pomagają. Wasi ludzie – nasi sojusznicy. Wasz kraj – nasza siostra. Wasza przyjaźń – na zawsze. Nasza przyjaźń – na zawsze. Nasza miłość – na zawsze. Razem będziemy zwycięzcami – mówi po polsku na nagraniu Wołodymyr Zełenski. Z dniem niepodległości, Polsko. Z dniem niepodległości, droga! "

6 polubień

Ja nie mam czego zazdrościć Polakom, którzy zostali w kraju. Bardziej podziwiam ich za to, że żyją w warunkach, gdzie stary grzyb z resztą bandy mają tyle do powiedzenia i zastanawiam się, jak długo to będzie trwać.

5 polubień

Data umowna…
Bywaly różne propozycje.
A do tego kojarzy mi sie bardziej z zadymami i fatalna pogoda.
A w ogole listopada jako miesiaca nie cierpie i tyle.
Kazdy kraj ma jakies swieto narodowe, ale niestety polskie zostalo sprowadzone do kotylionow, przepychanek politycznych, licytacji na patriotyzmy i nieszczesnego orla z czekolady. Ciekawe, czy “ptaszysko” ktos zjadl?

4 polubienia

Piękny przykład podałeś, Gdyby to było moje pytanie, dałbym Ci najlepszą odpowiedź. :+1:

Co do samej daty, to 11 listopada 18 roku nie wydarzyło się nic szczególnego. Ot, Pisudski został wybrany szefem wojska Przez Radę Regencyjną. Opisywałem to ze szczegółami na starym forum ze 3 razy, a na tym co najmniej raz i już tego powtarzał nie będę.

Odzyskanie niepodległości po 123 latach nieistnienia jest powodem do dumy narodowej, ale należało by, przy okazji zdobyć się na refleksję, dlaczego ta niepodległość został stracona. A to już powodem do dumy nie jest.

4 polubienia

Zazdrościsz Polakom? Czego!?
Autorytarnego rządu? Ciemnoty? Sojusz tronu z ołtarzem? Zakazu in vitro? Zmuszania kobiet do rodzenia “potworków”? Wszechobecnego rasizmu i homofobii? Polexitu? Inflacji na poziomie 18%?

Fajnie powspominać bohaterów którzy polegli za kraj ale życie toczy się tu i teraz. Nie ma czego zazdrościć.

3 polubienia

Chcesz mi po prostu kubeł zimnej wody na głowę wylać… Myślę, że do normalnego życia zainteresowanie rządem chciałbym ograniczyć do totalnego minimum. Z tego co widzę, to w innych krajach też nie jest tak różowo. Rasizm, homofobia, polexit, to chyba nie mówisz o naszym kraju… To samo dokładnie można powiedzieć np. o Francji, też tutaj jak co, to by chciała większość wyjścia z Europy nawet.
Zazdroszczę Polakom w Polsce tego właśnie, że na codzień na zimno zmagają się z nią poniekąd.

1 polubienie