Ech ten kobiecy brak konkretu :D

A co myślisz o Jagiellonach oraz unii polsko-litewskiej ? Bo mam wrażenie, że sympatyzujesz z Ziemowitem :slight_smile:

Myślę o nich to, co o nich wiem. A wiem sporo. Mam też zamiar opisać z grubsza każdą polską dynastię.

1 polubienie

To rzecz oczywista - ja też myślę o nich to co o nich wiem i “wiem” :smiley:

Ale uważasz, że unia była lepszą opcją czy że Polska powinna zostać samodzielna ?

W końcu dzięki dynastii Jagiellonów w późniejszym okresie Ukraina stała się częścią Polski wraz z unią litewską, a przy Ziemowicie nie byłoby to raczej możliwe - tzn. za jego czasów na pewno nie, ale przy scenariuszu, że do unii polsko-litewskiej by nie doszło

Chyba, że by doszło, ale dużo później …

Ten sojusz wyprzedził epokę i współcześni mu nie zdali egzaminu. Ty wiesz ile to jest materiału, żeby to wyjaśnić?

1 polubienie

Domyślam się. Czyli według Ciebie do tej unii lepiej by było, aby doszło zdecydowanie później ?

A powiedz mi - jak oceniasz Trasha do tej pory ?

Trash???

No ten co nagrywa te filmy - Trashing mad :slight_smile:

Tą historię na szybko :slight_smile:

1 polubienie

Widziałem ich kilka. Spłaszcza tematy, uogólnia. Rozumiem go, bo to samo robię tu, na Pytamy, Historii nie da się opisać i zrozumieć na podstawie kilku zdań. To idzie w ślepy zaułek, niestety.
Uproszczenia są wrogim poznawania dziejów.

2 polubienia

Też mam wrażenie, że czasem mógłby jednak dopowiedzieć trochę więcej do tych samych animacji, które zrobił bo temat jest niewyczerpany a nie zanudzi przecież pasjonata historii :slight_smile:

1 polubienie

To uważasz, że Ziemowit mógłby być dużo lepszym władcą od Jagiełły ?

I czy gdyby Ziemowit został królem to uważasz, że piastowie zostaliby na dobre, czy że mogłoby dojść później do unii polsko-litewskiej ?

Czy skończyłoby się na sojuszach z Litwą gdy tylko byłoby korzystne to dla obu stron :confused: ?

Innymi słowy: Jak to w skrócie widzisz ?

1 polubienie

Tego w skrócie kreślić się nie da. Ale przy piwie mogę Ci to objaśnić. Historycy w tym temacie lecą długimi biuletynami.

1 polubienie

Wiem, że specjalizuję się w zadawaniu trudnych pytań :rofl:

1 polubienie

Dla mnie nietrudne, ale wymagające nieraz pół dnia na wyklepanie odpowiedzi.

1 polubienie