Ech ten kobiecy brak konkretu :D

2 polubienia

Moim skromnym zdaniem Siemowit byłby gorszym władcą od Jagiełły, ponieważ nie byłoby wtedy unii polsko-litewskiej :slight_smile:

1 polubienie

No to na srode mam kolejny (mysle ze jak zwykle ciekawy) film do obejrzenia

1 polubienie

Czemu dopiero na środę ? :slight_smile:

1 polubienie

“Skończ to ***** oblężenie!!!”

“Co ? No dobra …”

Jebłem - a potem ta przerażona mina Siemowita jak jego starszy brat Janusz się od niego odwrócił hehe :smiley:

Mieli jaja Ci nasi przodkowie, oj mieli :smiley:

Bo teraz syn przyjechal na kilka dni i jemu powiecam prawie caly czas
A rzadko przyjezdza
Wyjezdza jutro

1 polubienie

Jagiełło wcale nie był dobrym władcą. Ziemowit miał zadatki na bardzo dobrego króla.

1 polubienie

Mówisz, że nie był dobrym władcą ? Może jakieś konkrety ?

W moim cyklu znajdziesz część odpowiedzi.

1 polubienie

Biedne dziecko: zamiast bawic sie lalkami to musiala byc…koronowana…!

1 polubienie

Ale uważasz, że źle się stało, że Jagiełło stał się królem Polski ? I czemu Jagiełło nie był dobrym władcą ?

Możesz skopiować chociażby ten fragment bo na razie nie mam czasu aby przeczytać twój cykl - wrócę do niego dopiero po wakacjach :confused:

To i po wakacjach pogadamy, Jak dożyję,napiszę w temacie. :blush:

2 polubienia

Ale odpowiedz krótko … Uważasz, że Siemowit byłby lepszym władcą czy, że nie koniecznie ?

Moim zdaniem przynajmniej wraz z Wielkim Księstwem Litewskim poszliśmy na Grunwald i pokonaliśmy w dłuższej perspektywie Zakon Krzyżacki …

A poza tym Unię polsko-litewską uważam za jedną z najlepszych rzeczy jaka nas przytrafiła chociaż naturalnie z Litwinami przez dłuższy czas było ciężko się dogadywać. Dopiero Iwan Groźny to zmienił zdaje się …

Ziemowit, jako władca swego księstwa był bliski genialności. I z tej pozycji jest oceniany, jako ewentualny władca Polski.

Zakon został pokonany pod Grunwaldem, ale zwycięstwo to zostało zmarnowane w 100%.
Przez Jagiełłę.

Sprawa unii jest bardzo złożona i skomplikowana i nie da się kilkoma zdaniami tego wyjaśnić.
Na to trzeba książki.

Podobnie z Iwanem Groźnym.

1 polubienie

A co ? Jagiełło podobnie jak Piłsudski zadowolił się tym co miał i odstąpił od wojny czy jak ?

Wiem, że po bitwie pod Grunwaldem w 1410 r męczyliśmy się z zakonem jeszcze długo i że w 1525 roku był hołd pruski dopiero

Ale z tego co pamiętam to oblegał chyba jeszcze potem Malbork - czy to inny władca był ? Chyba Jagiełło

Nawet jak nie wykorzystał dobrze zwycięstwa pod Grunwaldem to ta bitwa i tak złamała potęgę Zakonu i była początkiem końca - przynajmniej ja tak na to patrzę

Nie złamała.Trochę jest o tym w moich cyklach.
Malbork zdobył Kazimierz Jagiellończyk w śmieszny sposób i też to opisałem.
Hołd Pruski? Zygmunt Stary został zrobiony w konia przez swego bratanka. To jeszcze opiszę.

2 polubienia

Opisz opisz. Chętnie to doczytam :slight_smile:

1 polubienie

Wiem, że nie złamała w 100%. Chodziło mi bardziej o to, że był to początek końca i od tamtego czasu już Zakon nie był u szczytu swej potęgi :slight_smile:

Przyczyna raczej inne były upadku zakonu, Zakon upadł, powstało państwo.

1 polubienie