Gdzie mogę uzyskać taką informację?

Chodzi mi o konkretne kwoty ,dlatego wrzuciłam pytanie do tej kategorii
Ile pieniędzy Polska “włożyła” w ciągu 20 lat do Unii Europejskiej ,a ile otrzymała z powrotem ?
Jako tzw. “fundusze unijne”
Rozumiem ,że ten “twór administracyjny” ma służyć mieszkańcom całej Europy -coś jakby "Stany Zjednoczone Europy "
Ktoś wie?

Wszystkie dane znajdziesz w GUS i Eurostacie.

1 polubienie

245,5 mld euro to łączna kwota, jaką Polska otrzymała od Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. do końca grudnia 2023 r. Oznacza to, że nasz kraj przekazał 83,7 mld euro w ramach składki członkowskiej, a resztę tej kwoty otrzymaliśmy.

Dane ministerstwa finansów.

No to po co dawaliśmy, skoro i tak więcej wzieliśmy? :slight_smile: Bez sensu…

Składka. Unia to nie WOŚP. Ważne by więcej dostawać niż oddawać.

To jak w pokerze, wrzucasz do puli, a wygrywający zabiera to co sam wpłacił i to co inni wpłacili :rofl:

1 polubienie

Wiem że składka, ale po co dawać, skoro można dostawać mniej o wartość składki, i będzie to samo?

Trochę sobie żartuję. :upside_down_face:

Za biurokracją unijną nie nadążysz. Lepiej w to nie wchodź. Wyjdź na miasto i przypomnij sobie jakie dziadostwo było tam przed 2004

1 polubienie

Wiem, wiem. Krzywe chodniki. Dziurawe drogi. Obskurne bloki itd. Na wsi nie było lepiej. Niektóre drogi były polne, bez nawet kamyków, nie mówiąc o asfalcie.

Jest portal który ma zestawienie co kto gdzie i ile.

To jest 20 lat.
Czasem trzeba bylo do cudzego biznesu doplacic, a czasem dopłacano do naszych.

Wydatki sa celowe i kontrolowane.
Daje się na konkretne projekty.
Idealnie to to nie jest, bo nie mielibysmy cyrku z rolnictwem, służbą zdrowia i energetyką.
Na cóż gospodarka rynkowa ma to do siebie, że stara sie byc liberalna.
Nie zawsze to wychodzi, zarzadzanie 27. kaprysnymi demokracjami łatwe nie jest.
Zwlaszcza, ze niestety Parlament Europejski i komisje sa obciążone grzechem pierworodnym, jakim było wysyłanie tam ludzi nieudacznikow lub odsyłanie na polityczną emeryturę.
Tak jak to robi dzis PiS.

1 polubienie

W wielkim skrócie płać składki na pożyczkę,ja zadecyduję czy i kiedy ją dostaniesz ,Jak dostaniesz to na cel który wskażesz ale wciąż ja będę podejmować decyzję czy cel jest dobry czytaj opłacalny przede wszystkim mi(firmom które reprezentuję moje państwo) To zdanie o słynnym sukcesie 27 mld złotych z kpo którymi tak chwali się rząd;>
Oczywiście wciąż jesteśmy na plusie z Unią (więcej niby dali niż wpłaciliśmy ) ale właśnie sytuacja ulega zmienia i będziemy więcej wpłacać ,co niebawem odczujemy i to znacznie.

Okonek nie wygłupiaj się ,jaki parlament ,jakie komisje,kto tam rządzi powinnaś wiedzieć .Pis nawet jakby wysłał samych profesorów nic by to nie zmieniło.Podobnie w naszym sejmie,kto ma większość ten rządzi i podejmuję decyzje
Zapomniałaś już chyba o pani komisarz co ją premier za sobą do Brukseli pociągnał i która zgodnie została okrzyknięta najbardziej nieprzygotowaną panią komisarz w historii Unii ;>

Znam gorszego - tego od rolnictwa.
A jak sie podpisuje umowę to w konkretnym celu
Wolałabyś te pieniądze przejść, a nie inwestować?
Większość inwestycji przekraczala możliwości finansowe Polski, więc dorzucani do tego z Funduszu Wyrownawczego.
A tak na marginesie - każdy obywatel UE, nie tylko organizacje czy panstwa, może ubiegac się o difinansowanie swojego projektu. Warunek? Jego sensowność i szansa na to, ze stanie sie on procesem poprawiajacym warunki życia spoleczenstwa
Wymaga na pewno pomysłu, wkładu wlasnego i uzasadnienia.
@WiecznieGłodny przykro mi, ale mam wrażenie, ze niewiele rozumiesz z otaczajacego Cie swiata? A o ekonomii za duzo pojecia nie masz.
UE tez popelnia błędy nadgorliwości - zapominając, ze w różnorodności jest siła. I ewentualne narzucanie norm hodowli pomaranczy pod kolem podbiegunowym czy prostowanie bananow kanaryjskich nie jest dzialaniem rozsadnym …
Z kolei wielkie inwestycje, o ktorych sie już mówi jako rozpoczętych, przekraczajacych pojecie granic (i to nie tylko unijnych) bez koordynacji Brukseli nigdy do skutku by nie doszlo.
Zresztą ostatnio nie tylko pogoda zwariowala, polityka też.
Mamy do czynienia z drugą falą kolonizacji Afryki. Tym razem przez ruskich? Ciekawe co bedzie dalej? Chińczycy nie lubią sobie za bardzo rąk brudzić, poczekają?
Ale? Wracajac do Europy? Powstaje bardzo dużo projektów lokalnych, niektóre po przetestowaniu nadaja się do dalszego zastosowania, Europa nie działa w próżni, brexit uważam pomógł zarowno UE jak i GB - co nie zabiło to wzmocni, wspolpraca nie została przerwana, odbywa sie na innych warunkach.
Być może skuteczniejszych?

Wojciechowski,najgorszy komisarz bo tak się nieszczęśliwi złożyło że w Polsce rządził pis i musiał wyznaczyć osobę.Wyobraż sobie ministra w rządzie Tuska który byłby z… pisu;> np rolnictwa.Czy mógłby kreować swoją własną odrębną politykę ?Sama jego obecność zakrawa na cud ale jeszcze jakby mógł sam pisać projekty i to tworzone we własnej partii?Absurd ,nie?I tak musiała wyglądać praca Pana Wojciechowskiego jako komisarza.Musiał tam być,więc był,pracował i podpisywał się pod czymś co z było z góry założone przez tam rządzących Panią Merkel i teraz dzisiejszą przewodniczącą .Czy mogłoby być inaczej ?Komisarz-ministrer,przewodnicząca -premier rządu.Kto ostatecznie wydaję zgodę ?Oczywiście Unia blokowało kpo,dziś nie blokuję ,czy coś się zmieniło >jakieś kamienia milowe zostały spełnione ,jakie?Największy z nich …zmiana rządzących w Polsce.Tak to wygląda ,tak też mówili wysocy działacze partyjni,kpo będzie blokowane,zmienią się rządy kasa wpłynie na konta.I tak się dzieje .Tylko widzisz,dziś czasu mało ,kasy dużo,jak wydać.Więc czemu blokowali wtedy ,bo praworządności nie było hehe,dziś wciąż jej nie ma ale kasa jest.Kasa dla obywateli nie dla pisu.Kto stracił ?My,kto zyskał Oni.Jeszcze słowo o demokracji.Demokracja jak wiemy w tłumaczniu znaczy wola ludu,wolą ludy były rządy prawicy.Kto starał się wpłynąć na wyniki wyborów w=na Węgrzech I Polsce?Czy to jest demokracja ?To jest łamanie jej podstaw ,sensu istnienia .Poprzednie rządy nie były demokrayczne wyją komuchy i inne posrańce ,nie była bo nie rządzili.

Nie musi Ci być przykro ,niby z jakiego powodu ?Za mnie Ci jest przykro;> Ja się wcale nie mam za nikogo wielkiego, z ogromną wiedzą,nawet pisać nie umiem:>Jestem śmieszny czort i co widzę staram się opisać,czego nie rozumiem zrozumieć.W takich czasach przyszło mi żyć,choć staram się uciec od tego,to wciąż mnie dogania.Piszę bo czuję niesprawiedliwe traktowanie obcych mi ludzi ,ktorzy są atakowani bo taka dziś moda,tutaj są takie zywczaje,dobrze jest zjechać ,mieć chwilę satysfakcji że się komuś przyłożyło.Tylko po przyłożeniu zawsze ktoś może oddać ,musicie brać to pod rozwagę.Twoje osobiste wycieczki mnie nie dotkną ,brak Ci argumentów ,więc to jest oczywiste że w ten sposób.Twoja słowa i tego satanka w ogóle do mnie nie trafiają,to jakiś bełkot .W ogóle wszystko przebiłaś moim pytaniem o wskazanie złodzieja ?Tylko tyle ?Prezes złodziej wieńce?Czy ktoś z nas zachchowałby się inaczej na szaklowanie imienia nieżyjącego członka rodziny?Jakie on ma dowody że taak było,jakie Ty masz żeby takie argumenty tu przedstawiać ?Poniżej godności i poziomu

Nie demonizuj UE.
Organizacja ma swoje wady, ale trzeba być ślepym, żeby nie zauważyć jej pozytywnego wpływu na kraje czlonkowskie.
Ale jak komus dobrze się siedzi na zapiecku i narzeka na to, że ktoś każe myśleć, a tu mózg nie nawykły?

No cóż, biedny prezes. Kruszynka przesladowany taki…
Ja tam przecież drugi sort (a moze intrzeci) i na jego nieszczescie ze slownikiem wyrazow obcych problemu nie mam.
Wieńców nie kradnę, na trumnach kariery politycznej nie robię.