Głupią nazwę wymyslili dla tego wirusa

Przecież koronawirus mało przypomina koronę, bo ta nigdy nie jest kulista. Popatrzcie na zdjęcia - przecież do wirusa najbardziej podobny jest… rzep! Nasz dobry, polski rzep! Czy w Chinach nie ma takich roślin?


No i to powiedzenie “Czepia się jak rzep psiego ogona” też jest prawdziwe, bo czepia się on ludzi, czy chcą, czy nie.

Od dziś mówię: “Rzepowirus” :slight_smile:

3 polubienia

To ja za Tobą! :sweat_smile:

2 polubienia

W wielu krajach wymawia się korona, a przecież, to słowo w każdym kraju inaczej brzmi.
Może to nie chodzi o koronę królewską?

1 polubienie

A jaką? Na zęby? :slight_smile:

1 polubienie

Corona po łacinie wieniec. W przypadku wirusa chyba chodzi o sposób rozprzestrzeniania się. Podobnie, jak korona słoneczna.

1 polubienie

Wieniec też nie jest kulisty i nie ma wypustek.

A co? Swędzą Cię? :stuck_out_tongue_winking_eye: :innocent:

1 polubienie

Ale rozprzestrzania się koronnie.

1 polubienie

Koronnym dowodem na podobieństwo wirusa jest powyższe zdjęcie.

2 polubienia

Taki ładny, a taki wredny.

1 polubienie

Gorszy jest tylko koronanygus kaczasty.

3 polubienia

I jego choroby towarzyszące.

2 polubienia

Rozprzestrzeniło się toto niepomiernie i też trudne do zwalczenia.

prędzej słoneczną :wink:

1 polubienie

Dałem tę analogię powyżej.

Sry, szukałem zdjęcia z 2018 :wink:

1 polubienie

kiedys nie bylo zdjec 3D, wiec wirus przypominal kolo z wypustkami w ksztacie korony. slowo/nazwa korona w ogole ewoluowala z wienca - wiec porownanie z wiencem wypustek jest dla mnie oczywiste.
to co wstawiles jako korone to jej pozniejszy wzor, moze komus sie skojarzylo z tego typu korona, bardzo czesto uzywana w ikonografii zachodniej
ta akurat sredniowieczna

1 polubienie

corona z laciny oznacza wieniec. taki na glowe choc nie tylko.
edit
a Rzymianie przejeli to starogreckiego slowa κορών-η oznaczajacego cos zakrzywionego w ksztalt rogu.
etymologia siega jeszcze starszych zrodel indoeuropejskich.

Toć napisałem to powyżej.

nie nadazam widocznie :slight_smile:
tak sie zajelam szukaniem co to znaczy, ze wyladowalam przy skojarzeniu ze i curva ma wspolny rdzen z corona a to moznaby jeszcze poszukac w staroslowianskim kob oznaczajacym bydlo (rogacizne) i wyszlam na jelenia :rofl: :joy: albo kobiete