Ile waży kilo sera?

Mogłoby sie wydawać, że kilo sera, to to samo co platynowy walec o średnicy podstawy 39mm i wysokośći 39mm. Tak było do 20. maja ubiegłego roku.
Teraz kilo sera waży tyle:

Można zrozumieć, że w maju ubiegłego roku ludzkość przejęta była bardziej powstaniem nowego forum pytamy-online i mogła jej umknąć tak błaha rzecz, ale przy najbliższych zakupach w Biedronce warto wziąć to pod uwagę. Różnica może siegać nawet 50 mikrogramów. Nie dajcie się oszukać !

Warto skopiować sobie poniższy artykuł i film, by w razie nieporozumień wyprowadzić wszystkich sprzedających coś na kilogramy z błędu.

https://gum.gov.pl/pl/redefinicja-si/co-nowego-w-si/kilogram/3022,Przywitaj-nowy-kilogram.html

3 polubienia

Dobrze ze w filmiku jest tlumaczenie chinskie, bo w angielskim nie jestem az tak dobra
:stuck_out_tongue:

3 polubienia

To tylko dowodzi że technologie nie stoją w miejscu i mamy jeszcze naukowców mądrych. Różnica 50 mikrogram Kowalskiemu nic nie powie, jeśli nie pracuje np. w aptece, bo tam muszą być super dokładne wagi składników by otrzymać zaplanowany efekt dla leku, podobnie jak i nasz organizm nie toleruje dawek na oko by były skuteczne. Nawet ten ser w 1 kg nie musi być aż 1 kg bo muszą być tolerancje uzależniające wpływ np. kilku rzeczy w danej chwili ważenia - temperatura, wilgotność czy czystość samego składnika na 100 %. A takiej dokładności nie sposób zapewnić w codziennym życiu, więc np. brak 50 mikrogram w 1 kg to nie oszustwo, a możliwości nowej technologi. Kowalscy bardziej czekają na nowe miarki w procentach i promilach, jak i w oktanach itd. Niewątpliwie ciekawe to

3 polubienia

Mnie się wydawało, ze sztuka metalu z Sevres było zdetronizowane pod koniec lat 80’ych… :thinking: :thinking: :thinking:

Oops, dopiero teraz przeczytałem artykuł :wink:

Znasz chiński?

… z równowagi.
:grinning:

2 polubienia

Czy ten nowy kilogram nadaje się również do kupowania kiełbasy?

3 polubienia

Dokładność 50 mikrogramów / 1 kg, hm może jak kiełbasę będzie sprzedawał jubiler lub aptekarz, bo gdzie indziej to będzie nieodczuwalne - mąkę kupuje się w torebkach a nie na pyłek. Dokładność bardziej przydatna dla fizyków w laboratorium

2 polubienia

Jesteś @kaziu wspaniały. :grinning:

1 polubienie

Przede wszystkim kiełbasy.

1 polubienie

Kazimierz Wspaniały nie przejmuje sie drobiazgami. :rofl: :rofl:

1 polubienie

Niedawno zdefiniowali nową temperaturę ciała ludzkiego, wbrew starej wiedzy nie jest to 36,6 jako norma, a jeszcze niższa z dokładnością chyba do 9 miejsc po przecinku, normalnie termometry elektroniczne odróżniają tolerancję do 4 miejsc, a te z większą tolerancją jednak sterują złożone procesy technologiczne na liniach produkcyjnych, jeśli muszą mieć np. homologacje

To akurat idiotyczne, bo ciało ludzkie ma różne temperatury w różnych miejscach i to różniące sie o pół stopnia a nie o ileś tam miejsc po przecinku.

2 polubienia

Nie mniej tak to ustalili, nikomu nie potrzebna taka dokładność mierzenia temperatury, bo taki sprzęt jest najzwyczajniej bardzo drogi i musi spełnić dodatkowe warunki fizyczne do stabilizacji samego czujnika itd. Ciekawe foto z kamery termowizyjnej

Najzimniejszy nos, jak u psa :slight_smile:

2 polubienia

Kiedys bylam z córką i jej klasą moją na takich zajęciach naukowych gdzie m. In. można było zivaczyc sie w kamerze termo. 2 rzeczy mnie zaintrygowaly. 1. Im bardziej blizej środka osoby tam czerwiensze kolory a konczyny niebieskie. Oraz 2. Ona ( tj moja córka) świeciła się gorętszymi barwami mimo ubrana byla nawet lżej ode mnie. Od tej pory mniej ją cisnę “Ubierz się bo zimno”, wierzę jej ze nie odczuwa chlodu.

4 polubienia