Jacek Bartosiak o transformacji po upadku Związku Radzieckiego

1 polubienie

Temat na czasie, bo goraco sie robi w rejonie rosyjsko-turecko-arabskim
Sasiadka Turczynka mi tlumaczy jak to wyglada od strony Turcji (ogladamy razem turecka telewizje wiec jestem na biezaco)

1 polubienie

Turcja z Rosja zwykle bywala w stanie wojny…

2 polubienia

@okonek
Dzisiaj widzialam w telewizji tureckiej: Erdogana z Putinem w czasie wspolnej rozmowy i potem jak podawali sobie po przyjacielsku nrece pozujac.
Niestety sasiadka nie piotrafila mi tego dokladnie przetlumaczyc (slabo zna niemiecki)
Ale wiem tylko ze tam sa ostatnio dosc dziwne “przetasowania” mierdzynarodowe. Trudne chyba do zrozumienia, bo nawet nas “Spiegel” pisze o tym doasc metnie

1 polubienie

jak soe dwoch chlopow caluje to pewnie idzie na deszcz :wink:
jeden wartdrugiego - na razie laczy ich wspolny wrog czyli Unia, a jak historia pokazuje Rosjanie i Turcy nie beda sie brzydzuc wbic noz w plecy.
jeden i drugi to przywodcy krajow, ktore byly kiedys imperiami i marzy im sie powrot do przeszlosci. Rosja jest krajem zyjacym ze sprzedazy surowcow, Turcja panuje nad Bosforem, czyli jedynym polaczeniem morskim - zlapal Kozak Tatarzyna jak mawia staropolskie przyslowie.

2 polubienia

W najlepszym wypadku w stanie rywalizacji

1 polubienie

znajac historie tych wojen to slowo rywalizacja jest eufemizmem :wink:

1 polubienie

Chodziło mi o stosunkowo niedawną sytuację :slight_smile:

1 polubienie

stosunkowo niedawno to Turcja byla krajem laickim, a Rosja mocarstwem atomowym.
i byla to czas zimnej wojny, gdzie stali po przeciwnych stronach barykady.
a Turcja jest jesli chodzi o Bliski Wschod jezyczkiem u wagi ze wzgledu na polozenie geograficzne, zreszta popatrz na mapy historyczne - tam zawsze sie kotlowalo - a Putin? nie zapominaj, ze obecnie niby wolne kraje a dawne republiki sowieckie od strony Azji to kraje muzulmanskie, byl taki czlowiek - Stefan Kisielewski - pisarz, eseista. Twierdzil, ze nawet jak sie ZSRR rozpadnie (za samo stwierdzenie mozna bylo dozywocie dostac, bo to byla herezje) to i tak po pewnym czasie odrzucenie miekkiego podbrzusza muzulmanskiej, ajatyckiej czesci Rosji na dobre wyjdzie
i tak jest - rzadza tam lokalni kacykowie i wspolpraca gospodarcza ma sie dobrze.

2 polubienia

Ogólnie to już chyba lepiej, żeby ten prostak Trump wygrał kolejne wybory niż Bernie Sanders.

Poza tym ten cały Berni się ledwo rusza jak obserwowałem sytuację … Ja pie***** tam to też dramat jest …

obojetnie ktory wygra to stanie przed tym samym problemem - gospodarka.
a co do tego poruszania sie? USA juz jednego prezydenta na wozku inwalidzkim mialo :wink: Roosevelta, byl prezydentem czterokrotnie
co do Trumpa? we mnie wzbudza obrzydzenie, ale nie jestem Amerykanka i glosowac na niego nie musze.

1 polubienie

Niby tak, ale poza tym Berni chce upaństwowić służbę zdrowia co Amerykę może bardzo potężnie kosztować … :confused: Zwłaszcza przy obecnych problemach, a jak wszyscy wiemy, życie to nie bajka …