Jak mogło wyglądać dzieciństwo Jezusa?

Niewiele o nim wiemy. Od początku wiedział że ma tę moc?

2 polubienia

O ile sie orientuje to nikt tego nie wie
Sa przypuszczenia, teorie, domniemania…
A wedlug mnie wygladalo normalnie

1 polubienie

W luźno nawiązującym do nowego testamentu filmie Młody Mesjasz pokazano że Jezus ożywiał ptaszki martwe. I szukał siebie. Ciekawe kiedy i jak odkrył to kim jest.

1 polubienie

W katechizmie przeczytasz, że w wieku lat 12 zadziwiał uczonych swą wiedzą. Ale historycznie nie wiemy gdzie i kiedy się urodził oraz jakie miał dzieciństwo. Nazywano go Nazarejczykiem i na tej podstawie mniema się, że pochodził z Nazeretu.

4 polubienia

Ale czemu nic nie pisali o jego dzieciństwie? Wiemy coś o narodzinach, stajence, 3 królach. Co było potem? Żyli w izolacji że nikt nic nie pisał?

Może i pisali, ale nie zachowało się nic. Dużo więcej wiadomo o Janie Chrzcicielu.

1 polubienie

@Devil
Bajke o Jezusie i tych ptaszkach czytalam jak jeszcze bylam dzieckiem

1 polubienie

O Chrystusie zachowało się kilka wzmianek ze strony rzymskiej i to wszystko. Nie wiadomo co kryją w temacie archiwa watykańskie?

2 polubienia

W biblii jest moje ulubione zdanie “Wrocił z rodzicami do Nazaretu i BYŁ IM POSŁUSZNY”… Piękne zdanie…oj chcualabym aby moja nastolatka byla posluszna…choc wczesniej narozrabiał, fakt.

4 polubienia

Zarówno młodosć jak i dzieciństwo wyglądało normalnie. Tzn, gdy osiągnął dojrzałość ożenił się, bapewne miał dzieci. Bo musicie wiedzieć, że nieżonaty Żyd, był osobą bardzo wówczas podejrzaną, szczególnie o homoseksualizm. Więc takie przypadki były marginalne. Prawdopodobnie coś się później stało z jego rodziną (być może zginęła?) i Jezus wziął się za prorokowanie. Resztę już znamy.

2 polubienia

To jedna z hipotez, na którą nawet cienia poszlaki nie ma. Przynajmniej w dostępnych materiałach historycznych.

4 polubienia

Ale chyba najbardziej prawdopodobna?

1 polubienie

Tak samo prawdopodobne, że Magda Magdalena była jego żoną albo konkubiną. Tak samo prawdopodobne, jak to, że był gejem lub homoseksualistą. Tak samo prawdopodobne, jak niepokalane poczęcie i zmartwychwstanie.

3 polubienia

poza apokryfami?
i innymi dokumentami, ktore nijak nie pasuja do sprzedawanej prawdy objawionej? a moze tez i przedmiotami? opisami technologii, ktore swiat zmienilyby wczesniej?

Dopuszczam, że było podobne do mojego.

W jakiejś połowie przyznałbym Ci rację, @Bingola

Był pomocnikiem stolarza? :wink:

Nie sadze, zydzi przywiazuja duza wage do wyksztalcenia, jesli wykazywal sie inteligencja, a pewnie tak, to dziecinstwo spedzil miedzy szkola a domem, gdzie pewnie korzystal z przywilejow syna pierworodnego. I uzeraniu sie z mlodszym rodzenstwem.

Czyli na zasadzie bliżej nieokreślonego prawdopodobieństwa jako pewnik wybierasz sobie teorię, która z osobistego punktu widzenia najbardziej Ci pasuje? Nie skomentuję.

Nie. Wybieram teorię, która jest najbardziej prawdopodobna, biorąc pod uwagę ówczesne stosunki społeczne.

1 polubienie