Jak widzicie nadchodzący okres zimowy w Polsce i na świecie?

Chodzą pogłosy że PiSdy przez nią stracą władzę. Pytanie czy to nie przesada.

Niemcy np kupują norweski gaz a więc jakoś sobie radzą. Słyszałem że PiS odwalił z Grupą Azoty i Anwil żeby przez jakiś czas nie pracowali żeby oszczędzać gaz i aby go nie zabrakło

2 polubienia

Chłodno

3 polubienia

W jakiejś tam elektrowni węglowej palili najgorszym jakościowo węglem który nie nadawał się do gospodarstw domowych a więc też sobie jakoś radzą

EDIT: Chodziło o Polskę a nie Niemców

1 polubienie

Ja myślę że Europa się wyłamie w zimę z tymi sankcjami przynajmniej częściowo. Chyba że się jakoś uniezależnią

1 polubienie

Z drugiej strony PiSiory są zastanawiająco spokojne i mam wrażenie że przez Baltic Pipe pójdzie rosyjski gaz do Polski przez Niemcy i Danie

Nie chce mi się wierzyć że Putin będzie chciał PiS udupić ale ciężko powiedzieć co i jak

Już bodajże Morawiecki stwierdził że zakontraktowali norweski gaz (wiadomo Pinokio)

1 polubienie

Jak dla mnie udają w ich zapewnienia tym bardziej nie wierzę do tego znając ich nie udolność nie widzę tego…ale z drugiej strony boją się że ludzie wyjdą na ulicę więc będą stawać na uszach by do tego nie doszło

3 polubienia

Mówiłam, kupujcie waciaki jak Wam dawałam cynk, że promki so :roll_eyes:

3 polubienia

Ciekawe czy powstanie dzięki temu gazociąg z Turkmenistanu przez Turcję do naszego regionu :thinking:

Ciężko uwierzyć żeby zdążyli ale może z Turcji drogą morską?

Ciekawi mnie czy inwestowanie w OZE i gazporty przyspieszyły w końcu w Niemczech? @birbant @benasek

Bo na logikę przez wojnę na Ukrainie, szantaże energetyczne Putina i naciski Stanów Zjednoczonych było w p*zdu impulsu do tego

Ja patrzę na to:

i widzę zimę deszczową i wietrzną, z powodu tej czerwonej plamy na południowy zachód od Labradoru. Oznacza ona wodę znacznie cieplejszą niż w tym miejscu o tej porze roku zwykle bywało, czyli świetne miejsce do powstawania głębokich układów niżowych, zwłaszcza kiedy powietrze nad kontynentem amerykańskim odpowiednio ostygnie.

Zaopatrzeniowo, popytu na zmianę kursu nie ma. Wszystkie liczące się partie jak jeden mąż popierają odcinanie się od dostaw z Rosji, jak również wprowadzanie dalszych sankcji dopóki Rosja nie zostanie pokonana, co jest też przyjmowane za kwestię czasu, choć potencjalnie długiego. Ale nikt nie chce wysyłać wojska, żeby rosyjską porażkę przyspieszyć. Więc gazu tej zimy będzie za mało.

Politycznie, popytu na zmianę kursu też nie ma. Wszystkie liczące się partie przyjmują za pewnik, że jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie jest pokonanie Rosji, ale wysłać wojska tam nie chcą. Przez ostatnie pół roku cała polityka się wokół tego kręci, przez co niemożliwa będzie zmiana zdania bez utraty twarzy, więc liczące się partie będą trwać na tym stanowisku dopóki nie będą zagrożone rozpadem (po czym całkiem możliwe że i tak się rozpadną).

Ale przyglądaj się uważnie PO, a w szczególności ich opinii na temat konsekwencji przyjęcia kilku milionów uchodźców z Ukrainy oraz odcięcia się od dostaw z Rosji. Kiedy PO zacznie zgodnie twierdzić że te konsekwencje istnieją, są negatywne, nie mają łatwego rozwiązania oraz są winą PiS-u, to przygotuj się na zwrot w kierunku Rosji… :wink:

1 polubienie

Inflacja w sierpniu w Polsce wyniosła 16,1%

1 polubienie

Przynajmniej oficjalnie bo nie oficjalnie to jest podobno już ok.30%

2 polubienia

Jeden waciak do domu i drugi od wyjścia. I okna uszczelnić jak nie wymienione.

2 polubienia

Będzie gorzej niz w stanie wojennym. Tylko liczyc, żeby zima była lagodniejsza niz wtedy.
Inwestycje unezalezniajace po części od ruskich to kwestia podciagniecia przyłączeń - Norwegia nie jest rozwiazaniem. Z Algierii gaz do Europy (Hiszpania) juz plynie - kwestia przebicia się z dodatkowym gazociagiem - albo podwodny do Livorno, albo jesli Macron w koncu wsadzi łeb pod kran i oprzytomnieje - przez Francję.
Gazoporty w Holandii, Portugalii czy Hiszpanii mają wiele niewykorzystanych mocy przerobowych. Pozostaje też możliwość (niemile widziana przez wielkie firmy energetyczne) rozdrobnienia produkcji energii przez samorządy z wykorzystaniem lokalnych zasobów - przynajmniej na poziomie samowystarczalnosci “domowej” i ewentualnym zagospodarowaniem nadwyżek. Ale to wszystko wymaga czasu - ne dwa, trzy lata będą chude.

2 polubienia

To nie jest inflacja w sierpniu (który się jeszcze nawet nie skończył), tylko inflacja opublikowana w sierpniu. Mierzona była wcześniej. Pytanie tylko, ile wcześniej… :wink:

2 polubienia

Ma teraz achód rynki wschodnie z tanią siłą roboczą…do zabijania służącą :confused:

1 polubienie

I jaka jest obecnie?

2 polubienia

Dowiemy się za kilka miesięcy… :wink:

1 polubienie

Za to znowu się dowiadujemy że Odra płynie z Niemiec do Polski XD

2 polubienia

Masz spoznione informacje.

1 polubienie