Jak wygląda nauka religii w waszych krajach?

Pytam bo wielu tu na obczyźnie.
Orientujecie się w temacie?

1 polubienie

W Holandii szkoły są świeckie, więc nie ma o czym mówić.

1 polubienie

Zapytam przy okazji. Jak nie zapomnę, to może jutro.

Holendrowi, jakby powiedziano, że religia w szkole, to nie zrozumiałby.

3 polubienia

Mimo iz siedze tu bardzo dlugo,nie do konca.
Tzn. z obserwacji jakie staly sie juz dawno temu moja pasja,wiem wiecej niz z rozmow bo kwestie religijne sa rzadko podejmowane w towarzystwie.Podobnie jak polityczne.Bardzo niemile tu widziane…
Ale z obserwacji oraz tej powierzchownej wiedzy wynika iz szkoly katolickie,chocby taka jak w Watford to najbardziej ekskluzywne i najwyzej notowane szkoly.Nie kazdego na to stac.
Prawdziwe imperia tutaj to szkoly i “osady” nalezace do Adwentystow Dnia 7.Niemal w kazdej miejscowosci o przynajmniej 50-70 tysiacach ludzi,mamy Swiadkow Jehowy w osobnych mini osiedlach.
O Zydach juz nie wspominam bo jak sie wyladuje na Golders Green w Londynie to to jest taka maly Tel Aviv.Tam wszystko jest koszerne i poza autobusami i subwayem nie ma nic co by koszerne nie bylo :joy:Zydzi wraz ze swymi synagogami i salami modlitw,skupisk i cholera wie czego jeszcze,wydaja sie pozornie bardziej ortodoksyjni od islamcow!
Natomiast na poziomie przedszkolnym czyli nursery…Hmmm…Nie slyszalem aby byla religia w ogole.Tutaj zycie religijne jest bardzo mocno zwiazane z parafiami.I nie wazne czy katolickimi czy anglikanskimi.
Warto tez zauwazyc ze rozsiewane ploty o zamykaniu kościołów lub robieniu z nich domow handlowych to rzadko spotykana czesc prawdy…

3 polubienia

Czym innym jest nauka religii w szkołach publicznych, a czym innym same szkoły katolickie albo szpitale. W szpitalu takim mnie leczono i nie zauważyłem żadnej różnicy z niekatolickim.

Jak jest w szkołach katolickich i na czym to polega, nie wiem, ale mogę się dowiedzieć.

1 polubienie

Nie wiem, ale zdaje sie jest. Ostatnio kilka razy zmieniali zasady - ale w spadku po Franco zdaje sie zostala w panstwowych z opcja etyki, a w pozostalych, czyli prywatnych katolickich jest.
Od kilkunastu lat ciagle sa awantury o program nauki przedmiotow ideologiczno - światopoglądowych. Po części lezy to w gestii samorządów, wiec co wies to konwencja.

3 polubienia

Jedna godzina tygodniowo poza lekcjami szkolnymi.

3 polubienia

I tak powinno być!

2 polubienia