Jaka jest etymologia słowa „monidło”?

uff to juz myslalam,ze retuszowane zdjecia to przypadlosc mojej sp. tesciowej

1 polubienie

Teściowa coś wspominała, że owo monidło zostało wykonane po ich ślubie, ktoś chodził od chałupy do chałupy i proponował za odpowiednią opłatą “portret ślubny”.
Czułam w tym jakiś przekręt, teściowa nigdy nie używała szminki, a na obrazie usta jak malina ,
teść jakiś taki dziwny, niepodobny do siebie ( a był najprzystojniejszym facetem we wsi a może i dalej) :wink:

1 polubienie

retusz zdjecia a kicz?
jak to odroznic?

1 polubienie

Nie wiem co powiedzieć, teściowa na tym obrazie jest bardzo podobna do siebie , ale jest widoczny makijaż ( ona nigdy się nie malowała) .

Tak. Monit, to również upomnienie.

1 polubienie

@anon75849589 obejrzyj film Monidło !

1 polubienie

Już jestem oświecona :wink:

A może to od Mony Lisy? :thinking: :crazy_face:

1 polubienie

Na szczescie nie mam nic takiego.Dla mnie to koszmar i z pewnoscia nigdy bym na scianie nie powiesil.Jak tylko siegam pamiecia,nigdy sie mojej rodzinie to nie przyjelo…

2 polubienia

Nie wiem dlaczego z monidła przeszliście do monitora. Dla mnie te dwa słowa nie mają wspólnego źródła etymologicznego.

1 polubienie

ciesz sie, ze jeszcze do moon nie przeszlo

1 polubienie

Nie, przynajmniej od trzech pokolen…

Podobnie jak u mnie. Za to wisi u moich sasiadow, zastanawialam sie po co?

Mea culpa z tem monitorem, Zażartowałem i tak wyszło. :grinning:

To od pierwszej kobitki, która pozowała do tego obrazka razem ze swym mężem Stefanem. Mieli taki powieszony nad wyrkiem. Kobiecie było na imię Monika i szybko zrobiła się dla Stefka brzydka, zła i niedobra niczym straszydło, więc Stefan co tylko na obraz spojrzał, to pomyślał że z pięknej Moniki zrobiło się Monidło-straszydło. Tak też na nią wołał, co szybko podchwycili inni. Tak było, ale już mało kto o tym pamięta.
(Tu zaznaczam, nie dość, że nie mam nic do Monik, to nawet mam do tego imienia pewien szczególny sentyment, ale historia historią).

2 polubienia

:grin::grin::grin:

Ale to nie ta Monika, co była dziewczyną ratownika? :thinking:

1 polubienie

@benasek, tez miałem taką koncepcje - że to od Moni :slight_smile:

1 polubienie

A może od Moniuszki,hę?

2 polubienia

To by było moniudło. :thinking:

1 polubienie