Jaka jest etymologia słowa „monidło”?

Ciekawe, że przejrzałem wszelkie dostępne słowniki, zarówno drukowane jak internetowe i nic na ten temat nie ma. A przecież to był typowo polski zwyczaj, co prawda już archiwalny ale jednak.

Jakby ktoś nie wiedział, co to jest, to przypominam.
Był tez film o tym tytule ze scenariuszem Jana Himilsbacha.

Macie w swoich domach jakieś monidła po swoich przodkach? :yum:

3polubienia

Filmik dobry był.

2polubienia

postawilabym na mono - malpa
jednolity i tani? imitacja?
malpa w kapieli?
https://www.youtube.com/watch?v=qK6yu_FuNrA

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/monidlo;10799.html

1polubienie

Nie mam. U rodziców wisi takie Ich ślubne monidło.

ta Iwona to nie ja.
jednemu psu Burek?

1polubienie

wyjasnienie ponizej

Z tego samego źródła, co monitor.

Nie zauważyłem tam odpowiedzi, były same pytania :frowning:

Bo przedtem podalam inny link, ale poprawilam:
Sprobuj teraz kliknac a jak nie to ci wytlumacze

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/monidlo;10799.html

Ok, wyjaśniam. Trochę trwało szukanie,oczywiście, nie w necie. ale wiem gdzie szukać takie rzeczy. Otóż, u Paska znalazłem dwukrotne użycie tego słowa i dalej już nie szukałem. - Monitujcie, waćpanowie pole i tu chodzi o - obserwujcie pole walki.
Drugi raz: - monituj, asan rzecz co oznacza przedstaw, wyjaśnij mi pan, sprawę. Połowa XVII wieku. Jest to obserwacja, patrzenie, odbieranie widoku oraz przedstawianie czegoś, wyjaśnianie, obrazowanie.

2polubienia

Ja tez wiem gdzie szukac
Co do koncowki - -idło moge wyjasnic jak odszukam swoja “Hostoria jezyka polskiego”
Jest to wyraz rodzimy, utworzony według produktywnego modelu słowotwórczego: „czasownik + -idło ” (por. formacje analogiczne: czernidło , kadzidło , kropidło , mazidło , także malowidło , mamidło ). Współczesne monidło jest w pewnym sensie wariantem fonetycznym starego wyrazu mamidło . Formacja ta została bowiem utworzona od czasownika monić – znanego bardziej jako manić lub mamić – formantem -idło . Poświadczona w polszczyźnie XX w.; w znaczeniu podstawowym oznacza portret (najczęściej ślubny) zrobiony na podstawie zdjęcia, wyraźnie jednak upiększony (np. korekta twarzy, dodatkowe ozdoby, bogatszy strój).
W znaczeniu ogólnym, strukturalnym monidło to ‘coś, co zachwyca, pociąga’, także ‘zwodzi, łudzi, mami’.

3polubienia

Na Twoim miejscu nie przejmowałbym się tym wyjaśnieniem. Ten, co to pisał, nie przyłożył się do sprawy. Źle ją zmonitował. Jeśli o historię chodzi, to takich “wyjaśnień” w necie jest multum.

1polubienie

Ale ja nie z netu tylko ze swoich ksiazek
bo to moja dzialka

1polubienie

To o końcówce się zgadza. Chodzi o sam źródłosłów.

2polubienia

@birbant monitor w kwestii pola walki? cos mial byc z zalozenia knstrukcja siejaca zniszczenie

tu wiki podpierac sie nie bede
plywajace fortece? praprzodkowie lotniskowcow?

2polubienia

Tak, to jest inne znaczenie słowa" monitor

Bym też sobotni zamiennik.Dziennika TVP w latach komuny o nazwie Monitor znakomicie prowadzony przez Karola Małcużyńskiego

2polubienia

Tak, to zupelnie inna para kaloszy
lacinskie monere to upominac, ostrzegac
Ale juz sie wycofuje, zeby nie zaczac referatu z etymologii jezykow

1polubienie

W domu teściowej nadal takie wisi , identycznie podrasowany portret ślubny :)))

1polubienie