Jaka jest etymologia słowa „monidło”?

Ciekawe, że przejrzałem wszelkie dostępne słowniki, zarówno drukowane jak internetowe i nic na ten temat nie ma. A przecież to był typowo polski zwyczaj, co prawda już archiwalny ale jednak.

Jakby ktoś nie wiedział, co to jest, to przypominam.
Był tez film o tym tytule ze scenariuszem Jana Himilsbacha.

Macie w swoich domach jakieś monidła po swoich przodkach? :yum:

3 polubienia

Filmik dobry był.

2 polubienia

postawilabym na mono - malpa
jednolity i tani? imitacja?
malpa w kapieli?

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/monidlo;10799.html

1 polubienie

Nie mam. U rodziców wisi takie Ich ślubne monidło.

ta Iwona to nie ja.
jednemu psu Burek?

1 polubienie

wyjasnienie ponizej

Z tego samego źródła, co monitor.

Nie zauważyłem tam odpowiedzi, były same pytania :frowning:

Bo przedtem podalam inny link, ale poprawilam:
Sprobuj teraz kliknac a jak nie to ci wytlumacze

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/monidlo;10799.html

Ok, wyjaśniam. Trochę trwało szukanie,oczywiście, nie w necie. ale wiem gdzie szukać takie rzeczy. Otóż, u Paska znalazłem dwukrotne użycie tego słowa i dalej już nie szukałem. - Monitujcie, waćpanowie pole i tu chodzi o - obserwujcie pole walki.
Drugi raz: - monituj, asan rzecz co oznacza przedstaw, wyjaśnij mi pan, sprawę. Połowa XVII wieku. Jest to obserwacja, patrzenie, odbieranie widoku oraz przedstawianie czegoś, wyjaśnianie, obrazowanie.

2 polubienia

Ja tez wiem gdzie szukac
Co do koncowki - -idło moge wyjasnic jak odszukam swoja “Hostoria jezyka polskiego”
Jest to wyraz rodzimy, utworzony według produktywnego modelu słowotwórczego: „czasownik + -idło ” (por. formacje analogiczne: czernidło , kadzidło , kropidło , mazidło , także malowidło , mamidło ). Współczesne monidło jest w pewnym sensie wariantem fonetycznym starego wyrazu mamidło . Formacja ta została bowiem utworzona od czasownika monić – znanego bardziej jako manić lub mamić – formantem -idło . Poświadczona w polszczyźnie XX w.; w znaczeniu podstawowym oznacza portret (najczęściej ślubny) zrobiony na podstawie zdjęcia, wyraźnie jednak upiększony (np. korekta twarzy, dodatkowe ozdoby, bogatszy strój).
W znaczeniu ogólnym, strukturalnym monidło to ‘coś, co zachwyca, pociąga’, także ‘zwodzi, łudzi, mami’.

3 polubienia

Na Twoim miejscu nie przejmowałbym się tym wyjaśnieniem. Ten, co to pisał, nie przyłożył się do sprawy. Źle ją zmonitował. Jeśli o historię chodzi, to takich “wyjaśnień” w necie jest multum.

1 polubienie

Ale ja nie z netu tylko ze swoich ksiazek
bo to moja dzialka

1 polubienie

To o końcówce się zgadza. Chodzi o sam źródłosłów.

2 polubienia

@birbant monitor w kwestii pola walki? cos mial byc z zalozenia knstrukcja siejaca zniszczenie

tu wiki podpierac sie nie bede
plywajace fortece? praprzodkowie lotniskowcow?

2 polubienia

Tak, to jest inne znaczenie słowa" monitor

Bym też sobotni zamiennik.Dziennika TVP w latach komuny o nazwie Monitor znakomicie prowadzony przez Karola Małcużyńskiego

2 polubienia

Tak, to zupelnie inna para kaloszy
lacinskie monere to upominac, ostrzegac
Ale juz sie wycofuje, zeby nie zaczac referatu z etymologii jezykow

1 polubienie

W domu teściowej nadal takie wisi , identycznie podrasowany portret ślubny :)))

1 polubienie