Jaka jest różnica temperatur między powierzchnią gruntu a tym co pod ziemią

Powiedzmy że temperatura przy gruncie wynosi 0 stopni. Jaka będzie temperatura 1 m pod ziemią? Czy temperatura czystej gleby pod ziemią będzie niższa niż temperatura np. zbutwiałych liści i gałęzi przykrytych 1 metrem gleby?

TO zależy od bardzo wielu czynników, od rodzaju gleby, jej wilgotności, stopnia zwięzłości, koloru, itp. Nie da się tego jednoznacznie okreslić, ale jasne jest, że latem będzie ona niższa, bo nie nagrzewa się tam od słońca. Zima za to będzie wyższa bo nie zamarznie.

2 polubienia

Pod ziemią, obstawiam że wyższa.
Skąd takie wnioski?
Przyroda mi to podpowiada.
Zimą nie zabezpieczamy korzeni drzew i krzewów przed zamarznìęciem. Mimo iż marnie wygląda to co nad powierzchnią ziemi.

2 polubienia

image

Różnica jest na tyle duża, że opłaca się zainwestować w pompę ciepła, aby ogrzać np. dom.

2 polubienia

Szukałam potwierdzenia swoich słów, i trafiłam na ten sam wykres :stuck_out_tongue_winking_eye:

zalezy od miejsca

1 polubienie

geotermia?

1 polubienie

Spytaj tych, co ziemniaki w kopcach przechowują :wink:

2 polubienia

Podobno pompa ciepła ma najwyższą wydajność przy małych różnicach temperatur

1 polubienie

Dużo zależy od terenu jak mocno jest odkryty - pozbawiony ochrony / drzewa, krzewy, glina, piasek. W praktyce rządzi strefa przemarzania, w miastach to około 0 - 90 cm - w tych granicach większość liści, ścian murowych itd przemarza, powyżej tych 90 cm jest cieplej, co wykorzystują pompy ciepła cały rok do ogrzewania, odwracając latem czynnik obiegu np. klimatyzatorem można mieć zaprogramowany chłodek na dużej powierzchni - nowość ! to technologia dla każdego

1 polubienie

Rodem z Torunia?
Ta wydajność jest?