Jestem ciekaw jakie spostrzeżenia dodasz do tego pytania @birbant i czy w ogóle mnie czymś nowym zaskoczysz ;) Pytam o porównanie I, II i III RP

I Rzeczypospolita Obojga Narodów opierała się głównie o Turcję i Szwecję … Wiadomo częściowo też o próżnie niemiecką i “Austrię przed odsieczą wiedeńską” …

Prowadziliśmy obłędną politykę i sami spie******* korzystny dla siebie układ sił i doszło do rozbiorów przez trzech zaborców …

Patrząc na II RP nie da się nie odnieść wrażenia, że kwestia czegoś w stylu paktu Ribentrop-Mołotow bo było kwestią czasu byliśmy wciśnięci między dużo silniejsze terytorialnie Niemcy i Związek Radziecki niż obecne Niemcy i Rosja …

III RP jest tak ustawiona, że najbardziej naturalnym jest współpraca z Niemcami, Turcją i Szwecją, ale…

Pytanie do Ciebie np… Jaką politykę mogła prowadzić II RP, która była trochę tak jakby “ni w du** ni w oko” … Tzn nie mogliśmy w pełni tak jakby się o cokolwiek oprzeć, a przynajmniej nie na pierwszy rzut oka … Ledwo mieliśmy też dostęp do morza - rozbudowa Gdnyni z powodu wolnego (niemieckiego) miasta Gdańsk …

III RP jest wciśnięta bardziej na Zachód czyli jest bardziej skoncentrowana na Zachód (w tym Niemcy) naturalnie niż na idei międzymorza (które i tak nigdy w pełni nie miało prawa się spełnić)

Innymi słowy co byś dodał w tej sprawie @birbant ale także inni na temat II i III RP bo zawsze z natury wolałem skupiać się na Rzeczypospolitej Obojga Narodów …

1 polubienie

W pewnym sensie Stalin nie przewidział, że sam nas wepchnął do współpracy z Niemcami co nastąpiło dopiero po upadku bloku komunistycznego …

Czy może i tak w granicach podobnych do II RP tak by siłą rzeczy musiało być ?

Pytanie czy Stalin patrząc z perspektywy czasu nie popełnił błędu ? Chociaż to bardzo trudne pytanie …

2 polubienia

Jak dla mnie to byliśmy w II RP geograficznie na kompletnym rozdrożu bez większej głębi strategicznej podobnie do obecnej Ukrainy …

Do tego nie wiem jak ze Szwecją, ale Turcja była słabsza niż obecnie … Szwecja mogła być czasem silniejsza, ale nie wiem czy i na ile …

Pytanie nie jest trudne. Trudna jest odpowiedź…

1 polubienie

A może tutaj jeszcze coś dodasz :wink: Wiem, że pewnie Ci się nie chce już, ale ciekawy temat :wink:

Czyli jakby Stalin zostawił Polsce Lwów z częścią Ukrainy, to prawdopodobnie geostrategicznie, Polska byłaby o wiele silniej związana z wpływami Związku Radzieckiego i lepiej ukształtowana przez sowietyzm. Stalin miałby Polskę całą. Heh. Może już wtedy coś wiedział o wybitnej krnąbności narodu polskiego i wolał naturalnie dla siebie więcej mieć terytorialnie…
Ja i tematyka historyczna, niespotykana sprawa, dlatego wybacz mi moją ignorancję w poście.

1 polubienie

Tyle, że już po rozpadzie ZSRR ciężko powiedzieć jakby to wyglądało … Ja też aż tak dobrze historii nie znam :wink:

1 polubienie

Jestem ciekaw jaką politykę zagraniczną prowadziła II RP po ogarnięciu porządku (tzn bo bitwie warszawskiej 1920 roku itd. gdy już ze Związkiem Radzieckim zapanował “pokój” ? …

Czy np przed Adolfem Hitlerem próbowaliśmy jakoś współpracować z Niemcami ?

Czy współpracowaliśmy mocniej z Rumunią, Szwecją, Turcją ? @birbant

A tutaj może coś nasuniesz do mojego monologu ?

Albo zapytam Cię inaczej … @birbant

Jaką politykę prowadziła II RP w dwudziestoleciu międzywojennym … ?

W sensie jakie zawierała sojusze po tej wojnie z bitwą warszawską z bolszewikami … jak już się właściwie wszystko ustabilizowało …

I jaką mieliśmy perspektywę i plany na przyszłość ?

Do tego dowiedziałem się, że Piłsudczycy rządzący II RP nie byli ekonomistami tylko wojskowymi co nie odbiło się na stanie gospodarki itd II RP …