Jezus z Nazaretu jako postać historyczna

Czy uczyliście się w szkole na historii o Jezusie jako postaci historycznej?

2 polubienia

Nie, ale był postacią historyczną.

2 polubienia

Nie. Historia to nauka. Religia to bajka

@Devil Jezus był postacią historyczną ale większość rzeczy o których wspominają ewangeliści raczej nie miala miejsca albo jest mocno naciągana. Ewangelia to nie żrodlo historyczne lecz zapis świadomości religijnej jej twórców.

3 polubienia

Za komuny??? To o feudalizmie w starozytnym Egipcie uczyli.
O Jezusie to moze cos tam na lekcjach religii, ktora byly poza szkola. Ja na religie nie chodzilam, egzamin do komunii zdawalam eksternistycznie

2 polubienia

Za komuny coś tam o starożytnym Egipcie uczyli.

Osobiście się nie spotkałem w świeckiej nauce w szkole z Jezusem. Ale to autentyczna postać historyczna tak jak i Jan Chrzciciel. Tylko, że jest mniej danych o Chrystusie niż o Janie. Nie wiemy gdzie i kiedy się urodził, ale jego działalność za czasów Poncjusza jest potwierdzona.
Sposób śmierci Jezusa nie jest znany świeckiej historii. Ale znane są inne fakty z jego życia.

2 polubienia

Zgadza sie, tematy religijne byly wielkim nieobecnym w nauczaniu komunistycznej wersji historii.
Moja belferka w liceum osoba dobroduszna, aczkolwiek “nawiedzona” posunela sie wręcz do stwierdzenia, ze we wspolczesnym swiecie wojen religijnych nie ma. Bylo to przy okazji pobieznego omawiania krucjat.
Takiego na zasadzie fakt - data,
Ale jak czlowiek chce zobywac wiedzę to na szczescie na szkole zrodla sie nie koncza :joy:

1 polubienie

Ale w Encyklopedii PWN z lat 70. (czterotomowej) biogram Jezusa był opisany jako postaci historycznej.

2 polubienia

Teraz nie sprawdze, bo ta Wielka zostala w Polsce - ale zdaje się tez nie tylko Jezus, ale i swieci (w tym legendarni, ostatnio wykresleni z rejestru) tez byli opisani z odnosnikami (czyli jak to sie dzis mowi linkami) do haseł legenda, hagiografia, etc

1 polubienie

Mój nauczyciel historii wspominał, że Jezus może być postacią historyczną a nie tylko religijną, ale czy można jest nazwać to nauką, to nie wiem.

2 polubienia

Zgadza się. Ale od tego jest, właśnie encyklopedia.

3 polubienia

Nie ma innej opcji, aby JEZUS nie był Postacią Historyczną.

Ludzi o tym imieniu wowczas bylo duzo. A czy aby na pewno urodzil sie w Nazaret?

Nazywano go Jezusem z Nazaretu, już za Jego życia. Ale nie świadczy to o tym, że tam przyszedł na świat, choć to duże prawdopodobieństwo.

3 polubienia

Ludzie wtedy rzadziej sie przeprowadzali, chyba ze okolicznosci zmuszaly.
Ale wyglada na to, ze, z dostepnych danych, ze rodzina rolnictwem sie raczej nie parala, raczej jak to sie dzis mowi sektor uslug, i to niezle platnych sadzac po wyksztalceniu, a przynajmniej przekazach o tym. Jako wiejskie dziecie pewnie by go predzej do wypasu koz zagonili niz nauki.

Ciężko powiedzieć, ale raczej tak.

Tego nie kwestionuje. Chodzi tylko o pytanie czy ktoś się uczył o nim jak o dowolnej postaci z historii - polityku, pisarzu, wodzu, filozofie itp itd w oderwaniu od kwestii. Osobiście nie kwestionuję historyczności Jezusa.

3 polubienia

Na ten temat jest dużo rozpraw naukowych. Ale nie wiem, czy aktualnie wchodzą w program studiów historycznych bądź religioznawczych. Pewnie tak.

2 polubienia

Byl ktos, kto syal się legendą

@birbant studia? Uczsz sie i doktoraz z zycia? Problematyczne ,:stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye: