Kazachstan 2022 niczym Budapeszt 1956?

I Czechosłowacja 1968?

Putin ma dużo do stracenia, z Bajkonurem włącznie.
Co prawda Rosja ma 5 kosmodromów i szósty w budowie, ale nie są one przystosowane do startów załogowych.

Ciekawe kiedy polakom wybije

1 polubienie

Szambo…? Już nam wybija na prawo i na lewo, u góry i na dole…
Podobno zacznie ustawicznie nam prądu brakować. Very soon.

2 polubienia

Na razie pis wciąż mimo wszystko liderem sondaży.

Tak abstrahując, to Putin sam otworzył tą puszkę pandory z gazem. Bo to był główny powód rozpoczęcia się protestów w tym kraju.

1 polubienie

Jak nikogo innego nie ma kogo by wspierać, to się wspiera tego kto jest…

Ciekawe czy Murphy stworzył to prawo.

1 polubienie

Kazachstan jest traktowany przez Rosje jak ZSSR traktowalo kiedys Polske - zaglebie tanich surowcow i takowej sily roboczej trzymanej w ryzach przez dobrze oplacanych nadzorcow wywodzacych sie z dawnego ukladu partyjnego. Ale nadszedl internet…

1 polubienie

Kazachstan znam z przykładów różnych, dosyć zaskakujących osób. Pierwszą był Borat, postać wymyślona przez komika. Inną osobą jest biskup Lenga, który chyba teraz jest na emeryturze w Polsce. Trzecimi osobami są polscy księża, którzy mają tam misję, i są absolutną mniejszością religijną, gdyż religią dominującą jest arabska.
Biedny kraj do bólu, wiadomo opanowany przez klikę władzy.

Mam tylko jedną obawę co do Rosji, taką, że jak się zaczną zbytnio martwić tym krajem, to mogą mieć niemiłą niespodziankę przybywającą z południa.

O Boracie tylko slyszalam
Religia dominujaca jest islam i to nie wiem w ktorym wydaniu, ale tak daleko na wschód to raczej nie arabski i na pewno mocno zrusyfikowany.
Kraj to bogaty, tylko niemilosiernie wyzyskiwany
Putin jesli zacznie sie angazowac na wielu frontach od Bialorusi, Ukrainy po Kazachstan moze miec problemy z utrzymaniem tego co ma - sytuacja na Zakaukaziu jest ciagle jak diedzenie z odbezpieczonym granatem w garsci. A jeszcze na glowie ma Syrie i “przyjazn” z Erdogaganem, ktoremu marzy sie Imperium Osmanskie bis

1 polubienie

A ja myślałem o Chinach, którzy na pewno też jakieś interesy mają w Kazachstanie. O islamie myślałem. Jednym słowem, w tamtym regionie sytuacja geopolityczna może się niekontrolowanie rozwinąć.

Wlasnie sie dokopalam - islam w wydaniu sunnickim, czyli tym co prawie 90% muzulmanow. Na ile sa tam silne wplywy wahabitow czyli skrajnej postaci tego odlamu (vide Arabia Saudyjska)? Nie sadze, zeby byly zbyt duze, ale terroryzm to nie kwestia ilosci wyznawcow, zawsze sie jakis psychopata znajdzie.

1 polubienie

Chinczycy mysla globalnie.
Na razie sa zajeci wykupywaniem Ameryki Poludniowej, tam tez sa zloza litu do baterii i to wieksze niz w Afganistanie. Wiec istnieje spore prawdopodobienstwo, ze beda talibow popierac o tyle, zeby im konkurencji nie robili.

1 polubienie

To sie pod opieką Rosji zawsze tak kończy.To tylko kwestia czasu lub jakiegoś przypadku-niedopatrzenia jak tutaj…
Mam jednak mieszane uczucia…
Pamietam wypadki w Londynie w 2010.W sytym Londynie,dla którego caly Kazachstan to żebrak 2-3 kategorii…Wspolczesne rewolty to gangsterka zorganizowana,lepiej lub gorzej ale to wciąż czysty bandytyzm…

1 polubienie

Wyglada, ze jednak jak to nieodzalowanej pamieci Stefan Kisielewski w swoim proroczym artykule z 1989 roku w Tygodniku Powszechnym okreslil jako miekkie muzumanskie podbrzusze ZSRR Putinowi daje sie we znaki po raz kolejny.