Kołdry z Baltimore? Ktoś? Coś?

W Internecie nazywa się je “pikowane kołdry z Boltimore”. Na zdjęciach wyglądają jednak jak ozdobne kapy na łóżko - bardziej do przykrycia ułożonej na łóżku pościeli niż jako konkretna kołdra do przykrycia się w zimną noc. I tu moje pytanie: czy taka “kołdra” była ozdobną poszwą na kołdrę właściwą, czy była to kapa łóżko czy też rzeczywiście się pod takowymi sypiało w chłodne dni?

Pikowana koldra, ale z czego? Wełna, akryl, piora?
Pod taka pikowana z lekkiego ale gestego nylonu i kaczego puchu to i na Syberii sie wyspisz. Jesli welniana i plotno to na polska zime, zanim ogrzwanie włącza wystarczy.
Mi sie wydaje, ze tu raczej chodzi o wzornictwo nie z czego to jest. Bo i komplet poscieli o tej nazwie znalazlam.
To co pokazujesz to raczej narzuta zamiast koca czy kapy.

Fajne. Ja bym wybrał motyw satanistyczny

Na allegro takich wzorow poscieli sporo znajdziesz…
Diabeleki, halloween, gotyk

1 polubienie

Na razie chce kupić wycieraczkę z Kaczyńskim

2 polubienia

Jako przewodnik do piekla?:wink:

2 polubienia

Nie wiadomo kto komu ma przewodzić :thinking: Na ścianie niech powiesi , albo jako baldachim.

Autokorekta w telefonie jest za PiS

1 polubienie

SEO też już opanowali :frowning: …reżim.
Polska pisolibów i g…rzy nazywając jest jutuberami :face_vomiting:

Baltimore to USA, a tam (i w wielu innych krajach) kołdry nie wkłada się do poszwy jak u nas, tylko kładzie się ją na drugim prześcieradle, którym się człowiek przykrywa. Nienawidzę tego zwyczaju, zawsze mi się plączą nogi w takiej pościeli.

2 polubienia

To jak w Hiszpanii. I do tego to wszystko mocuja pod materacem “na kopertke” i jak spac w takim beciku?

3 polubienia

Nie przywiozłaś sobie z Polski ludzkiej pościeli?

1 polubienie

@Bingola Właśnie o to mi chodziło! Dzięki :smiling_face_with_three_hearts:

A jak nie? To bylo pierwsze, zreszta tu juz jest pojecie funda nordica czyli normalna poszwa.
Poza tym te lata temu niezbedny byl zgniatak do ziemniakow, tluczek do mięsa i parę kg herbaty.

1 polubienie

Gdyby ktoś był ciekaw:

  1. Dawne kołdry: Fabulous Quilt Exhibitions (No: 1) | Antique Baltimore Album Quilts dated 1840-1850 - YouTube

  2. I rewelacyjne kołdry współczesne:

FLORAL PARADISE! “LADY BALTIMORE” QUILT TUTORIAL WITH DONNA! - YouTube

Czyli cos jak nasze wycinanki lowickie czy koronki koniakowskie? Czyli to jest rodzaj patchworka? Te starsze to jeszcze aplikacje i trche haftu?

Dla mnie to jest rodzaj (paczłorka).

Tak, oczywiscie, ze jest to patchwork. Ale te starsze maja elementy zdobione haftem i aplikacjami (z tego co sie dopatrzylam), nowsze to juz komponowane z odpowiednio zadrukowanych zestawów materialu z beli.