Kolejny materiał na temat globalnego ocieplenia. Wiecie ja nikomu na 100% nie ufam, ale moim zdaniem dzieje się coś nie dobrego z naszą planetą ...

Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las.

1 polubienie

Kopalnia w ktorej pracowalem,zakupila odsiarczalnie ialow w Niemieckiej firmie Hoelter,z oprogramowaniem i sterowaniem Simensa.
Dokad zaklad pracowal na oryginalnych niemieckich podzespolach,wszystko gralo jak w szwajcarskim zegarku.
Problemy zaczely sie,gdy zaczeto kupowac polskie zamienniki.
Stwierdzono,ze oryginalne czesci sa za drogie,no i trzeba placica w$$$.
Poza tym urzywano jednego systemu,do zajechania,dopiero przy zmianie okazywalo sie,ze ten drugi tez nie dziala,wlasnie przez to,ze nie byl uzywany.
Niestety wilgos nie sluzy czescio metalowym,elektrycznym,a zaklad zuzywal 2000m3 wody/godzine.
Najmniej awarii,bylo na zakladzie oczyszczania wod popluczkowych,gdyz pracowal w ruchu ciaglym i yla mozliwosc wylaczenia jednej prasy filtracyjnej,nie wszystkich szesciu.

Jedynie czego moge sie domyslic.
Ta oczyszczalnia przejela scieki z mniejszych oczyszczalni.
Co poskutkowalo niewydolnoscia systemu filtracji,osadniki sie zapelnily i gowno wylalo sie do Wisly.

Nie sadze, ja juz pisalam, mozemy gdybac - bez obejrzenia dokumentacji w tym wykonawczej, skonfrontowania listy zastosowanych materialow z oryginalnym projektem i przejrzenia protokolow zdawczo - odbiorczych mozna sobie gdybac. Ale to zajecie dla inzynierow i to specjalistow nie politykow. I wymaga czasu.

Totez napisalem,ze moge sie domyslac,gdyz znam zasady funkcjonowania oczyszczalni .

Przyznaję bez bicia, że nie obejrzałam tego filmiku, chociaż bardzo lubię ten kanał i na pewno to zrobię.
Jak dla mnie, tak, zmiany temperatury następowały na Ziemi cyklicznie, ale tak szybko, jak teraz, chyba tylko przy wielkich kataklizmach (nie muszę chyba wspominać, że wiązały się one z masowymi wymieraniami). Więc w naszym interesie jest utrzymanie względnie stabilnego klimatu możliwie jak najdłużej. A my tymczasem dokładamy swoją cegiełkę do przyspieszania ocieplenia.
Ale też zgadzam się z @ata-ata i @Leone_Marco -są też inne sprawy, które są co najmniej tak samo niebezpieczne (np. ogromny problem śmieci, zwłaszcza plastikowych, smog), a o których się mówi zdecydowanie mniej, chociaż w ich zakresie każdy mógłby zrobić trochę dobrego (ograniczyć plastik, unikać jednorazowych rzeczy, wykorzystywać to, co ma zamiast kupowania czegoś nowego itd.itp.), a w temacie ocieplenia szary człowiek niewiele zdziała.

4 polubienia

Obym nie dożyła czasów, w których będziemy migrować za pożywieniem

1 polubienie

Ja sie staram jak moge
Toreb plastikowych nie uzywam, smieci sortuje
Najgorszy jest jednak plastik, bo wszystko w plastikach<: szampon, mydlo, kremy. Staram sie kupowac wieksze opakowania ale nie zawsze sie da

1 polubienie

@ata-ata nie macie dostępnych szamponów w kostce i ogólnie kosmetyków w kostce/proszku/opakowaniach szklanych, metalowych, papierowych? W polskich eko sklepach online są popularne, sporo polskich firm zaczęło je produkować. Stacjonarnie są dostępne jeszcze dość rzadko, ale nawet w rossmannach itp. pojawiają się powoli. Do tego kosmetyki w kostkach zabijają swoją wydajnością :sweat_smile:
Kupiłam szampon w kostce kilka miesięcy temu, myję głowę regularnie co 3 dni i ledwo widać, że ten szampon jest naruszony.
Kremy i inne kosmetyki (np. balsamy, peelingi, masła do ciała, maseczki itd.) też coraz częściej są w szklanych słoiczkach, także ze wględów estetycznych.

2 polubienia

To jest bardzo fajny sklep oferujący dużo rzeczy bez plastiku (w sumie głównie na to stawiają), tylko uprzedzam, że te ceny nie są tak wysokie, jak w porównaniu z większością tanich drogeryjnych produktów wyglądają, bo za to są mega wydajne. I dodaję linki do kilku typowych drogerii online (oprócz Pigmentu, który dobrze funkcjonuje też stacjonarnie), gdzie też jest dużo kosmetyków bez plastiku.
https://pandawanda.pl/ -tu różne produkty, nie tylko kosmetyki, ale prawie wszystkie bez plastiku
https://skladprosty.pl/ -mają dużo kosmetyków bez plastiku
https://www.drogeria-ekologiczna.pl/ -mają osobną zakładkę z produktami zero waste, też sprzedają nie tylko kosmetyki
https://drogeriapigment.pl/ -mają największy wybór kosmetyków spośród wymienionych, w tym sporo bez plastiku i jedną b fajną, a dość tanią markę sprzedającą w szklanych opakowaniach- polny warkocz

4 polubienia

Niestety z powodu mojej choroby jezeli chodzi o kosmetyki to nie moge byc wybredna. Kupuje wyprobowane ktore mi nie szkodza a te sa w plastikach
Ale mimo wszystko poszukam
Dzieki za informacje

2 polubienia

To jest najmniej wazne w jakich opakowajiach kupujemy.
Ja nie wrzucilem zadeyo opakowania plastikowego,do rzeki,morza oxeanu,jak i w lesie mie zostawilem.
To smieciarze,ktorym sie placi,za utylizavje/recykling,tonami porzucaja plastik,gdzie popafnie,bo tak tamnej.
Gdy beda produkowac opakowania ze szkla,bambusa,czy konopii indyjskich,takie bede bral i takie wrzucal do odpowiednieho worka.

2 polubienia